Co oznaczają białe naloty na migdałach?

3 odpowiedzi
Witam,Od około 2-3 miesięcy borykam się z problemem nawracających malutkich białych plamek na migdałkach. W zasadzie zaczęło się od infekcji (ostry ból gardła uniemożliwiajmy przełykanie, katar, ale brak gorączki i innych objawów, samopoczucie ok). Padło podejrzenie na anginę, jednak test na obecność bakterii z tej grupy wyszedł negatywny. Jedna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, potem kolejna – i tu lekarz z uwagi na długi brak poprawy zdecydował się na antybiotyk, który pomógł w zasadzie na kilka dni (plamki zniknęły ból gardła też). Jednak po około tygodniu problem powrócił – nadal mam białe naloty w postaci małych plamek na migdałkach, nie ma ich dużo, ale migdały są wg mnie mocno powiększone. Ból gardła odczuwam, ale znacznie mniejszy niż wtedy. Staram się chronić gardło, nigdy nie wychodzę bez szalika, czapki. Co mogą one oznaczać? Czy są to jakieś powikłania po infekcji? Czy może być to zaraźliwe (mam małe dziecko w domu)? Zależy mi bardzo, aby w końcu się tego pozbyć… Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam
Witam
Sorry ale dopiero teraz doszło do mnie to pytanie (musztarda po obiedzie) ale tak dla porządku - warto sprawdzić czy nie ma jakichś przyczyn ogólnoustrojowych (morfologia z rozmazem, OB, CRP), jeśli nie występuje obecnie podwyższona temp, ból gardła świadczący o stanie zapalnym a są białe plamki na migdałkach szczególnie jeśli w postaci białawych serowatych grudek wydostających się okresowo z migdałków o nieprzyjemnym zapachu to jest to najprawdopodobniej detryt - można o tym więcej poczytać na moim blogu znanylekarz nitek - nt Leczenie nieprzyjemnego zapachu - Migdałki mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust
Pozdr
Stanisław Nitek

odpowiedź na to pytanie udzielałem już wczesniej . Proszę poszukać wsród poprzednich
Witam!
W odniesieniu do białych nalotów - to może być tzw. detryt (resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) dzieje się tak w przypadku szerokich krypt (otworków) w obrębie migdałków - nie zawsze wiąże się ze stanem zapalnym migdałków. W tym przypadku ze względu na nawracające infekcje - proponowałbym wymaz z gardła - oceną ewentualnej flory bakteryjnej. Rozważyć należy również szczepionkę uodparniającą doustną + leki nawilżająco-regenerujące na błonę śluzową gardła (robiony lek z VIt A + D3 + E, Gliceryna, Mentol _ do płukania gardła.

Pozdrawiam serdecznie!