Często (nie zawsze) po stosunku mam myśli poczucia winy - myślę , że nie powinnam. Współżyje od niec

3 odpowiedzi
Często (nie zawsze) po stosunku mam myśli poczucia winy - myślę , że nie powinnam. Współżyje od niecałych 10 miesięcy, jestem tylko z jednym chłopakiem i z nikim wcześniej nie współżyłam. Mam 19 lat. Czym to może być spowodowane, co powinnam zrobić ?
Poczucie winy, o którym Pani pisze może być spowodowane bardzo różnymi czynnikami. Ale sugerowałabym, żeby przyjrzeć się przede wszystkim temu czy:
1. jest Pani gotowa na zbliżenia, jest to odpowiedni partner, formy seksu itp.
2. czy aktywność seksualna jest zgodna z Pani przekonaniami?
Sugeruję wizytę: Konsultacja seksuologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,

do pytań zadanych powyżej dodałąbym jeszcze to, czy jest Pani w satysfakcjonujący dla sebie sposób zabezpieczona przed ciążą (kwestia poczucia bezpieczeństwa, jeśli nie czuje sie Pani jeszcze gotowa na macierzyństwo) oraz to, jaki przekaz dostała Pani w domu rodzinnym na temat seksualności.

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
to dobre pytanie, na które możliwe jest znalezienie odpowiedzi dzięki zebraniu wywiadu, a więc uzyskaniu informacji m.in. nt. tego, w jakich sytuacjach pojawia się poczucie winy (wspomina Pani, że nie zawsze występuje, co zatem je wywołuje), jakie emocje towarzyszą współżyciu, jaki jest Pani stosunek emocjonalny do chłopaka i jakie są Pani przekonania co do kwestii seksualności. To zaledwie kilka z nich. Może okazać się, że istotne są także informacje czy stosunek do seksu prezentowany przez inne ważne dla Pani osoby. By Pani pomóc potrzebna jest konsultacja.
Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek