ćwiczenia polineuropatia

9 odpowiedzi
W najbliższej mi przychodni rehabilitacyjnej NFZ nie ma "indywidualnej pracy z pacjentem", ale są następujące ćwiczenia: 1/ czynne wolne i czynne z oporem 2/ izometryczne, 3/ wspomagane 4/ czynne w odciążeniu i czynne w odciążeniu z oporem, 5/ wyciągi, 6/ inne formy usprawniania (rotor, ćwiczenia manualne). - przepisuję z informatora. Czy cokolwiek z tego nadaje się ,służy, a może wręcz odwrotnie, szkodzi, osobie w wieku 70+ z polineuropatią (niecukrzycową) oraz łokciem tenisisty (lewa ręka)
Nieodpowiednio dobrane ćwiczenia zawsze mogą zaszkodzić. Warto sprawdzić siłę mięśniową (najprostszy test Loveta),po określeniu możliwości pacjenta można trafniej zdecydować o dobrze ćwiczeń.

Termin polineuropatia to zespół uszkodzenia nerwów obwodowych. Skuteczne leczenie wymaga upewnienia się co, do przyczyny polineuropatii i powinno się bezpośrednio do tej przyczyny odnosić. Należy zdawać sobie sprawę, że za polineuropatią może stać szereg poważnych schorzeń o przyczynach poza mechanicznych i przed podjęciem leczenia należy zidentyfikować konkretną przyczynę. Może się zdarzyć, że za diagnozą "polineuropatia" stać będzie neuropatia wywołana drażnieniem mechanicznym (uciskiem) korzeni nerwowych w rejonie ich ujścia z rdzenia kręgowego. Wykwalifikowany fizjoterapeuta albo ortopeda po postawieniu precyzyjnej diagnozy potwierdzającej mechaniczną przyczynę neuropatii występującą w obrębie kręgosłpa i nie identyfikując jednocześnie poważnej patologii czy zaburzeń wymagających konsultacji lekarzy innych specjalizacji, może poprowadzić przez dedykowane ćwiczenia lecznicze, które w takim przypadku mogą przynieść ulgę. Co do pytania ogólnego, czy którekolwiek z wymienionych w przychodni rehabilitacyjnej ćwiczeń "nadaje się, służy... osobie w wieku 70+ z polineuropatią" to użyte określenia ćwiczeń są bardzo ogólne i nie sposób odpowiedzieć na tak postawione pytanie jednoznacznie. Wszystko zależeć będzie od tego czy przyczyna neuropatii ma podłoże mechaniczne i czy ćwiczenia, które będzie Pan/Pani wykonywał/-ła w przychodni będą właściwie dobrane i ukierunkowane na właściwie zdiagnozowaną mechaniczną przyczynę dolegliwości. Należy też zdawać sobie sprawę, że ćwiczenia lecznicze, analogicznie jak leki, właściwie stosowane leczą, ale niewłaściwie stosowane mogą w najlepszym wypadku nie dawać żadnych efektów, a w najgorszym doprowadzić do pogorszenia/zaostrzenia objawów. Kluczowym elementem właściwego leczenia jest wiarygodna, precyzyjna diagnoza określająca przyczynę dolegliwości. Wykwalifikowany fizjoterapeuta jest w stanie postawić wiarygodną wstępną diagnozę i przeprowadzić pacjenta przez dedykowane dla schorzenia właściwe ćwiczenia, bądź ocenić, że nie można prowadzić terapii bez dokładniejszej diagnozy w tym z użyciem zaawansowanych metod diagnostycznych i specjalistycznej konsultacji.
