Chciałbym zapytać czy przy skrzywieniu kręgosłupa (kifoza piersiowa) ćwiczenia zaleca ortopeda czy f

4 odpowiedzi
Chciałbym zapytać czy przy skrzywieniu kręgosłupa (kifoza piersiowa) ćwiczenia zaleca ortopeda czy fizjoterapeuta, do kogo lepiej się udać z tym problemem, o ile można cokolwiek zrobić w dorosłym wieku
Witam. W przypadku kifozy piersiowej można ją korygować nawet w dorosłym wieku. Doradziłbym wizytę o fizjoterapeuty zajmującego się zaburzeniami postawy ciała. Pozdrawiam

Dzień dobry

Ortopeda prawdopodobnie i tak odeśle Pana do fizjoterapeuty, więc lepiej udać się bezpośrednio do tego drugiego. Czy można cokolwiek zrobić w dorosłym wieku? Owszem, ale to zależy z jak bardzo dorosłą osobą mamy do czynienia- 20, 50, czy może 70 lat. Istotne jest także to, czy wada jest funkcjonalna (problem z napięciem mięśniowym)- wtedy można zdziałać więcej, czy może strukturalna (trwała przebudowa kości kręgosłupa)- wtedy sprawa jest trudniejsza.

Pozdrawiam serdecznie
Zdecydowanie zachęcam do konsultacji fizjoterapeutycznej, która pomoże ocenić całość postawy i jej funkcjonalność. Jakość tych wzorów motorycznych określi fizjoterapeuta, który dobierze indywidualne ćwiczenia pod kątem głównego problemu biomechanicznego. Zachęcam do takiej współpracy jak najszybciej bo czas upływa a my niestety razem z nim :(. Pozdrawiam serdecznie.
Kifoza piersiowa jest fizjologicznym wygięciem kręgosłupa więc samo sformułowanie w pytaniu jest dość nieprecyzyjne. Skrzywienie kręgosłupa raczej odnosi się do skoliozy ( głównie skręcenie w osi kręgów wraz ze zgięciem bocznym) natomiast kifoza może być a) spłycona b) prawidłowa c) pogłębiona.
Zasadniczo zatem należy sformułować pytanie: jaki jest powód konieczność zasięgania porady lekarza/fizjoterapeuty ? (czy istnieją inne objawy niż stwierdzone "skrzywienie" np. ból/ ograniczenie i jeśli tak to jaka jest korelacja między tym skrzywieniem a współistniejącymi objawami.)
Ćwiczenia wraz z ich uzasadnieniem powinien dobrać fizjoterapeuta, lekarz niezależnie jak dobry by nie był nie był nie ma odpowiedniego w tym kierunku przeszkolenia.
Jest wielokrotnie w kraktyce zawodowej udowodnione że terapia i ćwiczenia/ aktywności dobrane do indywidualnych potrzeb są pomocne/poprawiają funkcjonalność niezależnie od wieku.