Czy to moze byc hashimoto?

6 odpowiedzi
Witam serdecznie
Chcialabym zapytac czy w tych wynikach widac ze to moze byc Hashimoto? Jakie jeszcze badania powinnam zrobic zeby sie upewnic? Usg wystarczy czy jeszcze inne? Objawy od dluzszego czasu typowo tarczycowe, ale tez czuje w przelyku ze cos jest miekkiego jakby zawieszone i nie moge łyknac. Czuje tez jakby ciezszy oddech podczas zwyklego spaceru.
Prosze o pomoc. Dziekuje.
Zelazo 214 norma 50-170
Tsh 3.142 mIU/L norma 0.55-4.76
Ft3 2.81pg/ml 2.30-4.20
Ft4 1.20 ng/dl 0.88-1,76
Vit 25(OH) D total 34.2ng/ml
Vit b12 433 pg/ml norma 211-911
Baso% 1.1 norma 0.0-1.0
Kortyzol 17.00 robiony rano o 9
Alt 20 U/L
Ast 18U/L
Bilirubina 1.5mg/dl
Cholesterol calkowity (I99) 220mg/dl
Cholesterol HDLw surowicy 66 mg/dl
Triglicerydy 112mg/dl
Glukoza 94mg/dl norma 70-99
Dodam ze te badania robilam do diety gdyz nie moge schudnac, mam problemy z przepuklinami wielopoziomowymi w kregoslupie i lekarz powiedzial nawet jak troche schudniesz bedzie lzej kregoslupowi, nie mialam jakiejs nadwagi ale i tak chcialam schudnac i nadal probuje od kilku lat ale ta waga sama idzie w gore zamiast w dol.
Witam
Żeby stwierdzić chorobe Hashimotto trzeba zrobić dodatkowo przeciwciała tarczycowe anty TPO i anty TG, dobrze też sprawdzić TRAB oraz wykonać usg Wtedy lekarz może potwerdzić chorobę.
W związku z badaniami proszę sprawdzić jeszcze ferrytynę.

W nawiązaniu do problemu z odchudzaniem proponuję zrobić krzywą insulinową i glukozową z obciążeniem 75g glukozy - 3 punktową (na czczo pobór krwi, następnie po 1 i 2 godzinie).

Kortzol jest dość wysoki, żelazo także, ale to kwestia suplementacji.
Po wszystkich badaniach mogłabym powiedzieć coś więcej.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Maławska

Proszę sprawdzić jeszcze anty - TPO i usg tarczycy, wówczas wszystko się wyjaśni.
Witam, na podstawie tych wyników nie da się stwierdzić, czy cierpi Pani na Hashimoto. Aby móc to zdiagnozować powinna Pani wykonać przeciwciała przeciwko tarczycy antyTPO i antyTG. Wyniki powyżej normy oraz obraz USG powinny być wytracające dla lekarza endokrynologa, by móc postawić diagnozę. Jeśli ma Pani problem z redukcją masy ciała być może lekarz dodatkowo zleci wykonanie krzywej cukrowej i insulinowej, by wykluczyć insuliooporoność. Pozdrawiam
Dzień dobry,
do diagnozy choroby Hashimoto powinna Pani wykonać badanie przeciwciał anty-TPO i anty-TG (z krwi), a pomocne będzie także USG tarczycy.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Witam,

Podwyższony poziom żelaza świadczy o toczącym się stanie zapalnym w organizmie. Dieta przeciwzapalna, suplementacja omega3, zmniejszenie udziału orzechów w diecie będzie pomocne.

Rzeczywiście tarczyca zmierza ku niedoczynności. Świadczy o tym zarówno TSH jak i poziom FT3 i FT4 gdzie wyniki są na poziomie 26.84% oraz 36.36%. W związku z tym może czuć Pani się ospała, bez energii czy mieć problem z kondycją włosów, paznokci czy skóry.

FT4 36.36% [ wynik 1.2, norma (0.88 - 1.76)]

FT3 26.84% [ wynik 2.81, norma (2.3 - 4.2)]

Natomiast nie można na podstawie tych wyników potwierdzić występowanie lub wykluczyć chorobę autoimmunologiczną jaką jest hashimoto. Należałoby oznaczyć dodatkowo przeciwciała: antyTPO oraz antyTG oraz wykonać USG tarczycy. Tylko w ten sposób będzie maiła Pani pewność.

Choć poziom witaminy d mieści się w normie to jednak wynik znajduje się w dolnej granicy i zalecałabym włączenie suplementacji witaminą d 5000 jednostek z posiłkiem zawierającym tłuszcz (ponieważ jest to witamina, która potrzebuje środowiska tłuszczowego by mogła się wchłonąć).

Wyniki wątroby są ok, hormon stresu również w ryzach. Zalecałabym wykonać krzywą cukrową oraz krzywą insulinową aby sprawdzić precyzyzyjniej czy z gospodarką cukrową jest wszystko ok. Pomiar co 30 min przez 2h. Bardzo często spotykam w swojej praktyce Pacjentów z insulinoopornością czy hipoglikemią co utrudnia dchudzanie. Zaadresowanie problemów związanych z gospodarką cukrową dietą skutecznie zwalcza insulinooporność, a tym samym zapobiega cukrzycy co zapewnia skuteczne odchudzanie.

Zmniejszenie masy ciała nie tylko odciąży kręgosłup, ale też inne stawy co przełoży się na komfort życia codziennego. Zachęcam Panią do wdrożenia diety w oparciu o wyniki badań oraz rozszerzenie diagnostyki by wykluczyć hashimoto.

Pozdrawiam serdecznie,
Wiktoria Kreft
Dietetyk kliniczny
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jestem specjalistą chirurgii plastycznej i ogólnej, wykonuję również badania USG (m.in. tarczycy). Z powyższym problemem proszę zgłosić się do lekarza internisty. Jeśli mogę pomóc w zakresie moich kompetencji, to serdecznie zapraszam na wizytę. dr n.med. Joanna Jędrys