czy obrzęk zemba jest grozny

25 odpowiedzi
mam pytanie po założeniu korony na dwóch jedynkach i dwójce górnych po roku powstal obrzęk byla ropa obrzęk ma już kilka lat pytanie czy to grozne i czy jest poczeba zbijac korone
Może to być groźne dla zdrowia. Należy wykonać prześwietlenie i zastosować odpowiednie leczenie zębów przykrytych koronami.

Trzeba wykonać zdjęcie rtg i pewnie skończy sie na wymianie korony
Witam.
Obrzęk i treść ropna świadczą o stanie zapalnym. Nie leczony będzie się powiększał i może doprowadzić do utraty zębów. Trzeba jak najszybciej zrobić zdjęcie RTG i sprawdzić jego wielkość i obecny stan. Następnie można spróbować leczyć zęby kanałowo bez zbijania koron (trzeba będzie przewiercić się przez nie na wylot od strony podniebienia).
Pozdrawiam,
dr A. Gmerek
Witam,
tak, to zdecydowanie groźne, gdyż takie zęby to potencjalne ogniska zakażeń całego organizmu. Należy rozpocząć od prześwietlenia (pantomogramu), a następnie korony zdjąć i sprawdzić czy zęby pod nimi jeszcze się nadają do ponownej odbudowy protetycznej.
Zdecydowanie należy zbadać zęby. W pierwszej kolejności należy wykonać rtg i ocenić jakie leczenie będzie konieczne. Nie zawsze konieczne jest zdjęcie korony, często można przewiercić się przez nią i w ten sposób leczyć ząb
Proszę udać się na konsultację do stomatologa
Najczęstszą przyczyną obrzęku jest stan zapalny toczący się w zębie lub jego okolicy.
Jeżeli przyczyną jest ząb/zęby może być potrzebne leczenie kanałowe. Zdjęcie korony może być konieczne, jednakże czasami udaje się przeleczyć zęba przez założoną koronę.
Ropnie jamy ustnej są często źródłem miejscowych i ogólnych powikłań zdrowotnych, dlatego zachęcam do wizyty u stomatologa i dalszej diagnostyki.
Stany ropne i obrzęki należy zawsze leczyć .Zwlekanie pogarsza sytuację prowadząc nawet do utraty zęba. Leczenie zęba możliwe jest z zachowaniem korony choć trudne. Czasami jednak zdjęcie korony przed leczeniem jest konieczne.
Z poważaniem Ewa Raczmanska-Kaniewska
Witam!
Wszystko wskazuje na to, że pojawił się stan zapalny pochodzący z kanału korzeniowego któregoś okoronowanego zęba. Stan ropny wraz z obrzękiem i bólem wskazują na zaawansowany proces, który objął ozębną oraz okostną. Jest to stan wymagający na natychmiastowe działanie połączone z antybiotykoterapią. Badanie prze lekarza oraz diagnostyka rtg wykaże, który ząb jest przyczyną tak zaawansowanego stanu zapalnego. Co do losu koron są dwa wyjścia:
1. leczenie kanałowe poprzez perforację korony bez potrzeby jej ściągania
2. jeżeli specjalista stomatolog stwierdzi, iż korona straciła szczelność oraz przestała pełnić swoją funkcję odbudowy funkcji żucia. należy ją przeciąć od strony podniebiennej i zdjąć celem leczenia stanu zapalnego wytypowanego korzenia oraz tkanek wokół niego; taka przecięta korona może pełnić funkcję korony tymczasowej na czas leczenia; po leczeniu kanałowym zęba stanowiącego źródło stanu zapalnego, należy wykonać na ten ząb a właściwie korzeń tzw. wkład koronowo-korzeniowy oraz nową koronę
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Ziółkowska
Do oceny sytuacji niezbędna jest diagnostyka radiologiczna. Zmiany zapalne tkanek okołowierzchołkowcyh, czyli zanik prawidłowej struktury kości w okolicy wierzchołka korzenia mogą zwiększać swój rozmiar. Im mniejsza zmiana tym łatwiejsze i skuteczniejsze leczenie. Pozostawienie tego typu zmian bez kontroli, w skrajnym przypadku może doprowadzić do konieczności usunięcia zęba :(

