Ćwiczenia na głoskę "r"

23 odpowiedzi
Witam. Ośmioletni syn ma problem z wymową głoski "r". Jakie będą najlepsze ćwiczenia do wykonania w domu i gdzie można znaleźć przykłady takich ćwiczeń. Dziękuję za odpowiedź.
Witam, jest wiele ćwiczeń, które można wykonywać w domu, ale proszę sprecyzować w jaki sposób syn artykułuje głoskę "r", czy wymawia ją np. jak " j ", " l ", czy "u ".Najlepiej byłoby wybrać się na dokonanie diagnozy przez specjalistę.Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, najlepsze ćwiczenia na głoskę "r" znajdzie Pani w Internecie oraz publikacjach logopedycznych. Na rynku jest wiele książek z ćwiczeniami. Należy jednak pamiętać, że lepiej skonsultować się ze specjalistą, który ustali źródło problemu oraz zaprezentuje jak wykonywać ćwiczenia. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Myślę, że powinna się Pani skontaktować z logopedą. On ustali dlaczego syn ma problem z wymową głoski. Być może jest to skrócone wędzidełko? To logopeda też powinien kierować terapią aby uzyskać głoskę. Rodzic powinien w domu utrwalać materiał zalecony przez specjalistę. Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
przy nieprawidłowej artykulacji głoski “R” konieczna jest wizyta u specjalisty: logopedy. Przyczyn błędnej artykulacji może być kilka. Wprowadzenie ćwiczeń artykulacyjnych musi być poprzedzone diagnozą.

Pozdrawiam
Witam,
obecnie na rynku jest nadmiar wszelkiego rodzaju wydawnictw, które oferują wiele ciekawych zestawów ćwiczeń. Na początek proponowałabym jednak wizytę u specjalisty-logopedy, gdyż należy sprawdzić, gdzie artykułowana jest głoska, aby ćwiczeniami domowymi nie utrwalić nieprawidłowej wymowy. Jeżeli chodzi o ćwiczenia, to stosuję swoje autorskie, wypracowane wieloletnim doświadczeniem, zestawy wzmacniające i usprawniające aparat mowy oraz sferę orofacjalną. Pozdrawiam:)
Dzień dobry. Cwiczenia pionizacji języka. Wydawnictwo " Harmonia" maja pomoce do cwiczenia głoski /r/ tj " Rabarbar Barbary", Literka /r/. W internecie proszę wpisac: cwiczenia logopedyczne z głoską /r/ i usprawnianie języka. Pozdrawiam.
Proszę zwrócić się do logopedy, który oceni sprawność artykulatorów, długość wędzidełka podjęzykowego , słuch fonematyczny etc.Ważne jest na jaką głoskę zamieniana jest aktualnie głoska [r] -jest to wytyczna do dalszych kroków terapeutycznych. Przestrzegam przed samodzielnym wywoływaniem głoski [r]- niejednokrotnie rodzice popełniają ten błąd i wywołują nieprawidłową jej formę (np . [r] tylnojęzykowe). Wówczas dalsza terapia jest jeszcze bardziej skomplikowana.
Dzień dobry! Przed rozpoczęciem ćwiczeń na Rotacyzm ( wada polegająca na deformowaniu głoski R), należy odbyć wizytę u logopedy w celu przeprowadzenia diagnozy budowy aparatu artykulacyjnego dziecka. Budowa podniebienia, wędzidełka podjęzykowego, języka - jego ruchomości i napięcia mięśniowego. Od analizy budowy artykulatorów i określenia rodzaju rotacyzmu zależy dobór ćwiczeń i metod pracy.
Dzień dobry,
Czy problem polega na tym, że syn w ogóle nie wymawia głoski r?, zniekształca ją?, czy zastępuje innym dźwiękiem? Przyczyny "r" czyli rotacyzmu mogą być różne, począwszy od niskiej sprawności ruchowej języka, za krótkim wędzidełku podjęzykowym, a skończywszy nawet na upośledzeniu słuchu. Dlatego też najlepiej będzie odwiedzić logopedę, który stwierdzi jakie jest podłoże problemu i zaprezentuje odpowiednie ćwiczenia.
Pozdrawiam - Krzysztof Żeber
Diagnostyka rareania bo tak nazywa się ta wada wymowy wymaga diagnostyki. Nie da się odgórnie przypuszczać co jest jego przyczyną . Skrócone wędzidło czy same mięśnie języka który nieodpowiednio pracują . Zaburzenie więc wymaga wstępnej ocenie dopiero potem można zadać odpowiednie ćwiczenia bądź też po kierować na podcięcie wędzidła podjęzykowego . Tylko specjalista może ocenić co jest najbardziej odpowiednie .
Najlepiej pójść do logopedy, który pokaże jakie wykonywać ćwiczenia, w jaki sposób, jak kontrolować, czy dziecko wykonuje je prawidłowo oraz oceni sprawność narządów mowy i ewentualnie zaleci odpowiednie ćwiczenia. Logopeda oceni także, na czym polega "problem z wymową głoski [r]" - czy dziecko ją realizuje w sposób odmienny od przyjętego w języku polskim, czy nie wymawia jej w ogóle. To wszystko ma znaczenie przy dobraniu odpowiednich ćwiczeń. Pozdrawiam, Elżbieta Szabłowska
Proszę poszukać w internecie pod hasłami "reranie", "ćwiczenia artykulacyjne na głoskę r". Jest mnóstwo takich ćwiczeń. Może Pani też kupić książki z ćwiczeniami, np. serii "Sylaby, słowa, wyrazy" - takich pozycji też jest bardzo wiele i łatwo je znaleźć w internecie. Najlepiej jednak jeśli terapię rotacyzmu przeprowadzi logopeda. Będzie wiedział w jaki sposób i w jakiej kolejności przeprowadzać ćwiczenia, a jeśli przy okazji pojawi się jakiś dodatkowy problem, rozwiąże go, podczas gdy osobie nieprzeszkolonej się to z pewnością nie uda. Sama diagnoza u dobrego logopedy jest również bardzo ważna, ponieważ pozwoli wykluczyć ewentualne poboczne problemy. Pozdrawiam.
Ćwiczenie, nawet w domu, należałoby rozpocząć od poznania przyczyny problemów syna z "r", czyli postawienia diagnozy. Każdy przypadek rządzi się bowiem innymi prawami. Terapeuta logopeda, poznawszy chłopca, dobierze mu ćwiczenia i może udzielić pełnych oraz rzetelnych informacji na ten temat. Jeżeli z jakiś przyczyn nie można skorzystać z usług logopedy - na rynku wydawniczym znajduje się wiele pozycji z ćwiczeniami, podobnie na stronach internetowych - proszę próbować, może coś zadziała.
Dzień dobry,
w przypadku głoski r możemy mieć do czynienia z zamianą na głoskę l lub j lub - na tym etapie - najczęściej z deformacją głoski, czyli wadą wymowy. Proszę zdecydować się na kontakt z logopedą, który szczegółowo zdiagnozuje problem i jego przyczynę. W zależności od diagnozy, w dalszej kolejności należy codziennie pracować nad artykulacją. Uważam, że terapia z logopedą jest na tym etapie niezbędna. Oczywiście może się Pani włączyć w terapię i ćwiczyć również w domu co wzmocni efekty, jednakże tylko specjalista posiada wiedzę i umiejętności by podjąć odpowiedzialność za cały proces wywoływania i utrwalenia prawidłowej głoski. Logopeda powinien zadbać również o komfort psychiczny dziecka i będzie potrafił odpowiednio go motywować.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Urszula Maurer
Dzień dobry. Problemy z głoską mogą mieć różnorodne podłoże dlatego bez osobistego spotkania nie jestem w stanie wskazać odpowiednich ćwiczeń dla syna. To co dla jednych jest dobre innym dzieciom może zaszkodzić. Zapraszam na wizytę, która pozwoli ocenić z czego wynika trudność i jak sobie z nią we właściwy sposób poradzić. Pozdrawiam, NM
Dobry wieczór, w przypadku Pani syna zalecana jest konsultacja u specjalisty- logopedy, który podczas badania sprawdzi, co jest powodem niewłaściwej artykulacji głoski [r], wdroży odpowiednią terapię i przekaże Pani wszelkie niezbędne informacje dotyczące ćwiczeń przeprowadzanych w domu. Życzę powodzenia!
