Czy psychoterapia jest skutecznym środkiem w leczeniu nerwicy lękowej?

Witam, leczę się na nerwicę lękową od 4 lat. Uczęszczam do lekarza psychiatry. Obecnie jestem w drugim miesiącu ciąży i lekarz zalecił mi abym skorzystała z pomocy psychoterapeuty, gdyż w znacznym stopniu terapia może mi pomoc w zrozumieniu mojej choroby i radzeniu sobie z nią. Ponadto zależy mi, aby odstawić tabletki ze względu na zdrowie dziecka. W związku z czym mam pytanie czy psychoterapia faktycznie jest skuteczna? Ponadto bardzo mi zależy abym mogła uczęszczać na psychoterapię refundowaną przez NFZ, gdyż wiadomo koszt takiej terapii jest bardzo duży. Czy lekarz rodzinny może wypisać skierowanie na taką psychoterapię? Pozdrawiam. :)

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Ewa Kaczorkiewicz

Witam,
Dziękuję za kontakt i okazane mi zaufanie. Skuteczność psychoterapii została udowodniona w bardzo wielu badaniach naukowych. Obecnie naukowcy zajmujący się tym tematem nie sprawdzają już, czy psychoterapia jest skuteczna ani nawet jaki jej rodzaj jest najskuteczniejszy (bo okazało się, że na ogół są porównywalne). Obecnie naukowcy badający psychoterapię pytają raczej o to, jakie czynniki w psychoterapii są najistotniejsze czyli w skrócie o to, co mamy robić, aby jak najlepiej pomagać pacjentom. Moje osobiste doświadczenia, jako psychoterapeuty ale i jako osoby korzystającej z psychoterapii w trakcie szkolenia, pokazują, że dzięki z pomocą terapeuty można naprawdę bardzo dużo zmienić w swoim życiu. Wierzę, że w pani przypadku taka forma pracy także mogłaby być bardzo korzystna.
A jeśli chodzi o kwestię skierowania, to chyba najlepiej pytać w konkretnych placówkach, w których planuje pani korzystać z psychoterapii.
Pozdrawiam,
Ewa Kaczorkiewicz

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Małgorzata Danielewicz

Witam serdecznie. Psychoterapia to podstawowa metoda leczenia zaburzeń nerwicowych. Farmakoterapię zaleca się w momencie, gdy objawy są bardzo nasilone, gdyż wiadomo, że na efekty psychoterapii często trzeba trochę zaczekać. Na fundusz może Pani skorzystać z psychoterapii, ale ważne, by zadbała Pani, by terapeuta miał doświadczenie tzn.: przynajmniej ukończone 4 letnie szkolenie w zakresie psychoterapii. Musi się Pani również liczyć z tym, że będzie kolejka. Skierowanie wystawia lekarz rodzinny. Na skierowaniu powinno być napisane, że jest "do Poradni Psychologicznej w celu objęcia leczeniem". Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Tomasz Wojtalewicz

Za zaburzenia lękowe w dużej mierze odpowiedzialne jest błędne postrzeganie rzeczywistości. Jest ona przez nas zniekształcana co doprowadza do silnego przeżywania lęku. W trakcie procesu terapeutycznego uczy się Pani rozpoznawać nieadekwatne nadawanie znaczenia co doprowadza do istotnego zmniejszenia przeżywanego lęku.
Natomiast co do refundacji psychoterapii w ramach NFZ to należałoby się udać do Poradni Zdrowia Psychicznego, która jest odpowiedzialna za leczenie pacjentów w Pani miejscu zamieszkania. Pozdrawiam serdecznie i gratuluję nowego życia;)

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Witam
psychoterapia jest skuteczną formą - terapii "nerwicy lekowej" - wg moich doświadczeń klinicznych. W przeciwieństwie do przyjmowania leków - zajmuje się jej przyczynami, a nie usuwaniem objawów.
Czasem trzeba łączyć farmakoterapię i psychoterapię.
Mam prywatny gabinet, nie przyjmuję na NFZ.
żeby terapia była efektywna - potrzebne sesje min. raz na 2 tygodnie, czyli u mnie 180 zł miesięcznie.
Na NFZ - w Olsztynie - to Poradnia Zdrowia Psychicznego na ul.Wojska Polskiego i Akson - Centrum Zdrowia Psychicznego na Dajtkach.
Poza tym ciąża to delikatny czas na psychoterapię i po drugie czy Pani jest gotowa na terapię.
Piotr Chaciński
psycholog

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Marta Żurowska

Dziękuję za zapytanie i przepraszam, że tak długo musiała Pani czekać. Nie byłam świadoma, że czeka na mnie jakaś wiadomość. Psychoterapia to bardzo dobra decyzja. Daje świadomość, ale przede wszystkim w dłuższej perspektywie ma zlikwidować objawy, z którymi się Pani zmaga i na pewno są bardzo uciążliwe. Szczególnie polecam terapię schematu - w ramach NFZ być może prowadzona jest na Dolnej w Warszawie, ale jeśli nie uda dię z niej skorzystać to polecam również terapię poznawczo-behawioralną. Nie wiem czy skierowanie od lekarza rodzinnego wystarczy. Prywatnie koszt miesięcznej terapii to ok 400zł.
W Warszawie prowadzona w ramach NFZ jest m.in. na Nowowiejskiej, Dolnej, Sobieskiego.
Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań jestem :)