Istotne jest, czy zęby na których zostały zacementowane korony protetyczne były wcześniej leczone endodontycznie (kanałowo).
Leczenie stanu zapalnego może polegać na przeprowadzeniu prawidłowego leczenia kanałowego. Zazwyczaj nie ma potrzeby zdejmowania koron. Najczęściej takie leczenie można przeprowadzić przez otwór wykonany w koronie. Powstały otwór od strony podniebienia (niewidoczny od przodu), po zakończeniu leczenia zostaje wypełniony materiałem kompozytowym.
Druga opcja to zabieg mikrochirurgiczny polegający na usunięciu zmiany zapalnej i wypełnieniu korzenia od strony jego wierzchołka (zabieg resekcji wierzchołka korzenia).
Ten zabieg nie wymaga żadnej ingerencji w pracę protetyczną.
Do zaplanowania odpowiedniego leczenia konieczna jest konsultacja oraz diagnostyka radiologiczna (najczęściej badanie tomograficzne).
Pozdrawiam,
Tomasz Zbożeń
Dzień dobry.
Dla oceny sytuacji wymagana jest wizyta. Proponuję umówić się na konsultację.
Pozdrawiam.
Witam. Obrzmienie przy zębach nie jest czymś normalnym. Czy jest konieczność zdejmowania koron? Wszystko zależy od badania klinicznego i radiologicznego.
Pozdrawiam
Paweł Nieckula
Witam, obrzęk i stan ropny wokoło okoronowanych zębów może wynikać z problemu w dziąśle (np. niedopasowanie korony) lub zakażenia w kości (np powikłanie zakażenia miazgi zęba). W tym drugim przypadku można zlikwidować problem leczeniem kanałowym przez koronę bez koniczności jej zdejmowania. Zapraszam na wizytę kwalifikacyjną, kiedy wykonamy zdjęcie rentgenowskie i potrzebne testy. Nieleczony stan ropny stopniowo niszczy tkanki otaczające korzeń zęba, może prowadzić do rozchwiania i utraty zęba, jak również do rozsiewu bakterii na cały organizm.
Witam,
Na to pytanie można odpowiedzieć po wykonaniu badania rtg. Można robić leczenie kanałowe przez koronę ale trzeba się liczyć ,ze i tak może ona się uszkodzić przy tym zabiegu.
Jeżeli "obrzęk" utrzymuje się długo - możliwe że jest to np torbiel okołowierzchołkowa.
Zalecam pilnie udać się do stomatologa. pozdrawiam
Tak jest to groźne i może wiązać się że zdjęciem koron
Witam, objawy które Pan/Pani opisuję sugerują stan zapalny tkanek otaczających koronę, oraz ząb. Na tym etapie sugeruję wizytę , w celu oceny czy jest możliwe wyleczenie tego stanu, oraz czy zdjęcie korony będzie konieczne. Sugeruję również wykonanie kontrolnego RTG zębów.
Witam! Niestety zarówno obrzęk jak i ropa świadcza o procesie chorobowym.Wizyta u lekarza jest konieczna.Na wizycie można będzie określić jakie należy podjąć leczenie.
Dzień dobry.
Każdy obrzęk, tym bardziej powikłany ropnym zapaleniem powinien zobaczyć lekarz. Jest to ognisko infekcji, które może rozprzestrzenić się na cały organizm. Proszę jak najszybciej umówić się na wizytę do dentysty/protetyka. Pozdrawiam.
Przede wszystkim trzeba wykonać zdajcie rtg-na jego podstawie lekarz oceni czy trzeba ściągać korony. Ropne stany zapalne mogą prowadzić do utraty tych zębów, radziłabym nie zwlekać z wizytą.
Witam,
Na pewno konieczna jest dalsza diagnostyka - zdjęcie RTG zęba. Może konieczne być leczenie endodontyczne któregoś z zębów. Niekoniecznie oznacza to, że korona musi być ściągnięta. Proszę udać się do swojego stomatologa na badani i leczenie.
Najprawdopodobniej ząb jest martwy . Ząb martwy musi być usunięty lub przeleczony kanałowo.
Witam! Problem infekcji zębowych i około zębowych jest zawsze poważny i może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. W takim wypadku wszelkie procedury medyczne umożliwiające usunięcie infekcji są wskazane. Plan leczenia jest możliwy do ustalenia dopiero po wnikliwym badaniu medycznym. Zalecana jest natychmiastowa konsultacja stomatologiczna w gabinecie. Pozdrawiam!
Witam,
Opisane objawy mogą świadczyć o konieczności leczenia kanałowego zębów z koronami. Wtedy nie koniecznie będzie trzeba ściągać korony. Chyba że będzie to konieczne do wyleczenia problemu. Druga możliwość to problemy przy samym brzegu koron. Niedopasowanie, bądź próchnica. Konieczna jest wizyta kontrolna u dentysty.
Ząbki wymagają leczenia kanałowego,można to zrobić przez korony bez ich zdejmowania,pozdrawiam
Proszę jak najszybciej udać się do stomatologa, takie objawy swiadczą o stanie zapalnym w jamie ustnej;
Pozdrawiam
Marta Radwańska