Czy rozpocząć terapię logopedyczną?

11 odpowiedzi
Mój 3 letni syn ma niewyraźną wymowę (zamienia głoski). Ma stwierdzony niedosłuch z powodu ucisku trzeciego migdała na trąbki słuchowe. Jestesmy w trakcie terapii i chciałam zapytać, czy zasadnym jest podjęcie od razu także terapii logopedycznej? Laryngolog twierdzi, żeby poczekać i nie zrażać dziecka, bo z powodu niedosłuchu może nie być efaktów. Dodam jeszcze, że niedosłuch nie jest zauważalny w normalnej komunikacji z synem.Dziekuję i pozdrawiam.
Szanowna Pani, wczesna stymulacja, ćwiczenia poznawcze czy artykulacyjne nie "zrażają" dziecka. Dzieci traktują je jak świetną zabawę. Jeśli pojawia się niedosłuch (niezależnie czym jest spowodowany), zawsze oddziałuję on na rozwój mowy- a przez to także myślenia. Czas (w rozumieniu oczekiwania) zawsze działa na niekorzyść dziecka. Lepiej rozpocząć terapię, niż przegapić moment i zgłosić się wtedy, kiedy opóźnienia mogą być zbyt duże.
Pozdrawiam, Maria Kmiecik

Radziłabym nawiązać kontakt z logopedą. Pozdrawiam.
Witam serdecznie. Przerośnięty trzeci migdał często wiąże się nie tylko z niedosłuchem wynikającym z ucisku na drogi słuchowe, ale również z takimi objawami jak otwarta jama ustna, wsuwanie języka między zęby, słabsza praca narządów artykulacyjnych, nieprawidłowy sposób oddychania (ustami). Nie należy zwlekać z podjęciem terapii logopedycznej, problemy z migdałem mogą utrzymywać się długo, a w tym czasie nieprawidłowości będą się pogłębiać i utrwalać. Zanim dziecko zacznie dobrze słyszeć, można już rozpocząć pracę nad innymi aspektami np. nad sprawnością narządów artykulacyjnych. Logopeda, po pełnej diagnozie, sprawdzi wszystkie aspekty związane z mową i zaplanuje przebieg terapii.
Dziękuje za kontakt. W wieku 3 lat dziecko może jeszcze (zgodnie z normą) nie wymawiać wszystkich głosek. U trzylatka przede wszystkim należy kontynuować leczenie laryngologiczne i monitorować słuch. Od efektów leczenia zależy czy podjąć terapię logopedyczną czy surdologopedyczną. Jednak bez konsultacji logopedycznej na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. W razie pytań zapraszam do NEOLOGOPEDII. Pozdrawiam i życzę zdrowia!
Dzień dobry,
radziłabym skonsultować się z logopedą specjalizującym się w terapii małych dzieci, który odpowie na wszelkie wątpliwości.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik
witam, odpowiedziałam już Pani , jednak zadałam pytanie o to jakie głoski zamienia?
Dzień dobry. Moim zdaniem lepiej poczekać do pierwszych efektów leczenia laryngologicznego. Na pewno wtedy terapia logopedyczna będzie skuteczniejsza. Najważniejsze jednak, żeby rozpocząć ją jak najszybciej - jeśli na efekty kuracji trzeba będzie czekać zbyt długo, proszę rozważyć wycięcie migdała. Im szybciej terapia logopedyczna zostanie rozpoczęta, tym mniej nieprawidłowych realizacji i niewłaściwych nawyków będzie trzeba "naprawiać". Pozdrawiam:)
Witam,
Przede wszystkim nalęzy jak najwcześniej podjąc leczenie laryngologiczne udrażniające trąbki słuchowe, gdyż niedosłuch będzie coraz bardziej nasilać wadę wymowy, a więc jeśli dziecko ma stwierdzony przerost migdałka gardłowego to należy jak najszybciej wykonać u niego adenotomię, a jeśli potrzeba to też drenaż jam bębenkowych. Dopiero przy prawidłowym słuchu można rozpocząc terapię logopedyczną.
Pozdrawiam Urszula Wojciechowska-Pawlik
Prosze zgłosić się do logopedy po leczeniu farmakologicznym i usunięciu migdałka. Pozdrawiam
Dzień dobry! Można zacząć od razu pracę z logopedą. Jednakże efekty terapii logopedycznej będą zadowalające i wyraźnie odczuwalne, w miarę jak syn będzie odzyskiwał normalną zdolność słyszenia. Wczesna interwencja pozwala na zapobieżenie wielu późniejszym deficytom w mowie małego dziecka.Pozdrawiam
Z jednej strony lekarz ma rację ale oceniając go holistycznie całościowo ze względu na powstałe dane zaburzenie anatomiczne można się nie zgodzić z tą opinią. Przede wszystkim należy ocenić czy rzeczywiście odbieranie przetwarzanie bodźców słuchowych jest całkowicie niemożliwe ze względu na powstałe zaburzenie anatomiczne. Jeśli tak rzeczywiście lekarz ma rację że trzeba poczekać. . Jeśli w pewnym zakresie jednak odbiór i przetwarzanie bodźców jest możliwe na przykład zmniejszając odległość między terapeutą a pacjentem należy stymulować rozwój mowy zarówno biernej jak i czynnej. Poza tym to co podkreślił am na początku należy spojrzeć na pacjenta zawsze holistycznie całościowo przerośnięty trzeci migdał może spowodować różne nieprawidłowości zarówno w układzie oddechowym słuchowym jak spowodować nieprawidłowe napięcie mięśni twarzy. Na owe nieprawidłowości należy zareagować bez względu na przerośnięcie migdała . Poza tym należy ocenić w jaki sposób państwo z synem się komunikacją. Jak wygląda komunikacja pozawerbalna oraz werbalna mimo zaburzeń słuchu które powstały. Czym można państwu naprowadzić i ułatwić synowi jak komunikować się z synem aby ułatwić mu zrozumienie. Zapewne narosław w nim również frustracja ze względu na niemożność nazywanie przedmiotów. Należy uposażyć go i państwa w pewne umiejętności które pomogą w codziennym funkcjonowaniu. Decyzja więc tak naprawdę należy do państwa. Ja bym poszła ocenić dodatkowo stan syna Pozdrawiam