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Przemysław Turkowski

Dzień dobry,
jak najbardziej psychoterapia jest skuteczna w radzeniu sobie z symptomami lekowymi. Ważne aby osoba prowadząca była zorientowana na wspieranie osób z zaburzeniami lękowymi.
W sprawach formalnych: skierowanie może wystawić lekarz psychiatra lub lekarz rodzinny.
Co do trwania psychoterapii: nie musi ona być bardzo długa. I nie zawsze wizyty są niezbędne co tydzień. Oczywiście zawsze jest to koszt. W naszym ośrodku niestety nie jest ona refundowana.
W przypadku NFZ zdarza się czasem, że czas oczekiwania jest długi, jeżeli miałaby Pani czekać na jej rozpoczęcie proszę o o kontakt, być może uda się ustalić warunki, które będą dogodne dla Pani.
pozdrawiam i w razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu ;-)

Przemek

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Joanna Janiszewska

Witam,
jak najbardziej psychoterapia jest jedną z metod leczenia również zaburzeń lękowych. Skuteczność terapii jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od sporej ilości czynników, jednak z opisu Pani sytuacji wynika, że warto poważnie rozważyć tę opcję. Leczenie farmakologiczne pomaga w zwalczaniu objawów, natomiast psychoterapia pozwala na zajęcie się zarówno objawami jak i przyczyną trudności. Jeśli nic się nie zmieniło skierowanie może wypisać każdy lekarz (wymagane jest wpisanie wstępnego rozpoznania). W niektórych poradniach zdrowia psychicznego wymagana jest jednak najpierw konsultacja z psychiatrą z danej placówki, także polecam skontaktować się bezpośrednio z poradnią w której chciałaby Pani podjąć terapię. Jeśli ma Pani jeszcze jakieś pytania, postaram się udzielić odpowiedzi.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Dzień dobry Pani, psychoterapia bardzo dobrze radzi sobie z nerwicą czyli nadmiarowym przeżywaniem lęku. Leczy przyczynę choroby a nie jak leki - skutek. Złą wiadomością jest to, że trwa bardzo długo i jest to ciężka praca. Osobiście nie polecam rozpoczynać psychoterapii w ciąży. Emocje przeżywane w trakcie leczenia są bardzo silne i nie sadzę, żeby maluszek w Pani brzuszku był z tego "zadowolony". Z drugiej strony lęki jakie Pani przeżywa też nie są dla niego wskazane. Myślę, że to lekarz psychiatra powinien zadecydować. Psychoterapia jest refundowana przez NFZ. Kontaktu do Placówek, które mają kontrakt proszę szukać na stronie Lubelskiego oddziału NFZ. Lekarz rodzinny może wypisać skierowanie na psychoterapię, może to zrobić również lekarz psychiatra. Pozdrawiam serdecznie Panią i Maleństwo oraz życzę powodzenia.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Renata Chomicz

Witam, psychoterapia będzie dla Pani na pewno dużą pomocą. Warto, żeby Pani skorzystała również ze względu na ciążę.
Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia wielu zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych. Prócz opinii pacjentów, są szerokie badania kliniczne, które to potwierdzają.
Rozumiem, że przed pierwszym umówieniem się na wizytę ma Pani dużo wątpliwości i lęku- proszę o tym porozmawiać na wizycie z psychoterapeutą.
Proszę poszukać w swoim mieście psychologa/psychoterapeuty w ramach NFZ. Najlepszym miejscem będą poradnie zdrowia psychicznego, również ośrodki interwencji kryzysowej.
W przypadku poradni zdrowia psychicznego wymagane jest skierowanie do psychologa. Lekarz rodzinny wystawia takie skierowanie.
Powodzenia! Pozdrawiam, Renata Chomicz

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Urszula Sokalska - Goleń

Witam,

Psychoterapia jest skuteczna zarówno w zrozumieniu choroby jak i radzeniu sobie z nią, Poziom skuteczności psychoterapii zależy od wielu czynników, m. in. od relacji terapeutycznej, Pani pracy w trakcie terapii (wtórne korzyści z choroby), itp.
Skierowania na psychoterapię zrefundowaną przez NFZ wypisuje lekarz psychiatra, zazwyczaj w poradni zdrowia psychicznego lub w zakładach lecznictwa psychiatrycznego, gdzie również korzysta się z usług psychoterapeutów. pozdrawiam:)

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Tomasz Wójcik

Dzień dobry. Terapia psychologiczna jest bardzo wskazana w przypadku zaburzeń o charakterze nerwicowym, pozwala nie tylko znacząco wpłynąć na objawy, a także dotrzeć do źródeł i przyczyn trudności, pozwalając tym samym na ich bardziej świadomą kontrolę. Objaw w takim przypadku jest zwykle sygnałem alarmującym, dot. głębszych konfliktów z których samemu bardzo trudno zdać sobie sprawę. Relacja z terapeutą zachęca do otwartości i bliskości emocjonalnej, co samo w sobie jest jednym z czynników leczących. W pani przypadku, istotnym jest również jak ciąża wpływa na pani aktualny stan w kontekście choroby. Zwykle kobiety w tym okresie przeżywają wiele świadomych i nieświadomych lęków. Jeśli szuka pani psychoterapeuty na fundusz zdrowia, zwykle wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego bądź specjalisty (psychiatry), z takim skierowaniem proponuje udać się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego lub Poradni Psychologicznej i podjąć dalsze leczenie. Proszę pamiętać, że NFZ w zależności od umowy z daną poradnią może mieć liczne ograniczenia w czasie i częstotliwości trwania wizyt. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia. Tomasz Wójcik

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Anna Najder

Szanowna Pani,
najmocniej przepraszam za tak długą zwłokę w odpowiedzi na Pani pytanie - portal nie poinformował mnie o oczekującym pytaniu.
Lekarz ma rację - spotkanie z psychoterapeutą pozwoli na lepsze zrozumienie problemu, a przede wszystkim na poradzenie sobie z nim. Szczególnie, jeśli jest Pani w ciąży - różnorodne techniki np. relaksacyjne, mogą pomóc Pani poczuć się lepiej. Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy specjalisty. Chętnie udzielę odpowiedzi na pytania związane z samą terapią zaburzeń lękowych - jeśli ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości.
Aby skorzystać z psychoterapii w ramach kontraktu z NFZ niezbędne jest skierowanie od lekarza psychiatry.
Czy moja odpowiedź jest dla Pani wystarczająca?

