czy jest mozliwy rozrost prostaty po prostatektomii?

2 odpowiedzi
czy jest mozliwy rozrost prostaty po prostatektomii?
Szanowny Panie, po usunięciu gruczołu krokowego z powodu nowotworu nie.

słowo 'prostatektomia' wypowiadane przez pacjenta może mieć kilka znaczeń:
1. Radykalna prostatektomia, po operacji z powodu raka stercza. Nie ma możliwości aby doszło tkanka się rozrosła
2. nieradykalna prostatektomia, częściej nazywana adenomektomią. W tym przypadku gruczolak może się ponownie rozrosnąć
3. TURP, którego nikt nie nazywa prostatektomią. Jest to operacja prostaty przez cewkę moczową. Po operacji może dojść do ponownego rozrostu stercza
Inną kwestią jest, co pytając ma na myśli jako 'rozrost prostaty'. Czy chodzi o nawrót choroby w przypadku raka stercza. Czy chodzi o nawrót objawów po leczeniu operacyjnym. Czy też o kod N40, który mógł pozostać na karcie informacyjnej pomimo zakończenia leczenia.