Obawiam się, że moja teściowa może cierpieć na schizofrenię. Mąż niestety zbagatelizował sprawę. Tymczasem widzę, że teściowa od jakiegoś czasu zachowuje się nieadekwatnie. Jest wybuchowa, zaniedbuje higienę. To nie wszystko, ponieważ zaczyna coraz bardziej odpływać”. Opowiada historie, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Ona z kolei w nie wierzy. Jak upewnić się czy to schizofrenia?
mgr Katarzyna Regent-Nguyen
mgr Katarzyna Regent-Nguyen
Psycholog, Psychoterapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Szanowna Pani, z powodów etycznych nie wolno nam diagnozować osoby trzeciej, nawet gdyby podała Pani dużo więcej symptomów potencjalnej choroby teściowej. Opisane przez Panią sytuacje czy zachowania teściowej niekoniecznie są objawami klinicznymi schizofrenii, może to być demencja często mylona z depresją u osób w wieku podeszłym, zespół amnestyczny, czy inne zespoły otępienne. Co do schizofrenii, ważne wydaje mi się w Państwa przypadku to, że objawy u kobiet pojawiają się najpóźniej z ukończeniem 30 lat, czyli teściowa chorowałaby od dawna. Chorobie tej towarzyszą omamy, urojenia ale i wiele innych symptomów. Zwłaszcza w początkowej fazie schizofrenia jest trudna do zdiagnozowania. Istotne też jest, czy wcześniej w rodzinie męża były przypadki tej choroby. Niezbędna będzie tutaj opinia psychiatry, przede wszystkim aby teściowej a co za tym idzie i Państwu jak najszybciej pomóc.

 Elżbieta Grabarczyk
Elżbieta Grabarczyk
Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Konieczna byłaby konsultacja u lekarza psychiatry, bo tylko lekarz może stwierdzić, czy mamy do czynienia ze schizofrenią.

 Grażyna Białkowska
Grażyna Białkowska
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
W tej sytuacji potrzebna jest wizyta u lekarza psychiatry. Potrzebujecie Państwo zdiagnozować zaburzenia Teściowej. Mogą to być różne zaburzenia demencyjne. Zdecydowanie polecam wizytę u lekarza.

 Gabriela FRĄCALA
Gabriela FRĄCALA
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Bolesławiec
Witam serdecznie,
w związku z tym, że zauważyła Pani niepokojące Panią zachowania u teściowej warto byłoby porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu lub z lekarzem psychiatrą.

mgr Agata Czaja-Michaud
mgr Agata Czaja-Michaud
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Warszawa
Witam,
Taką drogą nie da się tak poważnej choroby zdiagnozować. Trzeba wybrać się do lekarza psychiatry. Natomiast psycholog może pomóc rodzinie przystować się nowej sytuacji, wesprzeć i pomóc odreagować. Pozdrawiam
Agata Czaja-Michaud

mgr Justyna Piękoś
mgr Justyna Piękoś
Psychoterapeuta, Psycholog
Gliwice
Na pewno Pani teściowej potrzebna jest właściwa diagnoza. Schizofrenia najczęściej ujawnia się we wczesnej dorosłości, od okresu nastoletniego do lat trzydziestych. Pani teściowa zapewne jest w bardziej podeszłym wieku. Zalecałabym w pierwszej kolejności diagnozę neurologiczna , neuropsychologiczną, związaną być może bardziej z chorobami demencyjnymi, neurodegenarcyjnymi. Objawy moga być podobne do tych opisanych przez Panią, łącznie z zanikami pamięci krótkoterminowej, dużą zmiennością nastrojów, trudnościami w znalezieniu właściwych słów, apatią, powtarzalnością pewnych czynności, trudnościami w poprawnym i logicznym formułowaniu zdań. Pozdrawiam

mgr Mikołaj Terczakowski
mgr Mikołaj Terczakowski
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Tczew
Witam Panią,
Z pewnością pami teściowa potrzebuje pomocy. Nie jest normalnym opowiadanie historii które nie mają pokrycia z rzeczywistością. Mimo to na podstawie informacji jakie zawarła pani we wiadomości nie można zakładać jaka jest tego przyczyna. Przyczyn może być wiele. Radzę jak najszybciej nakłonić teściową na wizytę u psychiatry bądź psychologa. Spcjaliści ci stwierdzą jaka jest przyczyna zachowania mamy.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

lek. Krzysztof Gil
lek. Krzysztof Gil
Psychiatra, Terapeuta
Myślenice
Będzie trudno, jeśli mąż bagatelizuje. Jeśli wygląda to tak, jak Pani opisuje, to teściowa wymaga dość pilnej pomocy psychiatry. Niekoniecznie trzeba od razu jechać do szpitala. Ale bez zbadania pacjentki nie widzę szans na jakąkolwiek odpowiedź.

Specjaliści w zakresie leczenia: schizofrenia

AGNIESZKA KAŃSKA

AGNIESZKA KAŃSKA

Psychiatra, Terapeuta

Poznań

Monika Konopczak

Monika Konopczak

Psychiatra, Psychoterapeuta

Wrocław

Lucyna Kwoczak

Lucyna Kwoczak

Psycholog

Bielsko-Biała

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Danuta Kulak

Danuta Kulak

Psychiatra

Gdynia

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: schizofrenia

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.