co to jest przepuklina krążka i uwypuklina. Czy to jest niebezpieczne

4 odpowiedzi
Witam. Mam opis MRI kręgosłupa i nic z niego nie rozumiem.Czy mogę prosić o przetłumaczenie opisu na prosty język dla laików. Co to jest uwypuklina i przepuklina? Oto opis:Nawarstwienia kostne na krawędziach trzonów kręgowych C2-C7 . Obniżona wysokość krążka międzykręgowego C5/C6. Uwypuklina krążka międzykręgowego C3/C4 z uciskiem na worek oponowy .
Uwypuklina krążka międzykręgowego C4/C5 z uciskiem na worek oponowy . Przepuklina krążka międzykręgowego C5/C6 wnikająca do światła kanału kręgowego na 3,2mm z uciskiem na worek oponowy penetrujaca do otworow miedzykregoywch. Przepuklina krążka międzykręgowego C6/C7 wnikająca do światła kanału kręgowego na 3,2 mm z uciskiem na worek oponowy, penetrujaca do otworow miedzykregoywch. Poza tym nie stwierdza się cech ucisku na worek oponowy i rdzeń kręgowy w szyjnym odcinku ani obecności zmian ogniskowych w ich obrębie.
Dzień dobry. Przepuklina od wypukliny różni się kształtem, wypuklina ma szerszą podstawę. Jest to klasyfikacja radiologiczna i nie ma ona bezpośredniego przełożenia na metodę leczenia. W opisie badania radiolog wspomina, że są uciski na worek oponowy oraz zajęcie otworów międzykręgowych, co może być przyczyną pewnych dolegliwości. Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza który przeprowadzi badanie neurologiczne, poinformuje o objawach i zagrożeniach oraz zaplanuje dalsze leczenie lub skieruje do innego specjalisty.

Potencjalne ucisk na struktury nerwowe w tym odcinku kręgosłupa jest niebezpieczny i wymaga leczenia operacyjnego. Decyzję co do wyboru metody leczenia można podjąć dopiero po zbadaniu pacjenta i ocenie objawów oraz analizie zdjęć. W tym przypadku konieczna jest konsultacja specjalistyczna
Dzień dobry,
Uwypuklina , czyli prawdopodobnie wypuklina jest niewielkim wysunięciem się krążka międzykręgowego , bez węższej części łączącej z dyskiem. Przepuklina natomiast nosi znamiona pęknięcia pierścienia włóknistego i jest jakby kolejnym krokiem w chorobie dysku międzykręgowego. Czasami wydaje się że radiolodzy stosują terminy zamiennie .
Pozdrawiam
To zmiany zwyrodnieniuowe, które wymagają oceny neurochirurga.