Czy usuwanie migdałków jest konieczne przy przewlekłym ich zapaleniu?

3 odpowiedzi
Witam, od paru lat bardzo często muszę usuwać detryt z migdałków. Postanowiłem udać się do laryngologa. Stwierdzono przewlekły nieżyt migdałków podniebnych, lekarz zalecił mi stosowanie leku o nazwie Ribomunyl, a w przypadku braku poprawy po pół roku wyciąć migdałki. Jestem chory na cukrzycę typu 1, mam 22 lata. Chciałbym dowiedzieć się czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem dla stosowania wyżej wymienionego leku (w trakcie konsultacji niestety zapomniałem wspomnieć o chorobie). Mam także drugie pytanie, czy jest możliwość pozbycia się problemu bez wycinania migdałków (słyszałem o zabiegach z zastosowaniem lasera w celu pozbycia się detrytu). Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie.
Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do usunięcia migdałków, zbieg powinien być jednak przeprowadzony po konsultacji diabetologa i w obecności anestezjologa, najlepiej w szeroko zakresowym szpitalu.Cukrzyca nie jest również przeciwwskazaniem do stosowania wymienionego przez Pana leku.Niestety bez badania Pana i zebrania dokładnego wywiadu nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat konieczności usuwania migdałków lub ewentualnego zabiegu z użyciem lasera. Jest jeszcze inna możliwość, można zastosować metodę kriochirurgii. Jest znacznie mniej obciążająca dla pacjenta niż całkowite usunięcie migdałków. Ale decyzję jestem w stanie omówić z pacjentem po rozmowie z nim i przeprowadzeniu badania.
Pozdrawiam i życzę zdrowia

Witam!
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałka gardłowego jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu
2. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego trwające powyżej 3 miesięcy mimo stosowanego leczenia farmakologicznego.
3. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego.
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu,
2. Znacznego stopnia zaburzenia połykania
3. Znacznego stopnia zaburzenia mowy
4. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego - powyżej 4 (mam na myśli anginy - wysoka temperatura > 38, odczyn węzłowy, nalot na migdałkach podniebiennych)
5. Guz migdałka
6. Nawracające krwawienia z migdałków.
Pozostałe wskazania są względne po ocenie klinicznej!
Zapraszam na konsultację celem podjęcia odpowiedniego leczenia.
Pozdrawiam!
W przypadku pytań/wątpliwości - proszę o kontakt - Marcin Daroszewski-
laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam
1. Ribomunyl nie jest przeciwwskazany w przypadku cukrzycy
2. Objawy przez Pana opisane sugerują zaleganie detrytu w kryptach migdałków - więcej na ten temat napisałem w artykule o nieprzyjemnym zapachu z ust na portalu znanylekarz nitek lub na mojej stronie niteks.pl (tam tez można znależć nr tel kontaktowy) - rzeczywiście powyższy problem można zlikwidować usuwając migdałki operacyjnie ale jest to dość inwazyjna metoda - podobną skuteczność można uzyskać stosując waporyzację krypt migdałków właśnie przy użyciu lasera lub (co ja obecnie stosuję) przy użyciu radiochirurgii ( tzw zimna koagulacja - nie mylić z radioterapią - nie jest to leczenie naświetlaniem tylko koagulacja przy użyciu fal elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych - stąd nazwa); czasami dla pełnego wyleczenia zabieg trzeba 1-2 razy powtórzyć ale praktycznie wszyscy pacjenci podają b dużą poprawę po I zabiegu (w tym wielu całkowite wyleczenie już po I zabiegu) po 3-4 m-cach w razie potrzeby zabieg można powtórzyć
pozdrawiam
Stanisław Nitek