Czy moja anemia jest poważna?

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Oto moja morfologia z dnia 29/11/16
leukocyty 5,4 w normie
erytrocyty 4,14 w normie
hemoglobina 8,7 /12,0-16,0/
hematokryt 28,3 / 37,0-47,0/
MCV 68,0 / 77,0-95,0/
MCHC 21,1 /37,0-34,0/
RDW 30,9 /32,0-36,0/
płytki 443 /150-450/

Przedostatnią morfologię robiłam 1,5 roku temu, wszystko było w normie.
Lekarz skierował mnie na gastrosokopie i krew utajaną w kale. Powiedział, żeby nie spieszyć się i za pół roku przyjść z wynikami.
Co prawda nic mnie fizycznie nie boli, ani nic nie jest uciążliwe. Mam tylko typowe objawy anemii, z którymi idzie wytrzymać.
Moje pytanie jest takie: Czy rzeczywiście wyniki nie są tragiczne i pół roku na badanie to nie za długo? Może jeszcze jakieś dodatkowe badania z krwi zrobić jeszcze? Co by doktor radził przy takich wynikach?
Dziękuję.
Witam, przedstawiony wynik morfologii wskazuje na tzw. anemię mikrocytarną, której najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, czy to w skutek przewlekłych "podkrwawiań" z błony śluzowej żołądka, przedłużających się krwawień miesiączkowych lub z zaburzeń wchłaniania żelaza. Poza niezbędną gastroskopią i wizytą u ginekologa wskazane jest oznaczenie stężenia żelaza, kwasu foliowego oraz całkowitej (TIBC) i utajonej (UIBC) zdolności wiązania żelaza. Na tej podstawie będzie można określić stopień wskazań do ewentualnej suplementacji żelaza.

Proszę pójść do swojego lekarza.Nie leczy się wyników leczy się pacjenta. Jeśli coś niepokoi zapraszam na konsultację internistyczną w moim gabinecie.
Witam. Proponuję powtórzyć to badanie w innym laboratorium, zrobić poziom żelaza w surowicy krwi i gospodarkę żelazem i skorzystać z konsultacji ginekologa i ewentualnie, jeśli wyniki się potwierdzą, hematologa. Pozdrawiam.