Jak poradziła Pani sobie ze swoim problemem?

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Najder

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Wojciech Masłowski

Przyjęcie na psychoterapię w ramach NFZ jest na podstawie skierowania od lekarza I kontaktu

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Michał Pyter

Witam serdecznie.
Leczenie nerwicy lękowej polega głównie na psychoterapii. Farmakoterapia jest leczeniem objawowym i zdarza się, że jest łączona z psychoterapią w sytuacjach, kiedy objawy są na tyle silne, że uniemożliwiają prowadzenie psychoterapii. Jej celem jest również ogólna stabilizacja stanu psychicznego pacjenta. Jednak dopiero dzięki psychoterapii można poprzez m.in. uświadomienie sobie indywidualnej przyczyny powstania zaburzeń lękowych, przerwać mechanizmy wywołujące i podtrzymujące objawy. Jeśli uczęszcza Pani do psychiatry to może on wypisać Pani takie skierowanie.
Pozdrawiam,
Michał Pyter

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Twoje pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

* Internet nie może być substytutem profesjonalnej opieki medycznej.

Dodaj pytanie

Już prawie gotowe! Wypełnij jeszcze pozostałe dane. Dzięki nim będziemy w stanie precyzyjnie rozwiązać Twój problem.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy

Podobne pytania

 • Jak ustrzec się od samotności?

  Od wielu lat zmagam się depresją (tak sądzę), z którą próbuję sobie radzić, jednak mam 22 lata i czuje, że jest ze mną coraz gorzej (kiedyś nawet próbowałam popełnić samobójstwo) i nie mam już siły na walkę. Jako dziecko byłam gruba, zmagałam się z wyzwiskami i wykorzystywaniem przez rówieśników. Mimo… Więcej

 • Czy z nerwicy zaburzeń lękowych) można wyjść?

  Witam - od dłuższego czasu zmagam się z tą chorobą, jestem na lekach i za każdym razem gdy schodzę powoli z leków, to następuje nieoczekiwanie pogorszenie. Paniczny lęk , strach i nawet nie mam odwagi z domu wyjść. Dopiero leki powodują, że przechodzi. Czy można wyjść z tych zaburzeń całkowicie?

 • Czy terapia on - line może pomóc w przypadku utraty radości z życia?

  Mam dużo rzeczy, z którymi nie potrafię sobie poradzić, wmawiam sobie, że jestem szczęśliwa, przy znajomych udaję optymistyczną i uśmiechniętą, ale prawda jest taka, że co chwila wracając do domu płaczę, rozmyślam nad swoim życiem i użalam się nad sobą. Brak mi motywacji, i chęci do życia. Nie wiem co… Więcej

 • Wizyta z dzieckiem

  Witam serdecznie. Kiedy mogłabym umówić się na wizytę do Pani z sześcioletnim synkiem między godz. 16-17 w Ostródzie?

 • W jaki sposób rozwiązać problemy z erekcją?

  Witam Mój mąż ma 34 lata i ma niesamowity problem z erekcją, ponieważ pojawia się bardzo rzadko, a gdy już osiągnie wzwód i dochodzi do penetracji, to po chwili członek „”opada„”. Nie mówiąc już o wytrysku. Jest to o tyle wielki problem, gdyż staramy się o drugie dziecko, a przy takim stanie rzeczy nie… Więcej

 • W jaki sposób poradzić sobie z problemami z wytryskiem, których przyczyną może być stres?

  Witam. Od 2 lat jestem w związku z chłopakiem. Zaręczyliśmy się. Mamy jednak problem podczas stosunku. Chłopak ma problem z osiągnięciem orgazmu a tym samym wytrysku. Boję się że nie będziemy mieli dzieci. Chcielibyśmy podjąć leczenie, ale nie wiemy od kogo zacząć- androlog, urolog, sexuolog? Chłopak… Więcej

 • W jaki sposób mogę sobie poradzić z chorobliwą zazdrością?

  Dzień dobry, mam duży problem, który zaczęłam już sama dostrzegać, a mianowicie jest to chorobliwa zazdrość o mojego narzeczonego… nie potrafię normalnie żyć tylko cały czas bym najchętniej chciała mieć go pod kontrolą. Sprawdzać go na każdym kroku, jestem zazdrosna o każdą napotkaną dziewczynę i sądzę,… Więcej

 • Jaka jest różnica między depresją a obniżonym samopoczuciem?

  Witam, chciałam uzyskać odpowiedź na pytanie z tematu wątku. Od jakiegoś czasu (ponad rok) mam obniżone samopoczucie. Tzn są takie dni kiedy wszystko mnie cieszy, mam dobry humor, a nagle wszystko pryska. Nic mi się nie chce, wszystko mnie boli, nic mnie nie cieszy. Najchętniej siedziałabym w ciemnym… Więcej

 • Jaka jest różnica między depresją a obniżonym samopoczuciem?

  Witam, chciałam uzyskać odpowiedź na pytanie z tematu wątku. Od jakiegoś czasu (ponad rok) mam obniżone samopoczucie. Tzn. są takie dni, kiedy wszystko mnie cieszy, mam dobry humor, a nagle wszystko pryska. Nic mi się nie chce, wszystko mnie boli, nic mnie nie cieszy. Najchętniej siedziałabym w ciemnym… Więcej

 • Jaka może być przyczyna pojawienia się nerwicy?

  Mam problem ze sobą. Byłem bardzo spokojną osobą, ale od pewnego czasu wszystko mnie denerwuje. Nie wiem jak z tym sobie poradzić i zapanować. Kiedyś było ciężko wyprowadzić mnie z równowagi, a teraz ciągle coś mnie denerwuje.

