Czy lekarz rodzinny może stwierdzić chorobe dziecka na podstawie tego ze tata jako dziecko chorowal

5 odpowiedzi
Czy lekarz rodzinny może stwierdzić chorobe dziecka na podstawie tego ze tata jako dziecko chorowal na astme oskrzelowa nie robiac zadnych badan w tym kierunku?mam dwie córki 5 i 3 lata i od urodzenia niby maja astme bo tata mial nie mialy robionych zadnych badan maja caly czas podawane nebulizacje i one nie dzialaja co mam robic w takiej sytuacji?
prosze o pomoc
Proponuje wizyte u pulmonologa dzieciecego
AD

wywiad rodzinny owszem bierze się pod uwagę przy rozpoznaniu takich chorób jak astma, ale nie tylko, nie wiem czym dzieci są leczone i jak długo; w kryteriach rozpoznania astmy nie ma konkretnych, koniecznych badań pozwalających ją rozpoznać, m.in. wywiad rodzinny ma znaczenie wspomagające, a z leczeniem dzieci należy się udać na kontrolę jak nie ma poprawy, bądź poszukać porady u alergologa czy pulmonologa dziecięcego
Zmienić lekarza
Astma oskrzelowa u jednego z rodziców jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób o podłożu alergicznym, w tym astmy oskrzelowej, u dziecka. Podstawą rozpoznania astmy u dziecka <5 roku życia są powtarzające się objawy świadczące o obturacji oskrzeli np. świszczący oddech, zwłaszcza ustępujące po leku rozszerzającym oskrzela. Badania dodatkowe nie są niezbędne do rozpoznania astmy, jednocześnie trudne do wykonania u tak małego dziecka.
W celu optymalizacji leczenia proponuję kontakt z pulmonologiem dziecięcym
Dzień dobry, proponuję konsultację alergologiczną, celem ustalenia rozpoznania i dalszego leczenia.