Czy chrypka / suche gardło może być jedynym objawem GERD? Mam 27 lat, leczę się od 17 lat na ha

1 odpowiedzi
Czy chrypka / suche gardło może być jedynym objawem GERD?

Mam 27 lat, leczę się od 17 lat na hashimoto, jestem mężczyzną. Przyjmuję Lethrox w dawce 100 mikrogramów / dziennie. Nie mam nadwagi, mam niski poziom tkanki tłuszczowej, żyję aktywnie i zdrowo się odżywiam. Nie toleruję nabiału oraz pszenicy (gluten w innej formie nie daje mi żadnych dostrzegalnych objawów, po spożyciu nabiału / pszenicy mam "brainfog" oraz problemy ze skupieniem się).

Od zeszłego września utrzymuje mi się nieprzerwanie chrypka i suchość w gardle, mam okresy kiedy jest to mniej i bardziej uciążliwe, ale obecne stale od końca zeszłego lata. Nie mam żadnych innych refluksowych objawów takich jak zgaga, pieczenie w mostku czy cofanie się treści żołądka. (nie mam ich nawet kiedy jem ostre, piję alkohol oraz kawę).
W międzyczasie byłem u kilku internistów, dwóch laryngologów . Po pobieżnym wywiadzie od obu laryngologów usłyszałem, że mam GERD, nie została mi zlecona żadna diagnostyka w żadnym innym kierunku, zostałem odesłany do gastrologa, lekarka po 2 minutowym wywiadzie i zerowej diagnostyce również orzekła, że mam GERD i wysłała mnie na gastroskopię (oczekuję na termin). Dostałem DEXILANT w dawce 60mg, od kiedy go przyjmuję (~tydzień), mam problemy:
- wzdęcia
- okazjonalne bóle brzucha
- suchość jest jeszcze większa

Dodam, że suchość / chrypa nasilają się gdy uprawiam sporty kardio, jazda na rowerze / bieganie. Popijanie wodą pomaga na chwilę, a uczucie suchości zawsze wraca po kilku minutach. W sezonie grzewczym częste wietrzenie pomieszczenia w którym przebywałem łagodziło uczucie chrypy / suchości.
Ponadto, suchość nie nasila się kiedy piję kawę, alkohol czy spożywam tłuste / ostre potrawy.
Uczucie suchości w gardle może występować w różnych stanach chorobowych, a najczęściej jest działaniem niepożądanym wielu leków. Choroba refluksowa przełyku (GERD) to tylko jedna z możliwych przyczyn.
Brak spodziewanej poprawy, a tym bardziej nasilenie suchości po maks. dawce dobowej dekslanzoprazolu oraz nieobecność innych objawów refluksu, skłania do podjęcia dalszej diagnostyki (np. w kierunku chorób nerek, zaburzeń gospodarki węglowodanowej, chorób autoimmunologicznych).