Czy to już pewna borelioza?

2 odpowiedzi
Witam. Czy sam fakt tego, iż kilka lat temu miałam kleszcza i rumień świadczy o tym, że jestem zakażona? Dostałam wtedy do stosowania jakiś antybiotyk przez 2 tygodnie. Teraz przy okazji diagnozy innej choroby wyszedł mi dodatni wynik IGM w teście Elisa. Lekarz stwierdził, że to pewna borelioza. Moim jedynym objawem jest ból gałki ocznej i pogorszone widzenie. Okulista nie widzi żadnej przyczyny i wiąże to właśnie z bb. Czy w takiej sytuacji warto wykonać dodatkowe badania? Czy od razu decydować się na leczenie?
Witam. Wynik dodatni w teście Elisa wymaga potwierdzenia w teście Western Blot. Wyniki dodatnie serologiczne we krwi świadczą o kontakcie z borelia burdorfeli, a nie o boreliozie. Ból gałki ocznej z osłabieniem widzenia nie jest objawem typowym dla boreliozy. Aby wykluczyć czynnik infekcyjny proponuję wykonać badania w kierunku zakażenia cytomegalią i toksoplazmozą. Pozdrawiam.

Witam .
Sam fakt ,że była Pani w przeszłości ukąszona przez kleszcza i wystąpił rumień nie musi oznaczać, że ma Pani boreliozę chociaż należy ją wykluczyć.
Należy również wziąć pod uwagę czy nie doszło w międzyczasie do ponownego ukąszenia.
Mogła być Pani ponownie ukąszona przez kleszcza nie wiedząc o tym .
Szczególnie tak się dzieje w przypadku ukąszenia przez nimfę( pośrednie stadium rozwojowe kleszcza wielkości 1/10 dorosłej postaci kleszcza),która posiada jasną barwę więc również nietrudno o przeoczenie..U 30-40% osób nie występuje rumień.
Należy wykonać dodatkowe badania ponieważ diagnostykę w kierunku rozpoznania boreliozy zaleca się metodą dwuetapową.
1,Metoda ELISA-pierwszy etap z oceną przeciwciał klasy IgM i IgG (który Pani wykonała) jest metodą przesiewową jednak wadliwą - dość często wyniki są fałszywie dodatnie lub ujemne.
U pani przeciwciała klasy IgM wyszły dodatnie czyli w zasadzie wynik można byłoby potraktować jako aktywny proces chorobowy .Tak jednak nie jest.
Na tym etapie nie stosuje się terapii antybiotykiem.
Dodatni wynik powinien być zawsze zweryfikowany metodą WESTERN - BLOT.
2.Metoda WESTERN - BLOT - drugi etap.Wiarygodność tej metody jest znacznie większa. Test ten w przeciwieństwie do metody ELISA nie jest refundowany przez NFZ.
Jeżeli wynik potwierdzi się tą metodą włącza się leczenie.
Przechodząc do Pani objawów to należy oczywiście wykluczyć neuroboreliozę z zajęciem narządu wzroku(co występuje dość rzadko ).Na ogół (choć nie zawsze) w badaniu okulistycznym występują zmiany( nie są typowe dla boreliozy- bo takich nie ma) ale z pewnością wymagające jej wykluczenia.Najczęściej zmiany dotykają nerwu wzrokowego (zapalenie wewnątrzgałkowe i pozagałkowe nerwu ) oraz nerwów okoruchowych. Czasami innych struktur oka( zapalenie siatkówki , naczyniówki , rogówki).
Sugerowałabym również poza konsultacją okulistyczną konsultację neurologiczną.
Pozdrawiam serdecznie.