Co zrobić, by zwiększyć śmiałość u dziecka?

5 odpowiedzi
Jestem matką 5-letniego chłopca, u którego zauważyłam duże problemy z nieśmiałością. Inne dzieci są okrutne, koledzy nie chcą się z nim bawić, a koleżanki wyśmiewają i jak ostatnio przyszłam po niego do przedszkola to jako jedyny siedział sam, bawiąc się w ciszy. To dobry chłopak, jednakże trzeba zwiększyć u niego śmiałość do innych dzieci. Co zrobić?
Myślę, że dobrym pomysłem byłoby skonsultowanie tego problemu z opiekunkami grupy w przedszkoli, być może zasugerują skorzystanie z pomocy psychologa specjalizującego się w pomocy dla dzieci. Ja pracuję jedynie z osobami dorosłymi.

Szanowna Pani,
przede wszystkim potrzebuje Pani skonsultować swoje obawy z psychologiem dziecięcym. Niestety ale nie zajmuję się pracą z dziećmi. Polecam moje koleżanki z zespołu Gabrielę Maligłówkę i Paulinę Kwaśniewską.
Pozdrawiam,
Dominik Gebler
Nie jestem psychologiem dziecięcym, a moje doświadczenie z dziećmi sprowadzają się do tego, że jestem ojcem 5 letniej córki:-) Córka miała problemy w kontaktach z rówieśnikami w wieku 3 lat, ale wynikało to bardziej z deficytów integracji sensorycznej, ogólnej nadwrażliwości. Dzieci nie są okrutne z natury. Polecam kontakt z psychologiem dziecięcym.
Witam,
Proponuję najpierw zgłosić się z tą sprawą do wychowawczyń i psychologa w przedszkolu. Te osoby widzą dzieci na co dzień i mogą mieć wiele informacji. Powinny służyć Pani pomocą i szukać rozwiązania. Zaletą takiego działania jest możliwość korygowania przez personel relacji dzieci na bieżąco. Ważnym pytaniem jest na skutek czego takie zachowanie u chłopca się pojawiło (znaczenie mają tu też relacje i wydarzenia poza domem, w tym sprawy rodzinne). Kolejną opcją jest zgłoszenie się do psychoterapeuty. Ja spotykam się najpierw z rodzicami aby omówić problem. Warto działać teraz skoro ocenia Pani problem z nieśmiałością jako duży.
Pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska
Dzień dobry,
z Pani wiadomości trudno mi wywnioskować, czy problemem jest rzeczywiście nieśmiałość Pani syna, czy też doświadczenie agresji i odrzucenia przez grupę rówieśniczą, które wtórnie powoduje, że syn izoluje się od innych dzieci. Zachęcałabym do rozmowy z nauczycielami i psychologiem w przedszkolu, aby zainterweniowali w sprawie zachowania innych dzieci wobec Pani syna i zadbali o naprawę atmosfery w tej grupie.
Być może indywidualna pomoc Pani synowi również jest potrzebna (myślę, że konsultacja w tej sprawie z psychologiem w przedszkolu również może okazać się pomocna). Pisze Pani, że dzieci są okrutne: przedłużająca się sytuacja doświadczania odrzucenia czy nawet agresji ze strony innych dzieci (jeśli to właśnie ma Pani na myśli) może wiązać się z przeżywaniem nasilonego, codziennego stresu u Pani syna.
Oprócz ingerencji w środowisku przedszkolnym zachęcałabym Panią także do rozmów z synem o tym, co przeżywa w związku z zachowaniem innych dzieci. Warto wspierać syna, okazując mu troskę i akceptację w tej sytuacji. Pomocne mogą być także zachęty (na spokojnie, powoli i adekwatnie do chęci i możliwości dziecka) do ponawiania prób wspólnego bawienia się z dziećmi. Chwalenie dziecka za każdy przejaw aktywności w grupie rówieśniczej i cieszenie się drobnymi nawet sukcesami (takimi jak np. wspólne bawienie się z innym dzieckiem przez krótką chwilę na podwórku, krótka zabawa w przedszkolu z wybranym kolegą / koleżanką) będzie zachęcało syna do podejmowania kolejnych prób. Każda taka udana próba, niezakończona odrzuceniem, będzie z kolei wzmacniała poczucie dziecka, że może być lubiane i akceptowane przez koleżanki i kolegów.
Z pozdrowieniami
Anna Mach