Czy moją wadę można skorygować?

4 odpowiedzi
Będąc na wizycie u ortopedy, stwierdził on że mam śladową skoliozę odcinka piersiowego kręgosłupa Th1-L3(czekam na opis badania RTG kręgosłupa AP). Nie mam pojęcia czy jest to powiązane z problemem który opiszę: od pewnego czasu zauważyłem że jedno z ramion unoszę wyżej od drugiego i wydaję mi się że jest to równe ułożenie, jeden z obojczyków jest ewidentnie mocniej uwypuklony od drugiego co czyni zauważalny kontrast między jednym a drugim. Poza tym różnica wysokości obojczyków jest lekko zauważalna. Ramiona względem siebie są niesymetryczne: jedno zbite(obojczyk uwypuklony) drugie szerokie i obniżone(obojczyk schowany). Kompletnie nie wiem co mogę na to poradzić i czy jest szansa/możliwość na korektę(wiek:21) Dodam że w w wieku 16-19 często zdarzało mi się nosić plecak na jednym ramieniu, co zapewne przyczyniło się to tego. Proszę o poradę
Witam,
skolioza kręgosłupa daje na początku opisane powyżej objawy. Wady strukturalne trudno będzie skorygować w wieku 21lat. Wymaga to wiele pracy, głównie na basenie/siłowni pod okiem fizjoterapeutów (tak, tu Oni mają największe pole do popisu).
Pozdrawiam

Proszę się zgłosiśc z wynikiem rtg na konsultację ortopedyczną. Pozdrawiam PG
Witam
Śladowa skolioza nie jest wskazaniem do korekcji operacyjnej operuje się skrzywienia powyżej 40-45 stopni. Jeżeli wykryta skolioza w wieku 21 lat czyli po zakończonym wzroście kostnym kręgosłupa ma mniej stopni nie operuje się jej i nie ma ona tendencji do progresji,natomiast asymetria może być trudna do poprawy za pomocą samej rehabilitacji. Zapraszam z badaniami celem dalszych wskazówek.
Dziękuję za pytanie. Skolioza z racji swojej natury, czyli trójpłaszczyznowej deformacji może mieć wpływ na obrys i wysokość ustawienia obręczy barkowej. W wieku 21 lat kręgosłup już zakończył swój wzrost, a tym samym zatracił potencjał korekcji.

Z wyrazami szacunku
Paweł Zalita