Chciałbym zapytać co to wyobraźnia i wizualizacjia przestrzenna. Za pomocą jakiego testu w skali wis

2 odpowiedzi
Chciałbym zapytać co to wyobraźnia i wizualizacjia przestrzenna. Za pomocą jakiego testu w skali wisc-r lub wais-r ją się bada. Chciałbym także zapytać czy iloraz inteligencji jest stały?
Wskazane w pytaniu skale inteligencji (odpowiednio dla dzieci i dorosłych) wykorzystywane są zwykle w diagnozie psychologicznej i składają się z szeregu podtestów, obejmujących m.in. umiejętności przestrzenne. Inteligencja przestrzenna jest najczęściej definiowana jako zdolność do skutecznego postrzegania i interpretowania danych wizualnych. Innymi słowy, zadanie może polegać na sprawdzeniu czy badany wie, jak coś powinno wyglądać. Mierzona za pomocą testów wartość ilorazu inteligencji może się zmieniać u tej samej osoby. Jeżeli pytanie pojawiło się w rezultacie planowanego bądź przeprowadzonego już testu, dobrym pomysłem może być rozmowa z psychologiem – diagnostą, wykonującym badanie.

Dzień dobry,
Wyobraźnia odnosi się do zdolności do tworzenia w umyśle obrazów, scen, sytuacji lub koncepcji, które nie są obecnie obserwowane w rzeczywistości. W testach inteligencji, takie jak WISC-R lub WAIS-R, wyobraźnię można oceniać poprzez różne zadania, które wymagają tworzenia lub opisywania abstrakcyjnych scenariuszy lub rozwiązywania problemów wymagających myślenia "poza schematem". Konkretne podtesty różnią się w zależności od testu inteligencji.
Wizualizacja przestrzenna to zdolność do tworzenia i manipulowania obrazami lub figurami przestrzennymi w umyśle. Może obejmować zdolność do rozumienia trójwymiarowej przestrzeni, obracania obiektów w myśli, rozpoznawania wzorców przestrzennych itp. W testach inteligencji, tę umiejętność można oceniać za pomocą zadań, które wymagają rozwiązania problemów przestrzennych lub manipulacji figurami geometrycznymi.

Dobra wiadomość jest taka, że poziom IQ nie jest stały.
Możemy pośrednio wpływać na jego wzrost poprzez zapewnienie odpowiednich warunków:
1) ćwiczenie umysłu, nauka nowych rzeczy, dostarczanie nowych bodźców - właściwy trening poznawczy może skupiać się na ćwiczeniu wyobraźni oraz wizualizacji przestrzennej (jeśli rozwój tych konkretnych obszarów najbardziej Pana interesuje)
2) odpowiednia dieta
3) nawodnienie
4) ruch - wprowadzenie ruchu jako stałego elementu naszego życia
5) wdrożenie odpowiednich strategii radzenia sobie ze stresem

Wszystkiego dobrego!