Czy konieczny jest zabieg czy wystarczy rehabilitacja ?

5 odpowiedzi
Proszę o poradę, co w takiej sytuacji robić? Czy konieczny jest zabieg czy wystarczy rehabilitacja ?

Na poziomie C4 C5 widoczna przepuklina dyskowa tylna dwuboczna, która miernie modeluje brzuszną powierzchnię worka oponowego i obustronnie korzenie nerwowe w zachyłkach bocznych. miany uciskowe na tym poziomie pogłębia dootworowa osteofitoza krawędziowa. Na poziomie C5 C6 widoczna jest przepuklina dyskowa tylna, która miernie modeluje brzuszną powierzchnię worka oponowego i obustronnie korzenie nerwowe w zachyłkach. Na poziomie C6 C7 widoczna przepuklina dyskowa tylna, która miernie modeluje brzuszną powierzchnię worka oponowego i obustronnie korzenie nerwowe w zachyłkach. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.
Dużo zależy od objawów, nie opisano istotnego ucisku na rdzeń kręgowy, nie ma też opisanych cech mielopatii, w związku z tym należy spróbować rehabilitacji. Jednak każdorazowo decyzja o wyborze metody leczenia musi być poprzedzona badaniem pacjenta i analizą badań obrazowych

Opisywane w MR zmiany powodują uciski tylko w zachyłkach korzeniowych na jednym z badanych poziomów, bez opisanego ucisku na rdzeń kręgowych. W takich przypadkach leczenie operacyjne może nie być konieczne. Sam opis badania radiologicznego nie stanowi wskazania do leczenia. Należy się zgłosić na wizytę z wynikiem badania MR. Po badaniu neurologicznym można będzie ocenić, jaki wpływ na objawy ma obraz radiologiczny i zaplanować dalsze leczenie. Często rehabilitacja jest postępowaniem wystarczającym
Witam,
w wykonanym badaniu MR nie sa opisane objawy , które sa wskazaniem bezwzględnym do leczenia operacyjnego.
Aby podjąc decyzję o leczeniu operacyjnym konieczny jest obraz kliniczny i wywiad zebrany z chorym.
Sądzę że wystarczy rehabilitacja.
Witam,
operacja w takich wypadkach bywa opcją terapeutyczną, w pierwszej kolejności powinno się korzystać z fizjoterapii.
pozdrawiam
Piotr Winkler