Czy przez borderline nie będę mógł znaleźć pracy, pójść na studia i zdać prawa jazdy? Muszę dodać, ż

3 odpowiedzi
Czy przez borderline nie będę mógł znaleźć pracy, pójść na studia i zdać prawa jazdy? Muszę dodać, że jestem osobą transpłciową i czy utrudnia mi to korektę płci? Jestem w trakcie załatwiania testosteronu.
Dzień dobry. Zaburzenia związane z borderline obniżają jakość życia, ale nie uniemożliwiają znalezienia pracy, podjęcia studiów czy zdania prawa jazdy. Z osobowością typu borderline można nauczyć się funkcjonować. Ułatwia to psychoterapia, np. w nurcie poznawczo - behawioralnym. Pacjent uczy się rozpoznawać swoje reakcje na bodźce płynące ze środowiska i modyfikować zachowanie w sposób adekwatny do sytuacji i oczekiwań społecznych. Ewentualną decyzję o podjęciu psychoterapii zawsze warto poprzedzić konsultacją z psychiatrą, który postawi fachowo diagnozę. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Zaburzenia osobowości typu borderline nie należą do kryteriów wykluczających proces tranzycji. Zachęcam do podjęcia współpracy z psychoterapeutą, który jest także seksuologiem- to pozwoli na przyjrzenie się wszelkim wątpliwościom, które Pan zgłasza. Zaburzenia osobowości z pewnością wpływają na jakoś życia, jednak nie dyskredytują w znalezieniu pracy, podjęciu studiów, czy zdania prawa jazdy. Proces psychoterapii może być dla Pana pomocny w zrozumieniu własnych mechanizmów i wypracowaniu nowych sposobów, umożliwiających dalszy rozwój. Pozdrawiam Justyna Bośko Pozdrawiam Justyna Bośko
Dzień dobry, borderline nie wyklucza możliwości tranzycji. Ważne jest natomiast to, aby ocena specjalistów wykazała aktualną stabilność emocjonalną. Specjaliści mogą zlecić wydłużenie procesu kwalifikacji i zalecić ustabilizowanie stanu psychicznego. Borderline nie jest zaburzeniem, które uniemożliwia funkcjonowanie. Ważne jest, aby zdecydować się na proces psychoterapii, dzięki któremu zdobędzie Pan narzędzia pozwalające na radzenie sobie z trudnościami wynikającymi z zaburzenia. Pozdrawiam serdecznie