 • Czemu mój mężczyzna woli masturbację od stosunku ze mną?

  Witam Mój partner unika ze mną stosunków seksualnych. Jesteśmy ze sobą ok. 7 miesięcy, kochamy się może raz na 1,5 msca i zawsze z mojej inicjatywy, co więcej mój partner nigdy nie doszedł „do końca'' przy stosunku. Unika rozmawiania na temat tego problemu. Ostatnio odkryłam, że codziennie… Więcej

 • Jak poradzić sobie z utratą radości z życia i samotnością?

  Witam serdecznie. Mam problem, z którym nie mogę sobie już sam poradzić - czuje się samotny, nic co kiedyś sprawiało mi przyjemność np. kierowanie swoją firmą czy też pasja motoryzacyjna.... Mam też problem ze znalezieniem kobiety. Moja kilku letnia samotność spędza mi sen z powiek. Proszę o jakiekolwiek… Więcej

 • Czy mój partner ma gen zdrady?

  Witam Pani Doktor, mam problem z moim partnerem ... jesteśmy ze sobą od 5-ciu lat. Wszystko układało się jak najlepiej , ale od pewnego czasu dowiedziałam się, iż mój partner mnie zdradza (to potwierdzone), chociaż on zaprzecza, iż nigdy by mnie nie zdradził. Przeczytałam gdzieś w internecie artykuł… Więcej

 • W jaki sposób pomóc partnerowi, który ma problemy z erekcją podczas stosunku?

  Jestem 24-letnią kobietą, żyję w związku z 31-letnim mężczyzną. Bardzo się kochamy i szanujemy, ale niestety w życiu intymnym mamy poważne problemy. Mianowicie, mój partner ma problemy z utrzymaniem erekcji. Podczas gry wstępnej wszystko jest w porządku, ale gdy dochodzi do stosunku czar pryska. Dzieje… Więcej

 • Co może powodować problemy z wytryskiem?

  Dzień dobry. Mój narzeczony (34 lata) ma problem podczas stosunku i trudno mu osiągnąć wytrysk. Nie wiemy co może być przyczyną. Jakie można zrobić badania? Nie wiemy od czego zacząć. Z góry dziękujemy za wskazówki.

 • Czy pomaga Pani również z problemem takim jak bulimia?

  Szukam pomocy dla mojej koleżanki i chciałabym wiedzieć czy pomaga Pani również z problemem takim jak bulimia?

 • Pornografia - uzależnienie

  Witam serdecznie! Mam problem z oglądaniem pornografii... Potrzebuje specjalisty by się uporać z tym problemem. Czy zajmuje się Pani tego typu problemami?

 • Ile kosztuje jedna wizyta u Pani?

  Tak jak w temacie: ile kosztuje jedna wizyta u Pani? Oraz ile wizyt jest potrzebnych, aby pomogły osobie w depresji?

 • Problemy ze swędzeniem

  Witam mamy problem z córką, córka ma 5 lat od dłuższego czasu mojej córce wszystko przeszkadza wszystko ją swędzi, od samej porannej pobudki nie możemy jej obudzić jest krzyk i wrzask że ona nie wstaje, gdy jakoś się to uda przy z ubieraniu jej jest to samo, gdy zakładam majtki to krzyczy jakby ją obdzierano… Więcej

 • W jaki sposób poradzić sobie z wrzaskami i buntami 5 letniej córki?

  Witam, mamy problem z córką, Córka ma 5 lat i od dłuższego czasu mojej córce wszystko przeszkadza, wszystko ją swędzi. Gdy ją budzimy to od razu ona krzyczy i wrzeszczy, że ona nie wstaje, gdy jakoś się to uda przy ubieraniu jej jest to samo, gdy zakładam majtki to krzyczy jakby ją obdzierano ze skóry… Więcej

 • W jaki sposób poradzić sobie z obsesyjną kontrolą partnera nad moją dietą?

  Mam problem z chłopakiem. Cały czas chce kontrolować co jem. Przez niego zupełnie zmieniłam nawyki żywieniowe i dużo ćwiczę. Nie jestem jakaś gruba, sam mówi, że świetnie wyglądam, mimo to pytania ciągle zadaje. Chcę zgubić z 5 kg, ale powoli i bez stresu, z rozsądkiem. On codziennie zadaje mnóstwo pytań… Więcej

 • Czy pomoże nam pani rozwiazac problem?

  Witam pani Moniko,potrzebuje pomocy,mam dwójke dzieci(4lata i 8lat),jestem po rozwodzie,w zwiazku z tym iz byly maz nie pozwalal normalnie funkcjonowac mi w naszym malym miasteczku,przeprowadzilam sie z dziecmi do Bydgoszczy.Dzieci sa ze mna,mam pelna wladze rodzicielska nad nimi,problem jest w tym ze… Więcej

 • Jak wygląda terapia?

  Witam, chciałabym zapytać jak wygląda u Pani terapia indywidualna? Prowadzi Pani terapię metodą psychodynamiczną i Balinta.Wcześniej chodziłam przez jakiś czas na terapię psychodynamiczną jednak zachowanie terapeutki mi nie odpowiadało i zrezygnowałam a teraz obawiam się aby sytuacja znowu się nie powtórzyła.Chcę… Więcej

 • Jak pomóc dziecku z zaaklimatyzowaniem się w przedszkolu?

  Witam serdecznie, Chciałbym pomóc córeczce. Poszła do 1 klasy i nic nie zapowiadało problemów. Przez ok. 3 tygodnie chodziła do szkoły zadowolona i się jej podobało. Później miałam telefon ze szkoły, że się rozpłakała zwymiotowała i od tamtej pory wszystko się zmieniło, poprosiłabym czekała z nią do… Więcej

 • Kto powinien powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?

