Czy istnieje alternatywa dla operacji przy Zespół Arnolda Chiari typ I?

4 odpowiedzi
Witam serdecznie . Mam 26 lat. Wykryto u mnie Zespół Arnolda Chiariego typ I. Po aktualnym badaniu rezonansu magnetycznego mam dwie opinie lekarz neurochirurg twierdzi , że trzeba operować natychmiast , natomiast mój neurolog, że można jeszcze poczekać. Lekarz rodzinny wysyła mnie do szpitala wielospecjalistycznego ostatniej szansy na kompleksową diagnostykę. Mam zespół wad endokrynologiczne , hormonalne, kardiologiczne i oddechowe , uszkodzenie krtani , padaczkę. Większość chorób powstała na skutek źle odebranego porodu kleszczowego (niedotlenienie) . Boje się operacji. Bardzo się boję . Moje serce nie pracuję najlepiej. Mam otyłość. Obecnie pracuję, cały czas się dokształcam jeśli coś poszło by nie tak nie ma się kto mną zająć dlatego szukam alternatywy dla operacji. Proszę o odpowiedź czy w przypadku I typu Arnolda Chiari istnieje możliwość rehabilitacyjnego leczenia zmian ? mieszkam w Ostrowie Wielkopolskim.
Niestety rehabilitacja niema wpływu na przebieg zespołu Arnolda-Chiariego. Jeżeli neurolog widzi możliwość odczekania, raczej sytuacja krytyczna nie jest, ale dla Pana spokoju warto skonsultować się alternatywnie jeszcze w jednym ośrodku po zaplanowanej kompleksowej diagnostyce. Należy się zastanowić, kiedy będzie Pan w najlepszej formie (mam na myśli również choroby towarzyszące), która pozwoli przeprowadzić zabieg maksymalnie bezpiecznie. Z reguły jeżeli są objawy zespołu Arnolda-Chiariego zabieg należy przeprowadzać w miarę szybko

Nie w każdym przypadku zespołu Arnold Chiarii konieczna jest operacja, ale rehabilitacja nie jest metodą leczenia tego schorzenia. Bez oceny obrazów z badania MR nie mogę powiedzieć czy istnieją wskazania do operacji
Trudno to ocenić bez osobistego kontaktu. Myślę że neurolog ma rację, zwłaszcza jeśli istnieją obciążenia podnoszące ryzyko operacji.
Dzien dobry ,
Wskazaniem bezwzględnym do leczenia operacyjnego zepołu Chiariego jest syringomielia, lub postępujące objawy neurologiczne. Może byc operowany w przypadku uporczywego bólu głowy. W przypadku Pani , przy toważyszących Pani chorobach nalezy się dokładnie zasatnowić nad propozycja leczenia operacyjnego . Do podjęcia takiej decyzji konieczn ajest jednak pełna ocena z wywaidem i badaniem klinicznym.