Choroby tkanki łącznej

2 odpowiedzi
Witam. Mam rozwarstwienie tętnicy szyjnej. Groził mi udar mózgu. Byłam przez 3 tygodnie pacjentką oddziału neurologii. Leczono mnie heparyną. Aktualnie dalej się leczę (przyjmuję lek Xarelto i Acard). Podczas pobytu w szpitalu próbowano znaleźć przyczynę tego rozwarstwienia. Wykonywano mi różne badania m.in. na wykluczenie chorób tkanki łącznej. Uzyskałam informację, że nie mam tego typu choroby, jednak po zapoznaniu się z kartą informacyjną zauważyłam, że nie wszystkie wyniki wyszły ujemne. Wyniki były konsultowane z reumatologiem (tak jest napisane w wypisie ze szpitala), ale ja nie rozmawiałam ze specjalistą w tej dziedzinie.
Moje wyniki:
(z dn. 26.08.2016)
nRNP/Sm (-) Sm (-) SS-A (-) Ro-52 (-) SS-B (++) wynik dodatni Scl-70 (-) PM-Scl (-) Jo-1 (-) CENP-B (++) wynik dodatni PCNA (-) dsDNA (-) Nuleosomy (-) Histony (-) Ryb.białko P (-) AMA-M2 (-)

(z dn. 01.09.2016)
Przeciwciała dla antygenu dsDNA - test CLIA nty-dsDNA w klasie IgG stężenie (IU/mL) <9,8 ujemny

Przeciwciała cANCA - test CLIA cANCA/PR3 w klasie IgG stężenie (CU) <2,3 ujemny

(z dni. 02.09.2016)
Przeciwciała ANCA met. IIF - metodą immunofluorescencji pośredniej, w klasie IgG, w rozcieńczeniu 1:10, na substracie granulocytów obojętnochłonnych utrwalonych etanolem i formaliną nie wykryto obecności przeciwciał ANCA

Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA)
miano 1:160 słaby dodatni typ świecenia plamisty oznaczenie wykonano na komórkach HEp-2 metodą immunofluorescencji pośredniej (IIf)

Przeciwciała pANCA (MPO) test CLIA pANCA /MPO w klasie IgG stężenie (CU) <3.2 ujemny

Co mogą oznaczać powyższe wyniki? Czy faktycznie nie mam choroby tkanki łącznej?
Wyniki opisane przez Panią nie wskazują na układowa chorobę ( zapalenie ) tkanki łącznej
pozdrawiam Czesław Drozd

Dzień dobry Pani. Trudno na podstawie wyrywkowych wyników badań dodatkowych,bez informacji o grupie wiekowej, obciążeniach chorobowych,aktywności zapalnej zająć odpowiedzialne stanowisko. Ukierunkowanie toku diagnostycznego jest możliwe po ocenie klinicznej i konstelacji badań dodatkowych. Uważam za zasadną ocenę reumatologa z uwzględnieniem w diagnostyce różnicowej zapalenia naczyń towarzyszącego układowej chorobie tkanki łącznej.