  Dobry wieczór! Mąż nagle poinformował mnie, że chce rozwodu. Ja tego nie chcę. Mamy 4-letnią córeczkę, która była dla Niego całym światem. Teraz kontaktuje się z nią sporadycznie, ze mną praktycznie w ogóle nie chce mieć kontaktu - przebywa teraz za granicą. Czy powinnam o tym fakcie powiedzieć dziecku?… Więcej

 • Problemy w związku

  Witam,chciałabym sie dowiedzieć czy pomogla by mi Pani z zazdroscią o partnera? Rozmawialismy juz o tym razem i zgodzilam sie pojsc do psychoterapeuty. Czy taka dziedzina rowniez sie Pani zajmuje?
  Z gory dziekuje za odpowiedz:)

 • wczesny wytrysk-stosowanie leku

  witam, mam problem z wczesnym wytryskiem, seksuolog przepisał mi lek lignocainum jelfa, na ulotce brak informacji jak korzystac z tego leku w moim przypadku, nie wiem czy stosowac go przed uzyskaniem wzwodu, czy wlasnie podczas erekcji przed samym stosunkiem.

 • Syn 1,5 roku temu zachorował na cukrzycę typu 1

  Witam. Bardzo nurtuje mnie pytanie, czy powinniśmy pójść z synem do psychologa, aby mu pomóc w akceptacji cukrzycy. Wydaje mi się, że pierwszy kryzys mamy za sobą, ale nie jestem przekonana , czy "w środku" syn na pewno się już "unormował". Ma 7 lat. Całkiem nie dawno powiedział "czemu… Więcej

 • Czy można wyjść z nerwicy lękowej?

  Od kilku lat zmagam się z nerwicą lękową.Przeszłam wiele etapów,są dni gorsze i lepsze.Dwa razy miałam napad panicznego lęku co skończyło się szpitalem.Mam wszystkie objawy-bóle głowy,szybkie bicie serca,mrowienie,zawroty głowy,brak uczucia radości.Nie chcę brać leków( mam lek afobam-0,25 na krytyczne… Więcej

 • Ile kosztuje sesja u Pani ?

  witam :)
  znalazłam Pani opis na dbajopiersi na facebooku. Zainspirował mnie do przemyślenia ponownie chęci podjęcia terapii w celu określenia moich celów, poukładania życia.... Chciałąm spytać o koszt jednej sesji u Pani?
  z pozdrowieniami
  Ksenia

 • Czym może być spowodowany brak odczuwania przyjemności przez mężczyznę?

  Problem jest w tym że podczas stosunku nie odczuwam przyjemności. Współżyję z moją dziewczyną od roku. Jest to moja pierwsza partnerka. Podczas masturbacji nie mam problemu z wytryskiem. Natomiast nasz stosunek może trwac ponad godzinę a i tak kończymy dłonią. Ważną kwestią jest fakt że mam długi napletek.… Więcej

 • Grzegorz Pokorski

  Dzień dobry pani Marto.
  Chciałbym poinformować, że niestety nie będę mógł być obecny na spotkaniu we wtorek 20 października. W tym czasie mam wyznaczony termin obrony. Odbędzie się on o godz. 10:30 w uczelni na Rzgowskiej.
  Pozdrawiam serdecznie i proszę trzymać za mnie kciuki, :)
  Grzegorz… Więcej

 • Czy psycholog jest w stanie pomóc mi z nerwicą?

  Witam, sporo w życiu przeszedłem stresu i nerwów. Zdecydowanie niebyło to łatwe życie. Czy pani jako psycholog mogłaby mnie zbadać psychicznie, uspokoić i spowodować, że będę spał spokojnie? Strasznie zrobiłem sie nerwowy i niewiem co sie ze mna dzieje, proszę o jakąś pomoc

 • filmy dla dorosłych

  Mój chłopak ma problemy z filmami. Cały czas je ogląda, znajduje preteksty do oglądania tego typu filmów np. pokłóciliśmy się ma pretekst, jest zły ma pretekst itp. Co chwile obiecuje że z tym skończy a przychodzi co do czego to i tak do tego wraca. Wystarczy tylko chwila pobytu samego w domu i już zaczyna.… Więcej

 • Jak wygląda opłata za pierwszą wizytę?

  Interesuje mnie cała terapia na na kilka miesięcy. Czy po pierwszej wizycie zawsze można się zastanowić czy możemy kontynuować kurację. Czy pierwsza wizyta jest darmowa?

 • BRAK PAMIĘCI U DZIECKA

  Dzień dobry.Mój syn 12 letni ma problemy z pamięcią,ma problemy w uczeniu się (dyslekcja dysgrafia dysortgrafia)ma problemy z orientacją w terenie ,jak pójdzie na lekcji do toalety to nie pamięta jaką ma lekcję,ostatnio nie poszedł na lekcje dodatkową ponieważ zapomniał w jakiej ma sali.gubi książki… Więcej

 • Czy 17-latka może sama przyjść na wizytę?

  Witam,
  Mam 17 lat i myślę,że na prawdę potrzebuję wizyty u specjalisty, ponieważ zauważyłam u siebie objawy depresji. Nie mam dobrego kontaktu z rodzicami i nie wzięliby na poważnie moich problemów i cała rodzina by się ze mnie później wyśmiewała. Dlatego co do pytania, czy jako niepełnoletnia… Więcej

 • Nie mam nic do powiedzenia

  Jestem osobą spokojną ,nieśmiałą i mam poważne problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Nie wiem o czym mam z nimi rozmawiać a jeśli już np.podczas spotkania z koleżanką natychmiast próbuję z siebie wyrzucić co się ostatnio u mnie wydarzyło.Gdy już opowiem to znowu mam problem bo wiem,że nic więcej nie… Więcej

 • Czy zajmuje się Pani również transseksualizmem?

