Czy to na pewno refluks?

1 odpowiedzi
Dzień dobry.
Jestem kobietą i mam 25 lat. Laryngolog wczoraj stwierdził u mnie refluks. Bardzo się tego boję, ponieważ czytałam, że może on prowadzić do nowotworu.
Problem w tym, że nie mam żadnych typowych objawów. Ani zgagi, ani kwasu, ani ciężkości, ani odbijania, ani przykrego zapachu z ust, kompletnie nic.

Poszłam do laryngologa na konsultację odrośniętych migdałków po tonsilektomii, a Pani doktor oznajmiła mi, że mam refluks i przepisała leki na miesiąc.

Czy to możliwe, aby refluks odbywał się bezobjawowo? Czy mogę iść na gastroskopię, żeby się upewnić? Czy to możliwe, że diagnoza była błędna?

Boję się, że przez to, że nic nie czuję będę miała problemy w przyszłości.
Choroba refluksowa może przebiegać różnoobjawowo u różnych osób, czasami jedynym objawem jest przewlekła chrypka, kaszel, nawracające zapalenie krtani lub nawet uszkodzenie zębów i częste wizyty u stomatologa. Postuluje się również że na skutek choroby refluksowej może występować nawracające zapalenie gardła lub ucha. Leki które Pani dostała są stosunkowo bezpieczne, więc jedną z opcji jest próbna terapia przez miesiąc (o ile oczywiście dawki są dobrze dobrane), a weryfikacją rozpoznania ewentualne efekty, inną opcję jest oczywiście gastroskopia, która jest łatwo dostępnym badaniem i zdarza się oczywiście że u pacjentów bezobjawowych wykrywa się zaawansowane zmiany w przełyku (ale proszę się nie martwić do owotworu daleka droga i dotyczy tylko nikłego odsetka pacjentów w późniejszym niż Pani wieku, więc obowiązkowo gastroskopia powinna być wykonana przy podejrzeniu refluksu powyżej 35-40roku życia. Niestety gastroskopia nie jest badaniem stwierdzającym sam refluks tylko jego powikłania w postaci np. nadżerek w przełyku. Badaniem, które jest w stanie zdiagnozować chorobę refluksową samą w sobie jest 24-godzinna pH-metria przełyku lub obecnie jeszcze pewniej i dokładnie impedancja magnetyczna. Są to jednak niestety badania trudno dostępne i stosowane w określonych przypadkach. Reasumując przy braku jakichkolwiek zmian w przełyku w gastroskopii, nie odpowie ona Pani na pytanie czy ma Pani refluks żołądkowo-przełykowy.