Czy fizjoterapeuci wykonują badanie polegające na pomiarze ciśnienia w przedziałach powięziowych? A

2 odpowiedzi
Czy fizjoterapeuci wykonują badanie polegające na pomiarze ciśnienia w przedziałach powięziowych? A jeśli nie, to kto wykonuje takie pomiary?
Dzień dobry, jestem fizjoterapeutą pracującym metodą powięziową (Fascial Manipulation). Z informacji oraz wiedzy, które posiadam nie ma takiego badania jak pomiar ciśnienia w przedziałach powięziowych. Praca z powięzią bazuje głównie na palpacji w celu zbadania braku ślizgu i ograniczenia ruchomości w niej. Jest to badanie subiektywne i opiera się w dużej mierze na doświadczeniu terapeuty. Może spróbuje Pan/Pani doprecyzować swoje pytanie, być może wtedy uda się udzielić bardziej trafnej odpowiedzi.

Istnieje coś takiego jak zespół ciasnoty przedziału powięziowego i to być może skłoniło Cię do sformułowania takiego pytania. Jeśli chodzi o badanie dla wyżej wymienionej dysfunkcji - wykonywane jest poprzez wprowadzenie igły i oceny stanu ciśnienia przed, w trakcie i po aktywności fizycznej. Ze względów formalnych fizjoterapeuci nie mają uprawnień przekraczania ciągłości tkanek ( a więc de facto wykonywania m in. jakichkolwiek wkłuć). Czy wykonują to badanie - nie spotkałem się z tym i najprawdopodobniej tego nie robią (wg mnie najprawdopodobniej przeprowadza jest lekarz). Nie wyklucza to jednak oceny stanu tkanki łącznej, jaką jest powięź poprzez badanie palpacyjne i modulację tej tkanki wg metodologii postępowania wielu metod fizjoterapeutycznych: m in. wspomnianej przez Bogusławę manipulacji powięzi wg Luigii Stecco czy łańcuchy mięśniowo-powięziowe GDS, FDM, suche igłowanie, fibrolizę mięśniowo-powięziową (tzw. haczykowanie), tensegrity touch, Rolfing i jego pochodne. Kluczem powinno być znalezienie przyczyny, dlaczego w przedziale wzrasta ciśnienie ( jaki mechanizm wywołuje wzrost ciśnienia: np. kompensacja posturalna zwiększająca napięcie mięśni?) a samo takie badanie z wprowadzaniem igły może być pomocne w ewentualnej obiektywnej ocenie skuteczności danej metody.
W niektórych sytuacjach (ostry stan) wymagana jest pilna interwencja chirurgiczna więc jeśli problem jest chroniczny ( a bardzo często jest) to w pierwszej kolejności powinien być rozwiązywany metodami nieinwazyjnymi (postępowanie zachowawcze) - czyli odpowiednio ukierunkowaną terapią manualną, terapią z wykorzystaniem przyrządów (igły, haczyki), terapią ruchem (w obszarze przyczyny która może zwiększać na odległość wzrost napięcia powięzi ) lub ich kombinacją. Ostatecznością jest fasciotomia czyli chirurgiczne przecięcie powięzi.
Życzę powodzenia,
Daniel