  Poszukuję seksuologa zajmującego się tematem transseksualizmu. Osoby, która mogłaby mnie przeprowadzić przez ten czas aż do wydania hormonów płciowych.

 • Czy powinnam z mężem zdecydowac się na terapię małżeńską?

  Witam, serdecznie Od dłuższego czasu nie potrafimy się z mężem porozumieć. Prawie każda nasza rozmowa kończy się kłótnią. Po ostatniej awanturze mąż wyprowadził się z domu, a w zasadzie kazałam mu się wynieść. Mamy dwóch wspaniałych synów 10 lat i 3 lata. Widzę, że dzieci są zdenerwowane obecną sytuacją.… Więcej

 • Jak rozwiązać problemy z mężem i synem???

  Witam,
  mam problem z synem, który często reaguje nerwowo wręcz ma napady złości, zwłaszcza jeśli przegra - denerwuje się. Nie wiem czym może być to spowodowane. Jest bardzo zdolny, inteligenty- szybko uczy się i zapamiętuje w szkole bardzo dobrze mu idzie. Gdzie może być przyczyna. Chciałam zapytać… Więcej

 • Czy to już czas na spotkanie ze specjalista?

  Witam. Mam problem z 10letnią córką. Myślę że może być lekko opóźniona w stosunku do innych dzieci... Nie radzi sobie z dość prostymi sprawami. Nie ma potrzeby uczenia się, zapamiętywania codziennych czynnośći typu wstać, umyć się, zjeść umyć zęby, ubrac uczesac. Nie ma potrzeby ładnie wyglądać mieć… Więcej

 • Czy wrócić do pracy, w której jest mobbing?

  Padłam ofiara mobbingu w dużej, znanej firmie. Oprócz mnie gnębione były też 2 inne dziewczyny. Działo się to pod nieobecność kierownik. Wielokrotnie zgłaszałam jej ten problem. Przechodziłyśmy przez wiele rozmów, bez pozytywnego skutku. Aktualnie jestem na zwolnieniu od psychiatry i leczę depresję....… Więcej

 • od jakiś 2 lat brak popędu a co za tym idzie brak chęci na sex

  Emilia, mam 33 lat i żadnej chęci na sex, mój mąż jeszcze to wytrzymuje ale często się kłócimy i nie możemy porozumieć. Chciała bym coś z tym zrobić ale nie wiem jak zacząć i gdzie szukać pomocy? jestem z Włocławka

 • czy kwamstwo sie leczy?

  mam problem z mezem jestesmy razem od 5 lat .od samego poczatku ukrywaw ze maje dlugi "duze".obiecylal ze sie zmieni , splacili to.a teraz znow dowiedzialam sie ze ma kolejne kredyty rozmawiac nie chce w zaden sposob.chce jemu pomoc i uratowac rodzine.

 • Czy ma Pani doświadczenie z młodzieżą z zespołem Aspergera?

  Witam.
  Mam syna 14 lat. Jeśli ma Pani doświadczenie z młodzieżą z zespołem Aspergera to bardzo chętnie skorzystamy.
  Pozdrawiam
  Paweł
  510192959

 • dziecko nie chce chodzic do szkoly

  Witam mam taki problem mam corke 10 letnia i nie chce chidzic do szkoly placze codziennie jak ma wstac i jechac do szkoly probowalam z nia rozmawiac ale bez rezultatu prosze o pomoc

 • Czy dowiem się u pana jak rozmawiać z matką która przejawia objawy choroby psychicznej?

  Rodzice się nie dobrali od początku , ojciec alkoholik swoje nabroił , teraz matka ktora uroiła sobie zdradę, po mojej opinii na ten temat zrobiła sobie ze mnie wroga, całe zycie stałem za nią murem ślepo, widząc jej niedorzeczne historie nie przytaknąłem na wszystko i już nie wiem co z tym zrobić i… Więcej

 • Jak wytłumaczyć partnerowi że nie ma powodów do zazdrości??

  Dzień dobry

  Ostatnio mój chłopak zarzuca mi pewne czyny, które nigdy nie miały miejsca (typu że spotykam się z kimś innym i go oszukuje, kłamie, ostatnio nawet zarzucił mi że piłam alkohol i słyszy to po glosie. Moje tłumaczenie do niego nie trafiają że nie ma racji i że kocham wiec nie… Więcej

 • czy nerwica jest dziedziczna

  mam 37 lat od 22 lat palę mam pochp rzuciłam palenie 2 miesiące temu dostałam jakiejś nerwicy szybciej też ją miałam ale nie tak mocną co robić

 • Jak radzić sobie z silnymi emocjami?

  Dzień dobry,

  ostatnio zauważyłam, że bardzo szybko wpadam w złość. Frustrację wywołują nawet błahe sprawy. Co zrobić, żeby zapanować nad negatywnymi emocjami? Niestety zawsze cierpią na tym osoby z najbliższego otoczenia, a ja sama też już jestem zmęczona takimi wahaniami nastroju.

 • co jest ze mną nie tak?

  Ponad rok temu, bardzo przezylam poronienie, nie moglam sie pozbierac po tym co się stało. W dalszym ciągu to przeżywam. Od tamtego czasu stałam się inną osobą. Wcześniej chętnie spotykałam się ze znajpmymi, od tamtego czasu zupelnie sie od nich odizolowalam. Miewam ataki zlosci i placzu. Mam mysli samonojcze,… Więcej

 • Problem ze zachowaniem syna

  Witam

  Dziekuje za odpowiedz w sprawie mojego 7 letniego syna. Zaburzenia te trwaja od kiedy zaczal chodzic do 1 klasy podstawowej i niestety nasilaja sie.

