co dalej z zespołem suchych oczu.Czy to jednak Zespół Sjorgrena?

1 odpowiedzi
wykonałam badania w kierunku podejrzenia - Zespołu Sjorgrena-p/ciała p/ jądrowe ANA1 ,ANA2.Są prawidłowe.Inne badnia zlecone przez reumatologa też są prawidłowe typu: czynnik reumotoidalny,proteinogram ,morfologia ,wątrobowe.
Od pół roku cierpię na -Zspół suchego oka.Moje oczy nie produkują wogóle łez- po teście schimera.Mam wrazenie ,ze teraz jest tych łez coraz mniej.Nie pomagają zatyczki ,surowica ani krople nawilżające.Oczy pieką ,bolą i są strasznie wysuszone.Reumatolog wykluczył zespół sjorgrena.
Mam z tym związane pytanie,Czy ten zespół powstaje,rozwija się powoli.?Suchośc oczu od listopada2015 .Ne odczuwam jak narazie w w innych miejscach suchości.Czy mam zrobić jeszcze inne badania by wykluczyć lub potwierdzić ten zespoł Sjorgrena -chociaż bardzo bym tego nie chciała.Czy inne choroby układowe mogą wysuszyć oczy i to do takiego stopnia.Mam 20 lat
Zespół suchego oka to jeszcze za mało ażeby rozpoznać zespół Sjegrena zwłaszcza, że wyniki, które Pani wykonała są prawidłowe
pozdrawiam Czesław Drozd- reumatolog