Czy Arechin brany na podejrzenie zespołu Sjogrena lub tocznia przez niepelnoletniego wpływa jakoś na
Czy Arechin brany na podejrzenie zespołu Sjogrena lub tocznia przez niepelnoletniego wpływa jakoś na jego dojrzewanie? Czy od jego używania mogą boleć mięśnie?
1 odpowiedź
Leki przeciwmalaryczne, w tym arechin (chlorochina), są stosowane w leczeniu tocznia rumieniowatego układowego czy zespołu Sjoegrena. Jednym z objawów ubocznych stosowania tego leku może być osłabienie mięśni. W przypadku dolegliwości ze strony mięśni konieczna jest ocena przez lekarza neurologa, gdyż w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lek należy odstawić. Nie spotkałem się w literaturze z wpływem leku na dojrzewanie niepełnoletnich pacjentów.
Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online
Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