 • Problem ze zachowaniem dziecka

  Witam serdecznie,
  Moj syn lat 7 chodzi do drugiej klasy. Uczy sie bardzo dobrze ale nie mozemy okielznac jego zachowania codziennie wysluchuje od Pani nauczycielki ze jikodem wciaz rozmawia, wcina sie innym w rozmowe odpowiada za innych jak to Pani teierdzi "kieruje ruchem w klasie"… Więcej

 • Dentofobia - leczenie

  Witam. Mam 7-letnie dziecko ze skrajną dentofobią - żaden dentysta nie jest w stanie podjąć się leczenia - byliśmy chyba u 10 ( próbowaliśmy podtlenku azotu - nie "poddał się" i dormicum z marnym skutkiem).
  Jego zęby są w katastrofalnym stanie ( już część stałych ). Nie mam pomysłu co… Więcej

 • Czy mam szanse na skuteczną terapię przy neurastenii wegetatywnej przechodzącej w depresję?

  Witam, jakie są szanse na skuteczną udaną terapię przy schorzeniu-neurastenii wegetatywnej przechodzącej w depresje. Dodam, iż jestem zmęczony leczeniem farmakologicznym i ciągłymi zmianami leków oraz ich skutkami ubocznymi dla organizmu. Leczę się już od 2007 roku i pragnę spróbować terapii licząc na… Więcej

 • 2,5 latek nie chce jeść

  Witam,
  problem pojawił się tydzień temu, mój 2,5 letni syn boi się jeść.. obojętnie co chciałabym mu podać to mówi że nie chce, chce pić tylko mleko, kakao lub wodę.
  Czy może być to lęk przed zadławieniem? Tydzień temu w czwartek zakrztusił się ciasteczkiem , nie wiem może się wystraszył… Więcej

 • Emocje powodem napadów epilepsji.

  Sprawa dotyczy mojego syna (wiek obecnie 24 lata pod kontrolą neurologa - przyjmuje leki). Pierwsze niepokojące objawy diagnozowane jako bóle mięśni przykręgosłupowych, barku i kończyny górnej prawej nastąpiły 8 lat temu, po czym przez 7 lat był spokój. Obecnie już zdiagnozowane napady epilepsji (na… Więcej

 • pomoc psychologiczna

  Witam, mam problem ze sobą od dzieciństwa, alkoholizm ojca, wypadek który przeżyłam, nie potrafię odnaleźć się w związku w społeczeństwie, miewam napady depresji, wahania nastrojów, pierwszy raz w życiu proszę o pomoc gdyż czuje ze dalej sobie nie poradzę... Może mi Pani powiedzieć czy powinnam udać… Więcej

 • Zaburzenia odżywiania?

  Dzień dobry.
  Choruję na zaburzenia odżywiania, od trzech lat. Wcześniej była to typowa anoreksja, potem bulimia a teraz są to atypowe zaburzenia (anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się). Czytałam dużo dobrych opinii : czy przyjmuje gdzieś Pani na NFZ? Ewentualnie, czy potrafi Pani powiedzieć… Więcej

 • Chęć bycia adorowaną i nie zważanie na uczucia innych

  Od 2 lat jestem mezatka,caly czas myśle jednak o swojej pierwszej nie dokońca spełnionej miłości.Ponadto bedac w towarzystwie zawsze odczuwam potrzebę zwracania na siebie uwagi,szczegolnie zabiegając o uwagę mężczyzn' zawsze któregoś prowokuję by nadmiernie zainteresowal sie moją osobą nie zważając… Więcej

 • słabe emocje

  Witam,

  mam problem, jestem strasznie emocjonalny próbuje to jakoś tłumić to w sobie ale czasem nie wytrzymuje i na imprezie wyładowywuję to wszystko i jest mi strasznie głupio bo zazwyczaj moi znajomi na tym cierpią. Nie wiem co zrobić. Wszyscy też mówią, że za bardzo przejmuje się innymi… Więcej

 • Dlaczego moje dziecko jest nerwowe i się jąka?

  Moja pięcioletnia córka zaczęła się jąkać. Jest bardzo nerwowa i strachliwa. Oprócz tego boi się burzy i samych objawów burzy (np. deszczu). Strasznie boi się też psów, ale pluszaki np. uwielbia. Jak pewnie każde dziecko boi się również ciemności i hałasu np. głośnej muzyki. W jaki sposób ma poradzić… Więcej

 • hipnoza a uczucia - miłość

  Przepraszam, ale serwis jest skomplikowany w obsludze i dodaje pytanie po raz kolejny, nie będąc pewną czy dotarlo - ponieważ nadal pisze że ma pani 0 pytań zadanych. Pytnie dotyczy hipnozy - czy jest ona polecana w przypadku leczenia zlamanego serca, czy to zbyt infantylny temat.

 • Jaki jest koszt terapii indywidualnej?

  Witam, chciałabym się zapytać jaki jest koszt wizyty w terapii indywidualnej w Trzebnicy? Czy cena kolejnych spotkań po tzw konsultacjach jest taka sama?
  W jakich dniach i godzinach przyjmuje pani w Trzebnicy?
  Pozdrawiam

 • Hipnoterapia emocje

  Witam,chciałabym sie zorientować czy prowadzi sie terapię hipnoza która może pomoc uzyskać zdrowy dystans do związku który sie rozpadł i byłego chłopaka, ponieważ nic nie pomaga a stan po dwóch miesiącach sie nie poprawia. Czy w ogóle jest to możliwe.

 • Jak leczyc tiki u dziecka?

  Witam. Dziecko 6 letnie ma problem z tikami glosowymi, teraz zaczal wytykac jezyk i nie potrafi nad tym zapanowac. Jak mu pomoc? Cale wakacje bylo dobrze. Do szkoly chodzi chetnie, nie dajemy sobie rady z tym problemem. Jest on uciazliwy dla syna i dla otoczenia. Czy zwracac mu uwage czy udawac ze nie… Więcej

 • czy mutyzm wybiórczy może ustąpić bez leczenia terapeutycznego?

  Moje dziecko 7=letnie jest podejrzewane o mutyzm wybiórczy , nie ma jeszcze diagnozy , ale zastosowałam się do wskazówek , żeby je wspierać , chwalić i dowartościowywać. Widzę poprawę , dziecko zaczyna mówić w otoczeniu domowym do znajomych , których zna. Dalej natomiast nie odzywa się w szkole, do której… Więcej

 • Wadliwa emocjonalnie?

  Czy czując się wadliwą emocjonalnie czyni mnie to kompletnie innym człowiekiem? Od pewnego czasu staram się postępywać w pełni zgodnie z samą sobą, staram się spełniać jako człowiek. Szanuje siebie i swoje życie. Dąże do wyznaczonych celów. Ale mimo swojego wieku (chociaż mówią, że człowiek ma tyle lat… Więcej

 • Wyobcowanie w klasie

  Witam mój syn rozpoczął naukę już w czwartej klasie ale nie może się w niej odnaleźć jest wrażliwy za bardzoprawdomowny twierdzi ze nikt w klasie go nie lubi nikt nie chce z nim siedzieć w ławce czy coś mogę dla niego zrobić

 • Lęk przed szkołą.

  Witam serdecznie. Mój syn w tym roku rozpoczął naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Bardzo cieszył się, że pójdzie do szkoły. Jednakże już od pierwszego dnia skarżył się na ból brzucha i pojawiły się wymioty. Sytuacja powtarza się codzienne, syn nic rano nie je, płacze. Po powrocie ze szkoły… Więcej

 • Nerwica lęmkowa

  Witam , próbowałem już chyba wszystkich leków, czy hipnoza to dobra opcja ile sesji, jaki koszt, ciekawi mnie to rozwiązanie

 • Ludzie nie darzą mnie sympatią, czuję się wiecznie samotna...

  Witam. Czuję się bardzo samotna. Mimo, że staram się być sobą i zawsze jestem w towarzystwie wesołą osobą, doskwiera mi to, że ludzie nie darzą mnie raczej sympatią. Nie mam w sobie charyzmy, tego "czegoś" co by sprawiało, że nowo poznana osoba chciałaby mnie bliżej poznać. Jestem raczej spokojna,… Więcej

 • Lęk przed burzami

  Witam,

  Strasznie boję się burzy i nie potrafię przełamać tego strachu. Codziennie oglądam prognozy pogody doszukując się jej możliwego przyjścia. Nie potrafię skupić się na niczym innym przez co straciłam chęć do życia. Boję się o moje mieszkanie, które kupiłam w kredycie. W tym roku… Więcej

 • Czy wypisać 3-latka z przedszkola?

  Witam Panią Nasz 3 letni Szymcio nie chce chodzić do przedszkola. Pierwsze 2 dni było dobrze bo to było coś nowego, ale teraz to koszmar. Żona odbiera go przed spaniem bo inaczej nie zostanie. Nie trzyma się rękami i nogami ale bardzo płacze całą drogę nawet jak ja go zaprowadziłem nic to nie zmieniło.… Więcej

 • Jakie typy osobowości przyciągają osoby z osobowością borderline?

  Dzień dobry, jaki jest profil psychologiczny ofiar partnerów osób z psychopatycznym zaburzeniem osobowości typu borderline? I jakimi metodami oprócz terapii można poradzić sobie z ranami zadanymi przez tego typu osobę?

 • moje dziecko nie przesypia nocy

  dzień dobry Pani Doktor , mam 17 miesięczna córeczkę, która nie przesypia nocy co noc budzi się ok 2.oo bez znaczenia o której ja położymy wieczorem spać , bez znaczenia czy śpi w dzień czy nie śpi porostu budzi się ok 2 i chce sie bawić , jeśli nie spełnimy jej zachcianki to płacze i bierze nasz na… Więcej

 • moje dziecko nie spi w nocy

  dzień dobry Pani Doktor , mam 17 miesięczna córeczkę, która nie przesypia nocy co noc budzi się ok 2.oo bez znaczenia o której ja położymy wieczorem spać , bez znaczenia czy śpi w dzień czy nie śpi porostu budzi się ok 2 i chce sie bawić , jeśli nie spełnimy jej zachcianki to płacze i bierze nasz na… Więcej

 • Moje dziecko jest strasznie nerwowe, wybuchowe i złośliwe!

  Witam! Mam problem z moim dzieckiem ma 8lat i jest to chłopiec. Jest strasznie nerwowy nie da sobie nic wytłumaczyć wybucha złością i agresją. Jak się zdenerwuje chciałby czymś rzucić albo kogoś uderzyć! I w dodatku jest strasznie złośliwy i robi wszystko na przekór aby człowieka zdenerwować bez względu… Więcej

 • Skąd mieć pewność, że jemu jeszcze zależy?

  Jestem w związku od 7 lat, od 5 mieszkamy razem. Od dłuższego czasu czuję, że mój partner już mnie nie kocha i nie zależy mu na mnie. Nie wspiera mnie, nawet gdy mówię mu o tym wprost, nie reaguje,gdy jestem smutna, płaczę nocami, jest totalnie znieczulony, mam wrażenie, że jest ze mną tylko z przyzwyczajenia,… Więcej

 • W jaki sposób poradzić sobie ze stresem w pracy?

  W pracy odczuwam silny stres, który przekłada się również na moje życie osobiste. W nocy nie mogę spać i czuję ucisk w klatce piersiowej. Jak sobie z tym poradzić?