Dzień dobry. Rodzaj ćwiczeń zależy od tego w czym dokładnie tkwi problem prawidłowej realizacji głoski. Istnieje kilka rodzajów rotacyzmu i do każdego należy podejść indywidualnie, żeby móc osiągnąć efekt. Zachęcam Panią do wizyty u logopedy, który zdiagnozuje rodzaj problemu jaki występuje u Syna i dopiero wówczas będzie można dobrać ćwiczenia, które przyniosą oczekiwane efekty.
Pozdrawiam i życzę szybkich efektów.
Szanowna Pani.
Problemy z prawidłową artykulacją głoski R mogą przybierać bardzo różne formy. Bez fachowej oceny, w bezpośrednim kontakcie, nie sposób zalecić planu ćwiczeń. Oczywiście możecie, a nawet powinniście prowadzić samodzielne ćwiczenia w domu, jednak muszą one być poprzedzone spotkaniem z logopedą. Powinniście otrzymać szczegółowe informacje, ćwiczenia powinny być zaprezentowane przez logopedę i dopiero tak poinstruowani ćwiczycie w domu. Z racji odległości Łódź-Dąbrowa Górnicza domyślam się, że nasze spotkanie nie wchodzi w grę, więc proponuję poszukać dobrego, polecanego logopedy w Waszej okolicy. Życzę powodzenia.
Witam. Konieczna jest konsultacja logopedyczna aby ocenić przyczynę takiego stanu rzeczy. Logopeda prowadzący zaplanuje terapię i pokieruje względem doboru ćwiczeń. Pozdrawiam
Witam!
Dobór odpowiednich ćwiczeń do pracy w domu zależy od wielu czynników, dlatego najlepiej byłoby najpierw skonsultować się z logopedą który przeprowadzi diagnozę -
sprawdzi jakie są przyczyny trudności w wymowie u Pani syna, oceni budowę i funkcjonowanie mięśni odpowiedzialnych za artykulację, sprawdzi poziom rozwoju funkcji słuchowych i na tej podstawie opracuje program terapii dostosowany do możliwości i potrzeb dziecka. Jest wiele serwisów logopedycznych z przykładami typowych ćwiczeń artylukacyjnych, jednak nie wszystkie będą odpowiednie dla konkretnego dziecka z konkretnym problemem.
Pozdrawiam,
Kamila Krukowska
Drogi Rodzicu! Aby polecić odpowiednie ćwiczenia, które można wykonywać z Synem w domu należy zdiagnozować jaki jest problem: czy chłopiec nie wymawia [r] i zastępuje innym dźwiękiem czy pojawiła się wada wymowy i [r] jest deformowane. Zalecam przynajmniej jedno spotkanie ze specjalistą, aby ustalić rodzaj problemu i jego przyczynę, a następnie rodzaj ćwiczeń. Pozdrawiam, Izabela Bodek
Szanowna Pani,
Przychylam się do odpowiedzi innych Specjalistów, że w pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja logopedyczna i postawienie prawidłowej diagnozy. Bez spotkania ze specjalistą terapia "na własną rękę" może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Bardzo przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, ale umknęło mi zapytanie i przypadkiem je odnalazłam.
Na pewno przed doborem konkretnych ćwiczeń powinna być przeprowadzona ocena aparatu artykulacyjnego (np. w przypadku znacznej ankyloglosji czyli skróconego wędzidełka podjęzykowego czasem nie ma możliwości uzyskania normatywnej wymowy głoski 'r'). Polecam udanie się do logopedy, który na podstawie diagnozy logopedycznej będzie mógł zalecić działania terapeutyczne. Jest wiele ćwiczeń, które można znaleźć np. na stronach internetowych, jednak zawsze lepiej wykonywać je pod okiem specjalisty. Na pewno nie zaszkodzą ćwiczenia typu: rozruszanie języka; śpiewanie lalalololelelili, szybkie wymawianie głosek ttt, ddd, tdtd -z właściwym ułożeniem języka (na wałku dziąsłowym), parskanie: prrrrrr, wydawanie dźwięków: trrrrr, drrrr, powtarzanie sylab: tra, tro, tre, kląskanie. Pozdrawiam serdecznie, BK

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.