Co zrobić w przypadku przewlekłego zapalenia zatok i kataru?

3 odpowiedzi
Witam,Mam 23 lata z zatokami mam odkąd pamiętam. Miałem skrzywioną przegrodę i ogólnie krzywy nos sugerowano, że to jest przyczyną ciągłych infekcji. Przeszedłem 2 operacje jedna prostowanie samej przegrody, a druga plastyczną jeszcze raz prostowanie przegrody, prostowanie nosa i podwijanie małżowin. W marcu 2016 będzie 2 lat od tej operacji. Nie powiem rok po operacji było znacznie lepiej, dużo mniej chorowałem. Ale teraz od połowy września byłem już chory 4 razy, praktycznie co miesiąc. Często zaczyna się bólem gardła potem przenosi się na katar i zatoki. Około miesiąc temu miałem zapalenie ucha (a właściwie to dwóch) pierwszy raz w życiu.

Dla jasności dodam, cały czas chodzę w czapce praktycznie od października do maja
, ubieram się dbam o siebie, staram się zdrowo odżywiać, wydaje mi się, że robię wszystko, żeby uniknąć przeziębienia. Fizycznie również jestem aktywny.

Preparatów do nosa, antybiotyków nabrałem się już tyle ile mogłem. Staram się unikać leków jak się tylko da, idąc do lekarza zawsze recepta z długą listą leków. Do nosa brałem również krople sterydowe. Nie wiem czy wystarczająco naświetliłem moją sytuację. Bardzo proszę o jakąś radę jak żyć?
Czytałem również o kroplach sterydowych o nazwie na D… ( koszt około 90 zł) co Pan o tym sądzi?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Witam !
Udrażnianie nosa , o którym Pan pisze jest bardzo ważną sprawą, ponieważ ograniczony przepływ powietrza nasila stany zapalne.

Po krótkim opisie Pana dolegliwości nasuwają się pytania:

Czy jest Pan alergikiem?
Czy układ odpornościowy działa prawidłowo?
Czy pracuje Pan w zapylonym pomieszczaniu?
W jaki sposób był Pan leczony do tej pory i jak długo ?

oraz wiele innch.
Jest wiele niewidomych, bez których trudno udzielać porad.

Konieczna konsultacja !

Powodzenia

Dawid Matyniak

Witam!
Konieczna byłaby ocena kliniczna uzupełniona o dodatkowe badania (Tomografia Komputerowa z oceną zatok przynosowych i kompleksów ujściowo-przewodowych/endoskopia + pobranie materiału do badania mikrobiologicznego).
Być może warto rozważyć leczenie immunomodulujące (proces stymulacji systemu immunologicznego za pomocą różnorodnych substancji, zwanych immunomodulatorami, mający na celu regulowanie odpowiedzi odpornościowej organizmu na infekcje o rozmaitej etiologii) - mam na myśli szczepionki doustne uodpraniające?
W odniesieniu do leku "D" - to połączenie sterydu z lekiem p/histaminowym-alergicznym - do rozważenia po ocenie klinicznej.
Zapraszam na konsultację.
Znam te krople oczywiście. Ale muszę osobiście zbadać