Co do łokcia tenisisty, to leczenie tego schorzenia ćwiczeniami wymaga bardzo precyzyjnego i długofalowego programu ćwiczeń, który będzie oparty o wnikliwą analizę stanu schorzenia. Tu również ćwiczenia właściwie dobrane mogą redukować dolegliwości, natomiast niewłaściwie dobrane będą powodować zaostrzenie stanu chorobowego. Jednocześnie zdarza się, że zdiagnozowany "łokieć tenisisty" przestaje być problemem po terapii mechanicznej (ćwiczenia lecznicze, terapia manualna) szyjnego
odcinka kręgosłupa. Wszystko powyższe oznacza, że warto skonsultować się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą lub ortopedą.
Witam.
Najlepiej będzie jak uda się Pani do przychodni i zapyta fizjoterapeutę, który tam pracuje. Z doświadczenia wiem, że kwestia wypisanego zabiegu jest umowna, ważniejszą rzeczą okazują się umiejętności fizjoterapeuty i to co będzie w stanie zmieścić w wyznaczonym czasie tak aby dostosować to do stanu klinicznego w jakim Pani jest. Nazwę choroby znam ale nie określę przez internet jak Pani funkcjonuje więc ciężko mi wybrać z listy w ciemno zabiegi.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Z tego co rozumiem rehabilitacja ma być oparta o refundację zabiegów w ramach NFZ. Procedura wymaga wizyty u lekarza rehabilitacji, który przepisze zabiegi według swojej wiedzy i przekonania. Zatem decyzja o zabiegach w tym przypadku i tak leży w gestii lekarza kierującego a dyskusja czy dane procedury NFZ są skuteczne w tym przypadku czy też nie są niestety nie będzie miała wielkiego znaczenia praktycznego. Jedyne na co bym liczył to jakiś mądry i chętny do pomocy fizjoterapeuta do którego się trafi w ramach tego NFZu i jego inwencja w finalny wygląd zabiegów.
Szanowna/y Pani/e,
terapia indywidualna, a zabiegi jakie Pani wymienia to dwie różne sprawy. Terapia indywidualna to nic innego jak bezpośrednia praca z Pacjentem, podczas której na jednego Pacjenta przypada jeden Fizjoterapeuta.
Natomiast ćwiczenie wolne, czynne, wyciągi itd to już konkretna forma leczenia, konkretny "zabieg", podczas którego Pacjent zazwyczaj pracuje samodzielnie.
Z uwagi na wiek 70+, polineuropatię oraz łokieć tenisisty sugeruję wyłącznie usprawnianie indywidualne. Wszystkie wymienione formy zajęć mogą być zastosowane, ale tylko pod okiem Fizjoterapeuty.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Łokieć tenisisty należy najpierw rozpracować manualnie, przy wymienionych ćwiczeniach może on doskwierać. Co do polineuropatii - chodzi o wzmocnienie. Tu najlepszy jest opór (chyba, że pacjent nie jest w stanie samemu poruszać kończyną - wtedy dobiera się prostsze ćwiczenia). I tutaj też lepsze są specjalistyczne metody, niż rehabilitacja na NFZ. Także szansa na najlepsze wyniki będzie w prywatnym gabinecie u wykwalifikowanego terapeuty.
Każdy z tych zabiegów może tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Prawidłowa fizjoterapia w polineuropatii wymaga, m. in. specjalistycznych technik terapii tkanek miękkich stosowanych być może w obrębie całej kończyny, i nie tylko. A ćwiczenia, o których Pani wspomniała są istotnym uzupełnieniem, zabiegiem pomocniczym w terapii.
Zdecydownie najlepsze będą ćwiczenia czynne wolne oraz ćwiczenia manualne. Ale tak prawdę mówiąc to każda placówka ma obowiązek wykonywania indywidualnej pracy z pacjentem. Podpisując kontrakt z NFZ zobowiązuje się do tego. Pozdrawiam
Żadne z powyższych nie będzie leczyć tzw łokcia tenisisty który może mieć wiele przyczyn. Istnieje za to szansa, że objawy się zwiększą. Radzę zainwestować z 1-3 spotkania w sprawdzonym gabinecie fizjoterapii/osteopatii/terapii manualnej.