czy opis MR odpowiada nowotworowi LGG II?

5 odpowiedzi
Dane kliniczne: niejednoznaczna zmiana w lewej półkuli mózgu, stan po prawdopodobnie napadzie padaczkowym, bez neurologicznych cech zapalenia.
W obu badaniach stwierdza się identyczny obraz patologicznej ekspansywnej zmiany zlokalizowanej w lewym płacie czołowym, skroniowym w obszarze jąder podstawy oraz częściowo w zakresie lewego wzgórza. Widoczny jest również naciek podwzgórza po stronie lewej oraz spoidła przedniego po stronie lewej.
Opisywana zmiana ma wymiary 50x53x48mm.
Opisywana zmiana wykazuje wysoki sygnał w obrazach T2 zależnych, nie wykazuje restrykcji dyfuzji ani wzmocnienia kontrastowego.
Widoczny jest umiarkowany efekt masy w postaci uciśnięcia lewej komory bocznej oraz nieznacznego przemieszczenia struktur środkowych na prawo o ok 0,4cm. Nie stwierdza się innych patologii wewnątrzaczaszkowo.
LGG II jest rozpoznaniem histopatologicznym a nie radiologicznym. Z racji lokalizacji zmiany radził bym zgłosić się do ośrodka specjalizującego się w neuroonkologii, naprzykład Klinika Neurochirurgii Szptala Bródnowskiego w Warszawie

Nie widziałem zdjęć z tego badania, ale opis rzeczywiście wskazuje na LGGII. Wskazana jest biopsja
Witam , z uwagi na opisywany efekt masy rozpoznanie LGG II jest mało prawdopodobne.
Nie podejmuję sie oceny na podstawie opisu.
Witam,
na podstawie opisu nie można powiedzieć z jakim typem guza mamy do czynienia.
pozdrawiam
Piotr Winkler