Czy usuwać trzeciego migdała?

4 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze, Obserwując profil pozwoliłam zadać i ja pytanie. Jestem mamą 4-letniego syna. W listopadzie zrobiliśmy fiberoskopie ( wynik: 4/5 zajmuje migdał 3). Niedosłuchu brak. Pani Doktor zaleciła wstrzymać się z usuwaniem. Dziecko śpi z otwartą buzią, pochrapuje w nocy, ma zatkany jak gdyby nos, mówi przez nos. Braliśmy Aerius – poprawy nie widziałam. Alergolog nie zrobiła testów, bo powiedziała, że to wina migdała ( przytkany nos). Obecnie podaję mu immunotrofinę i Nasonex do nosa ( zalecenie p. doktor pierwszego kontaktu, która też uważa, żeby nie usuwać migdała). Dziecko nigdy nie chorowało na anginę, uszy. Od urodzenia raz przyjmował antybiotyk ( w ubiegłym tygodniu na zapalenie oskrzeli – Sunnamed oraz Auglavin). Nie mamy problemów z przewlekłymi infekcjami. Czasami złapie jakiś katar i wtedy mamy większy problem z zatkanym nosem. Ale reasumując z nosem przytkanym, tak jak gdyby mu coś siedziało mamy problem od pierwszych dni życia. Chciałabym poznać Pana opinię na wyżej wymieniony problem. Czy czekać jeszcze z trzecim migdałem czy lepiej go usunąć. Z góry dziękuję za udzielnie odpowiedzi. Pozdrawiam.
Nad usunieciem III migdałka zsatanawiamy się gdy zajmuje już 2/3 nosgardła i wywołuje inne problemy typu chrapanie bezdech , czeste infekcji i niedosłuch lub stany zapalne uszu. U Państwa synka problem istnieje ze stałym oddychaniem przez usta a migdałek zajmuje aż 4/5 nosogardła i podejżewam że moga wystepować u niego bezdechy. \pacjent który chapaie ma spłycony oddech żle wypoczywa więc i ma zmienny naastrój w ciagu dnia gorzej sie uczy może mieć wade wymowy oraz wade zgryzu . Raczej nie czekając na wystapienie tego typu powikłań doradzałbym usuniecie III migdałka . najmłodsze dziecko jakie operowałem miało rok i 6 m-cy i spało u mamay siedzac poniewaz w pozycji leżacej miało bezdech . Pozdrawiam .A.Kasztelan

Witam
Na początku chciałbym przytoczyć słowa znanego Prof laryngologii dzieciecej który powiedział że nie leczymy przerośniętego migdałka tylko dziecko- czyli jeżeli ten migdałek nawet bardzo powiększony nie wpływa na słuch, nie powoduje bezdechów nocnych, nawracających infekcji czy wady zgryzu to ja bym poczekał chyba że zacznie powodować któryś z tych problemów - a to wtedy inna sytuacja ;)
pozdr
Stanisław Nitek
Immunotrofina dobry pomysł Nasonex tez -może dołączyłbym jeszcze Biostyminę i za jakis czas szczepionkę doustną i/lub ENTitis
Witam serdecznie!
Witam!
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałka gardłowego jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu
2. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego trwające powyżej 3 miesięcy mimo stosowanego leczenia farmakologicznego.
3. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego.
Jak wynika z powyższego wydaje się uzasadnione tzw. "wait and see" czyli odczekać. Leki, które są zalecone powinny przynieść oczekiwany efekt. Do rozważenia wdrożenie szczepionki uodparniającej doustnej o okresowa kontrola laryngologiczna uzupełniona o badanie audiometrii impedancyjnej.
Pozdrawiam!
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wstrzymałbym się z usunięciem migdałka gardłowego i raz w roku zrobiłbym badanie tympanometryczne. Bardzo ważna jest aplikacja Nasonexu lub innego sterydu donosowego. Głowa dziecka powinna być przygięta do klatki piersiowej, a uwolnienie dawki leku powinno nastąpić kiedy dziecko nieprzerwanie wypowiada słowo np. "kaka". Leczenie sterydem donosowym powinno trwać minimum 3-4 miesiące, żeby uznać je za skuteczne lub też nie (minmum aplikacja rano i wieczorem).