Czy moja teściowa jest chora na schizofrenię?

7 odpowiedzi
Obawiam się, że moja teściowa może cierpieć na schizofrenię. Mąż niestety zbagatelizował sprawę. Tymczasem widzę, że teściowa od jakiegoś czasu zachowuje się nieadekwatnie. Jest wybuchowa, zaniedbuje higienę. To nie wszystko, ponieważ zaczyna coraz bardziej odpływać”. Opowiada historie, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Ona z kolei w nie wierzy. Jak upewnić się czy to schizofrenia?
Konieczna byłaby konsultacja u lekarza psychiatry, bo tylko lekarz może stwierdzić, czy mamy do czynienia ze schizofrenią.

W tej sytuacji potrzebna jest wizyta u lekarza psychiatry. Potrzebujecie Państwo zdiagnozować zaburzenia Teściowej. Mogą to być różne zaburzenia demencyjne. Zdecydowanie polecam wizytę u lekarza.
Witam serdecznie,
w związku z tym, że zauważyła Pani niepokojące Panią zachowania u teściowej warto byłoby porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu lub z lekarzem psychiatrą.
Witam,
Taką drogą nie da się tak poważnej choroby zdiagnozować. Trzeba wybrać się do lekarza psychiatry. Natomiast psycholog może pomóc rodzinie przystować się nowej sytuacji, wesprzeć i pomóc odreagować. Pozdrawiam
Agata Czaja-Michaud
Na pewno Pani teściowej potrzebna jest właściwa diagnoza. Schizofrenia najczęściej ujawnia się we wczesnej dorosłości, od okresu nastoletniego do lat trzydziestych. Pani teściowa zapewne jest w bardziej podeszłym wieku. Zalecałabym w pierwszej kolejności diagnozę neurologiczna , neuropsychologiczną, związaną być może bardziej z chorobami demencyjnymi, neurodegenarcyjnymi. Objawy moga być podobne do tych opisanych przez Panią, łącznie z zanikami pamięci krótkoterminowej, dużą zmiennością nastrojów, trudnościami w znalezieniu właściwych słów, apatią, powtarzalnością pewnych czynności, trudnościami w poprawnym i logicznym formułowaniu zdań. Pozdrawiam
Witam Panią,
Z pewnością pami teściowa potrzebuje pomocy. Nie jest normalnym opowiadanie historii które nie mają pokrycia z rzeczywistością. Mimo to na podstawie informacji jakie zawarła pani we wiadomości nie można zakładać jaka jest tego przyczyna. Przyczyn może być wiele. Radzę jak najszybciej nakłonić teściową na wizytę u psychiatry bądź psychologa. Spcjaliści ci stwierdzą jaka jest przyczyna zachowania mamy.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Będzie trudno, jeśli mąż bagatelizuje. Jeśli wygląda to tak, jak Pani opisuje, to teściowa wymaga dość pilnej pomocy psychiatry. Niekoniecznie trzeba od razu jechać do szpitala. Ale bez zbadania pacjentki nie widzę szans na jakąkolwiek odpowiedź.