Czy w wieku 46 lat da się jeszcze usunąć wadę wymowy,nie prawidłowe wymowa s,c,z,dz czyli seplenieni

7 odpowiedzi
Czy w wieku 46 lat da się jeszcze usunąć wadę wymowy,nie prawidłowe wymowa s,c,z,dz czyli seplenienie.
Co prawda przyzwyczaiłem się do tego ,i w życiu tak bardzo mi to nie przeszkadza.Ale wiadomo jakieś ograniczenia z tym się wiążą ,dlatego pytam, czy jest sens w tym wieku podejmować leczenie,bo czytałem opinie że u dorosłych jest to bardzo trudne do skorygowania.
Oczywiście w każdym wieku, jeśli nie istnieją inne przeszkody (np. nieprawidłowości w obrębie zgryzu), można poprawić artykulację. Wszystko zależy od determinacji pacjenta, a nie od jego wieku. Zachęcam do wizyty u logopedy, który oceni warunki anatomiczne oraz zaprogramuje terapię.
Życzę wytrwałości oraz powodzenia w terapii.

Zachęcam do wizyty u logopedy, który oceni sprawność i budowę aparatu artykulacyjnego. Jeżeli nie będzie żadnych nieprawidłowości można rozpocząć terapię logopedyczną - wiek nie ma znaczenia.
Dzień dobry, w przypadku wady wymowy jakim jest seplenienie proszę poszukać specjalisty zajmującego się zaburzeniami motorycznymi. Wadliwa realizacja szeregu syczącego, powinna być korygowana wraz z wstępnymi ćwiczeniami w obrębie jamy ustnej- wymaga wytrenowania odpowiednich ruchów motorycznych.
Wadę można pokonać w każdym wieku, jednak istotne jest ustalenie jej przyczyny. Najpierw powinna być wyeliminowana przyczyna wadliwej artykulacji, a następnie sama korekta szeregu syczącego. Oczywiście sukces w terapii w dużej mierze zależy od determinacji pacjenta.
Życzę powodzenia!
Sylwia Filipczak
Dużo zależy od determinacji pacjenta w zwalczaniu wady wymowy, jednak warto udać się do logopedy by sprawdził zgryz oraz funkcjonowanie aparatu mowy .
pozdrawiam
Liczy się motywacja i rzetelna praca a nie wiek pacjenta. Zawsze warto starać się i pracować nad prawidłową wymową. Pozdrawiam.
Witam. W każdym wieku można usuwać wady wymowy. Wszystko zależy od motywacji pacjenta i jego podejściu do ćwiczeń. Nie wystarczy postawić diagnozę i odwiedzać logopedę na przykład raz w tygodniu. Trzeba tez zmobilizować się do ćwiczeń w domu. Ważne jest, by ćwiczyć systematycznie, bo tylko wtedy można liczyć na efekty pracy.
Życie powodzenia.
Krystyna Zielińska