Co mogą znaczyć wyniki tymponometrii?

3 odpowiedzi
Witam,na ostatnim badaniu uszu (tympanometria o ile dobrze pamiętam) okazało się, że syn ma nagromadzony płyn w obu uszach i dodatkowo w jednym uchu zatkaną trąbkę słuchową. Jak odczytać poniższy wynik badania i o czym on świadczy?:
UCHO PRAWE
pojemność 0,68 ml
podatność - ml
ciśnienie -daPa
Gradient -daPa

UCHO LEWE
pojemność 0,98 ml
podatność 0,27 ml
ciśnienie (-187) daPa
Gradient 304 daPa
Jeśli chodzi o wykres wyniku badania to niestety PRAWE UCHO linia niemalże płaska pozioma, a LEWE- delikatnie odbijająca od linii poziomej, ale też niemalże pozioma.

Co mogło spowodować taki stan i jakie zalecenia Pan Doktor by zaproponował takiemu pacjentowi?
Witam
Taki wynik badania świadczy o obustronnym przewleklym wysiękowym zapaleniu ucha środkowego i co się z tym wiąże niedosluchem przewodzeniowym; jest to spowodowane zaburzeniami drożności trąbki słuchowej co jest wynikiem:
1. infekcji gardła i/lub nosa i zatok co powoduje obrzęk błony śluzowej ujścia gardłowego trąbki słuchowej
2. alergii - podobnie jak punkt 1
3. przerost III migdałka
może wspólwystępować też dwie a nawet trzy powyższe przyczyny razem;
Leczenie polega na podawaniu leków antyhistaminowych, sterydow donosowych oraz ćwiczeń Walsalwy udrażniających trąbki słuchowe - pod warunkiem że nie ma ropnego kataru;
Cennym uzupełnieniem są inhalacje AMSA, które wykonuję u siebie w gabinecie - zwykle trzeba ich wykonać kilka 5-10 razy co 1-2 dni lepiej codziennie;
jeśli takie leczenie jest nieskutecznie to pozostaje metoda operacyjna czyli założenie dreników wentylacyjnych do błony bębenkowej i/lub usunięcie III migdałka jeśli takowy jest
pozdrawiam
Stanisław Nitek

Witam!
Z dużym prawdopodobieństwem przyczyną takiego stanu jest przerośnięty trzeci migdałek tzw gardłowy, który upośledza drożność ujścia gardłowego trąbki słuchowe, a tym samym wyrównywanie ciśnienia w przestrzeniach ucha środkowego.
celem potwierdzenia rozpoznania konieczne jest badanie laryngologiczne uzupełnione o diagnostykę obrazową/endoskopową.
Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam
Najpierw musze zbadac dziecko potem analiza wyników i zalecenia. Prosze piknie zglosic sie do laryngologa. Trzeba leczyc zachowawczo lub operacyjnie