Czy obszar tkankowy w obrębie przewodu słuchowego może być przyczyną niedosłuchu?

4 odpowiedzi
Dzień dobry,

Uprzejmie proszę o pomoc, gdyż ignorancja lekarzy, na których trafiam, wkrótce mnie wykończy nerwowo. W wieku 5 lat zauważyłam, że nie słyszę na jedno ucho. Nie wiem czy tak było od urodzenia, czy dopiero później zaczęłam to zauważać. Lekarze nigdy nie wykonali mi żadnych badań prócz puszczania dźwięków do uszu, które stwierdzały, że na jedno ucho słyszę doskonale (nawet dźwięki, których nie słyszą inni ludzie), a na drugie ucho nie słyszę wcale, co byłam w stanie sama stwierdzić bez tych badań. Leczenie skończyło się na zaproponowaniu aparatu słuchowego, na który jako dziecko nie wyraziłam zgody, a rodzice uszanowali moją decyzję. Przez całe moje życie diagnostyka lekarzy kończyła się na stwierdzeniu "No, nie słyszy pani, coś się nie wykształciło za pewne, więc trzeba założyć aparat. Jak pani nie chce to do widzenia".

Rok temu zaczęłam słyszeć na to niesłyszące ucho. Co prawda wyłącznie muzykę w słuchawce, która jest włożona bezpośrednio do ucha i jest rozkręcona na cały regulator, ale słyszę i to o dziwo również słowa. Lekarze wykonali kilka badań puszczania dźwięków do uszu, które miałam robione od 5 roku życia - tym razem każde pokazuje, że słyszę sporo dźwięków na to niesłyszące ucho. Wybłagałam na lekarzu skierowanie na tomografię komputerową kości skroniowych, która wykazała, że zarówno jedno jak i drugie ucho jest w całości pełni rozwinięte, nawet najmniejsze części typu strzemiączko. Również nerwy działają prawidłowo, co już obala teorię lekarzy, że "coś się nie wykształciło w jednym uchu". Badanie TK natomiast wykazało, że lewy przewód słuchowy jest zakryty obszarem tkankowym przyściennym, który równie dobrze może być woskowiną po licznych przebytych w dzieciństwie zapaleniach ucha.

Mam więc kilka pytań:
1. Czy taki obszar tkankowy może powodować niedosłuch lub nawet całkowitą głuchotę?
2. Czy można go usunąć zabiegiem i odzyskam słuch w całości?
3. Czy to wszystko może być powiązane w jakiś sposób z tym, że również od 5 roku życia, kiedy straciłam słuch, zaczęłam mieć przewlekle zatkany nos objawiający się tym, że puchnie mi błona śluzowa nosa? Nadmienię, że jedynym lekiem, który mi pomaga jest ksylometazolin, który dostałam od lekarza po wielu latach walki z zatkanym nosem i niedotlenieniem. Wiem, że nie powinnam go stosować tak długo, jednakże inaczej nie jestem w stanie oddychać, a oddychanie przez usta nie jest wystarczające i prawie mdleję z niedotlenienia. Również tym problemem żaden lekarz się nigdy nie zainteresował.

Będę ogromnie wdzięczna za pomoc, gdyż chciałabym dalej walczyć o swoje zdrowie, a niestety lekarze na których trafiam tej bitwy mi nie ułatwiają.

Pozdrawiam serdecznie,
Zuzanna, 24 lata
Wszystko możliwe - potrzebne obejrzenie bad CT oraz laryngol zwłaszcza bad ucha - otoskopia?

Witam Panią,
Pani problem wymaga dalszej pogłębionej, specjalistycznej diagnostyki oraz leczenia , być może operacyjnego. Myślę, że jest nadzieja na poprawę słuchu w tym uchu.
Pozdrawiam
Alicja Koszel-Orłowska
specjalista otolaryngolog
Witam serdecznie.
W przypadku ewentualnych zmian w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego powinno to zostać potwierdzone podczas rutynowej konsultacji laryngologicznej? Jeżeli nie stwierdzono żadnych zmian, a obszar tkankowy leży za błoną bębenkową (przestrzeniach ucha środkowego) wówczas w badaniach audiologicznych powinniśmy mieć tzw niedosłuch przewodzeniowy z obecną rezerwą ślimakową?
Rozumiem, że prawidłowa czynność nerwu VIII (przedsionkowo-ślimakowego) została potwierdzona w zakresie badanie BERA/ABR?
Proszę o informację czy wykonane było badanie otoemisji akustycznej OAE? - to jedna z obiektywnych metod diagnostycznych stosowanych w audiologii. Metoda ta pozwala na wykrycie niedosłuchu odbiorczego pochodzenia ślimakowego?
Konieczna pełna ocena kliniczna w łączności z wynikami uzyskanych badań audiologicznych - wówczas będę mógł jednoznacznie odpowiedzieć jak ukierunkować dalsze postępowanie oraz czy są szanse na uzyskanie poprawy słuchu?
Proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam, problem jest złożony. Zapraszam do gabinetu z badaniami. Pozdrawiam. Łapienis Magdalena