Czy moja teściowa jest chora na schizofrenię?

Obawiam się, że moja teściowa może cierpieć na schizofrenię. Mąż niestety zbagatelizował sprawę. Tymczasem widzę, że teściowa od jakiegoś czasu zachowuje się nieadekwatnie. Jest wybuchowa, zaniedbuje higienę. To nie wszystko, ponieważ zaczyna coraz bardziej odpływać”. Opowiada historie, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Ona z kolei w nie wierzy. Jak upewnić się czy to schizofrenia?

Szanowna Pani, z powodów etycznych nie wolno nam diagnozować osoby trzeciej, nawet gdyby podała Pani dużo więcej symptomów potencjalnej choroby teściowej. Opisane przez Panią sytuacje czy zachowania teściowej niekoniecznie są objawami klinicznymi schizofrenii, może to być demencja często mylona z depresją u osób w wieku podeszłym, zespół amnestyczny, czy inne zespoły otępienne. Co do schizofrenii, ważne wydaje mi się w Państwa przypadku to, że objawy u kobiet pojawiają się najpóźniej z ukończeniem 30 lat, czyli teściowa chorowałaby od dawna. Chorobie tej towarzyszą omamy, urojenia ale i wiele innych symptomów. Zwłaszcza w początkowej fazie schizofrenia jest trudna do zdiagnozowania. Istotne też jest, czy wcześniej w rodzinie męża były przypadki tej choroby. Niezbędna będzie tutaj opinia psychiatry, przede wszystkim aby teściowej a co za tym idzie i Państwu jak najszybciej pomóc.

 Elżbieta Grabarczyk
Elżbieta Grabarczyk Psycholog, Terapeuta Warszawa
Konieczna byłaby konsultacja u lekarza psychiatry, bo tylko lekarz może stwierdzić, czy mamy do czynienia ze schizofrenią.

W tej sytuacji potrzebna jest wizyta u lekarza psychiatry. Potrzebujecie Państwo zdiagnozować zaburzenia Teściowej. Mogą to być różne zaburzenia demencyjne. Zdecydowanie polecam wizytę u lekarza.

 Gabriela FRĄCALA
Gabriela FRĄCALA Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta Bolesławiec
Witam serdecznie,
w związku z tym, że zauważyła Pani niepokojące Panią zachowania u teściowej warto byłoby porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu lub z lekarzem psychiatrą.

Witam,
Taką drogą nie da się tak poważnej choroby zdiagnozować. Trzeba wybrać się do lekarza psychiatry. Natomiast psycholog może pomóc rodzinie przystować się nowej sytuacji, wesprzeć i pomóc odreagować. Pozdrawiam
Agata Czaja-Michaud

Na pewno Pani teściowej potrzebna jest właściwa diagnoza. Schizofrenia najczęściej ujawnia się we wczesnej dorosłości, od okresu nastoletniego do lat trzydziestych. Pani teściowa zapewne jest w bardziej podeszłym wieku. Zalecałabym w pierwszej kolejności diagnozę neurologiczna , neuropsychologiczną, związaną być może bardziej z chorobami demencyjnymi, neurodegenarcyjnymi. Objawy moga być podobne do tych opisanych przez Panią, łącznie z zanikami pamięci krótkoterminowej, dużą zmiennością nastrojów, trudnościami w znalezieniu właściwych słów, apatią, powtarzalnością pewnych czynności, trudnościami w poprawnym i logicznym formułowaniu zdań. Pozdrawiam

Witam Panią,
Z pewnością pami teściowa potrzebuje pomocy. Nie jest normalnym opowiadanie historii które nie mają pokrycia z rzeczywistością. Mimo to na podstawie informacji jakie zawarła pani we wiadomości nie można zakładać jaka jest tego przyczyna. Przyczyn może być wiele. Radzę jak najszybciej nakłonić teściową na wizytę u psychiatry bądź psychologa. Spcjaliści ci stwierdzą jaka jest przyczyna zachowania mamy.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

Będzie trudno, jeśli mąż bagatelizuje. Jeśli wygląda to tak, jak Pani opisuje, to teściowa wymaga dość pilnej pomocy psychiatry. Niekoniecznie trzeba od razu jechać do szpitala. Ale bez zbadania pacjentki nie widzę szans na jakąkolwiek odpowiedź.

Specjaliści w zakresie leczenia: schizofrenia

Larysa Diatczyk
Psychiatra
Lublin
Marek Kobus
Psychiatra
Gdańsk
Joanna Wrońska
Psycholog
Gdańsk
Anna Wawro
Psycholog
Gliwice
Angelika Stachowska
Logopeda
Gniezno
Marta Jaskułowska
Psychiatra
Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 8 pytań dotyczących usługi: schizofrenia

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy