Dzień Dobry. Zastanawiam się od paru dni nad tym, jakie są przyczyny wrażliwych zębów, ponieważ sama cierpię na tę bolesną oraz nie da się ukryć – niekomfortową przypadłość. Na wizytę u dentysty jestem dopiero zapisana za trzy tygodnie, dlatego już teraz zwracam się o pomoc do eksperta. Chciałabym wiedzieć, z czym związana jest taka nadwrażliwość. Domyślam się przy okazji, że przyczyna na pewno nie jest jedna.
Szanowna Pani,
Nadwrażliwość zębów może być konsekwencją nagromadzonego kamienia, który wciska się pod zęby odsłaniając szyjki i zwiększając wrażliwość na ból.
Dziąsła cofają się także z wiekiem, pod wpływem stosowania zbyt twardych szczoteczek i ścierających past.
Za nadwrażliwość odpowiadają też próchnica i bruksizm (zgrzytanie zębami).
Zęby otoczone są warstwą szkliwa, poniżej którego znajduje się warstwa zębiny zbudowanej z systemu kanalików. Jeżeli szkliwo ulegnie starciu, kanaliki te mogą zostać odsłonięte. W efekcie zęby stają się nadwrażliwe na bodźce.
Jeśli odczuwa Pani nagły, ostry ból podczas spożywania gorących, zimnych lub bardzo słodkich czy kwaśnych pokarmów, możesz mieć Pani tą przypadłość.
Zapraszam Panią do gabinetu, postaram się zaradzić temu problemowi.
Pozdrawiam, Ania Polakowska

lek. dent. Joanna Wierzbowska
lek. dent. Joanna Wierzbowska
Stomatolog, Stomatolog dziecięcy
Toruń
Przyczyn nadwrażliwości rzeczywiście może być wiele.Często jest to związane z dietą- picie dużej ilości soków, coli. Wiele zależy także od warunków zgryzowych ,gdyż zęby mogą ulegać nadmiernym przeciążeniom i ścieraniu. Może mieć na to wpływ zgrzytanie nocne i zaciskanie zębów w trakcie dnia.Generalnie najlepiej zgłosić się na konsultację i dodatkowo zebrać ogólny wywiad.Pozdrawiam serdecznie.

Przyczyn może być kilka np. odsłonięte szyjki zębów, ubytki próchnicowe i pochodzenia niepróchnicowego, starcie patologiczne ,działanie elementów retencyjnych protez, wrażliwość pozabiegowa i inne. Postępowanie jest zatem różne w zależności od przyczyny.

Nadwrażliwość jest problemem wieloczynnikowym, dlatego indywidualne podejście do tego problemu, u każdego pacjenta jest niezbędne! Poprawną diagnozę można postawić jedynie na podstawie badania. Zapraszam na konsultację do stomatologa! Również do mnie. Pozdrawiam!

dr n. med. Marcin Chorzewski
dr n. med. Marcin Chorzewski
Protetyk, Stomatolog
Białystok
Przyczyn może być kilka zaczynając od diety złożonej z kwasów powodującej erozje szkliwa poprzez ubytki klinowe i nadmierne wybielanie zębów. Proszę wyeliminować te czynniki i udać sie do stomatologa.

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Przyczyn nadwrażliwości zębów jest kilka:
- stan zapalny pomiędzy granicą szkliwa i zębiny o okolicy przyszyjkowej, kiedy to zalegające resztki pokarmowe-płytka nazębna wydziela produkty przemiany materii o odczynie kwaśnym i powoduje reakcję bólową wraz z krwawieniem dziąsła; po należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem co do poprawności stosowanej higieny i odpowiedniej szczoteczki do zębów;
zgrzytanie bądź zaciskanie zębów powoduje obnażanie się zębiny oraz mikroodpryski szkliwa co odsłania kanaliki zębinowe;
- stosowanie zbyt twardych szczoteczek do zębów;
- nadwrażliwość przemijająca po zabiegu wybielania zębów;
- nadwrażliwość po usunięciu złogów nazębnych metodą ultradźwiękową oraz stan po usuwaniu osadu nazębnego metodą piaskowania;
- spożywanie pokarmów kwaśnych, owoców, warzyw ( zawierających kwasy owocowe ) oraz słodyczy a potem nieprawidłowe oczyszczenie zębów po tych posiłkach;
- spożywanie dużych ilości napojów gazowanych;
- braki związków fluoru w środkach czyszczących zęby i nieprawidłowości higieniczne;
- braki wapniowe w diecie i stan odwapnienia szkliwa;
Reasumując: Nadwrażliwość pojawia się, kiedy zębina, porowata tkanka zęba znajdująca się pod szkliwem zębów, zostaje odsłonięta. W zębina zbudowana jest z mikroskopijnych kanalików zwanych kanalikami zębinowymi, które są drogami do unerwionej części zęba. Po odsłonięciu kanalików zębinowych w wyniku cofania się tkanki dziąsła lub utraty szkliwa nerwy te są stymulowane przez wyżej wymienione bodźce powodując nadwrażliwość zębów.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

Specjaliści w zakresie leczenia: nadwrażliwość zębów

Stanisław Pabis

Stanisław Pabis

Stomatolog

Rzeszów

Ewa Duraj

Ewa Duraj

Stomatolog

Białystok

Lidia Krawczyńska

Lidia Krawczyńska

Stomatolog

Rzeszów

Jacek Sumara

Jacek Sumara

Stomatolog, Protetyk

Modlniczka

Marek Witkowski

Marek Witkowski

Stomatolog, Chirurg

Kraków

Elżbieta Warzecha

Elżbieta Warzecha

Stomatolog

Wrocław

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 4 pytań dotyczących usługi: nadwrażliwość zębów

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.