Chodzi o wynik poziomu witaminy B6. Dzięki podpowiedzi przebadałam poziomy niektórych mikroelement

5 odpowiedzi
Chodzi o wynik poziomu witaminy B6.
Dzięki podpowiedzi przebadałam poziomy niektórych mikroelementów i witamin w moim organizmie. Przyczyną mojej troski są m.in. dolegliwości związane z nieuzasadnionym bólem "skaczącym" po mięśniach, bólem stopy, pięty ( nie mam ostrogi), bólem stawów, z tzw. niespokojnymi nogami, drętwieniem rąk, okropnym bólem prawej dłoni, jej drętwotą występującą w nocy. Ten ból budzi mnie, muszę zmienić pozycję na siedzącą. Po najpierw 1 godzinie, a teraz po 3 godzinach w tej pozycji - ból mija. Niestety, pewne usztywnienie palców dłoni pozostaje w ciągu dnia. Żaden lekarz medycyny nie znalazł przyczyn ogólnie złego samopoczucia i stanu zdrowia, i tych konkretnych bóli.
Wyniki wielu, wielu badań m.in. przepływów, tomografów, rezonansów niczego nie odkryły. Wyniki badań mikroelementów mieszczą się w normie. Witamina B12 także. Ostatnio odebrałam wynik zmierzonego poziomu witaminy B6, choć lekarka pierwszego kontaktu przekonywała, że wit. B6 jest niemierzalna(sic!).

Wynosi on 318 ng/ml przy wartościach referencyjnych 7.0 - 30.0!!! Poziom więc jest dziesięciokrotnie zawyżony!!!

Czy to może wpływać na moje dolegliwości o których wspomniałam wyżej?
Jak można zareagować na taki wynik? Jestem odkrywcą przyczyny mojego złego stanu zdrowia czy to jednak nie to? Jak pozbyć się tak wysokiego nadmiaru witaminy B6? Nadmienię, że nie brałam i nie biorę suplementów diety nie zleconych przez lekarzy medycyny. Brałam dość długo Superoptic na chore oczy ( jakieś 5 lat) i magnez na skurcze nóg. Czy ilości wit. B6 w tych preparatach mogła tak zawyżyć mi poziom tej witaminy we krwi? Co robić, w jaki sposób się jej pozbyć? Dla jasności dodam, że mam 68 lat.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź na powyższe pytania.
Trudno się do tego odnieść, bo dolegliwości jakie Pani opisuje mogą mięć inne przyczyny, np. zmiany zwyrodnieniowe i zaburzenia wydolności żylnej, a z kolei witaminy z grupy B są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie i z tego powodu łatwo się wydalają i nie mają znaczących skłonności do kumulowania się w organizmie. Proszę spróbować lepszego nawodnienia.

Niestety jak gastroenterolog nie jestem się w stanie odnieść do tych dolegliwości , które mają charakter mięśniowy/nerwowy. Trudno też mi się odnieść do preparatu okulistycznego. Myślę, że powinien to skomentować neurolog/reumatolog
Proszę powtórzyć poziom B6 i jeśli powtórzy się tak wysoki poziom , to koniecznie proszę zgłosić się do lekarza internisty.
Nadmiar tak jak niedobór witymin może mieć skutki uboczne. Nadmiar spowodowany jest zazwychaj ich przyjmowaniem, aczkolwiek przy przyjmowaniu nawet w nadmiarze wyjątkowo może mieć te miejsce dla witamin grupy B. Jako pierwszy etap proszę odstawić wszystkie (poza realnie niezbędnymi lekami) suplmenty lub dodatki, pić dużu płynów i powtórzyć badania po ok 30 dniach.
No to właśnie jest odpowiedź na pytanie skąd Pani ma takie stężenie wit. B6-preparat SuperOptic-wystarczy poczytać skład, a może preparat magnezu też był z wit. B6, bo często jest łączony? Należy odstawić preparat i nie suplementować tej wit. Ciekaw jestem czy diagnozowała się w kierunku boreliozy? A tak z drugiej strony kwestionowałbym zasadność oznaczania stężenia witamin z grupy B, bo nie ma to klinicznego znaczenia (oczywiście przy normalnej diecie), jedynie oznaczenie wit B12 przy niedokrwistości makrocytarnej miałoby sens diagnostyczny. A propos Pani dolegliwości radziłbym udać się do uznanego reumatologa, neurologa