Chciałam zapytać jak porozmawiać z rodzicami ponieważ chcę sie wyprowadzić do chłopaka ale moja rodzina go nie akceptuje i postawili mnie w ciężkiej sytuacji iż powiedzieli że mnie wydziedziczą. Proszę o pomoc.
 Tomasz Wrocławski
Tomasz Wrocławski
Psychoterapeuta
Wrocław
"bo Cię wydziedziczymy", "bo pod mostem wylądujesz", "bo zobaczysz jak to jest być dorosłą, na własnej d... zrozumiesz" itd. itp. Obstawiam że średnio raz dziennie gdzieś na świecie padają takie słowa. Tym czasem ... dzieci to samodzielne jednostki, mające prawo do własnych decyzji, własnych błędów i pomyłek. To ich życie, ich problemy, radości i smutki. Nikt nie ma prawa mówić dorosłej osobie, co ma albo nie ma robić ze swoim ciałem, życiem, jakie decyzji podejmować. To nie Twoi rodzice potencjalnie mają spędzić z Twoim ukochanym resztę życia. Jeśli choć raz pozwolisz na to, aby ktoś decydował za Ciebie, zgodzisz się na wtrącanie w Twoje życie i decyzje dopóki będziesz żyła. I będzie to dotyczyło absolutnie każdego aspektu życia, począwszy od wyboru pracy po wychowanie dziecka. Jesteś pewna ? Kochasz swojego chłopaka ? Jesteś gotowa sprawdzić, jak to być dorosłą ? To śmiało. Pakuj walizkę i ruszaj w świat. Jedyne co mogę doradzić, nim podejmiesz decyzję o wspólnych zobowiązaniach finansowych czy dziecku, najpierw naprawdę dobrze poznaj drugiego człowieka. Chyba że poczujesz że faktycznie to ten jeden, jedyny, do końca życia. Wtedy po prostu idź za głosem serca. Powiem Ci tylko, że jestem w związku od 15 lat po 2 miesiącach znajomości i nie ma ani dnia, w którym bym żałował tej decyzji. :). Dziś 14 luty. Więc udanego Walentego :)))))

mgr Małgorzata Mróz
mgr Małgorzata Mróz
Psychoterapeuta, Dietetyk
Katowice
Witam. Rodzice to bardzo ważne osoby w życiu człowieka, choć relacje z nimi nie zawsze są łatwe. Bywa, że rodzicom trudno się pogodzić z tym, że dzieci dorastają i chcą iść własną drogą. Boją się też, że wybory ich dzieci wpędzą je w poważne problemy i wszelkimi sposobami próbują zmienić ich decyzje. Z drugiej strony tak w życiu jest, że człowiek dojrzewa, dorasta i w końcu idzie własną drogą. Nie wiem natomiast ile Pani ma lat i jak wygląda Pani sytuacja życiowa - czy uczy się Pani, pracuje, jest niezależna finansowo, czy jest Pani pełnoletnia, a to też ważne. Niezależnie jednak od tego, rozmawiać z rodzicami warto, pyta Pani jednak jak i mam wrażenie, że emocji jest tak dużo, że są tez obawy o przebieg i skutek tej rozmowy. To, co może Pani zrobić, to zwrócić się do rodziców z propozycją rozmowy, starać się przedstawić im swoją perspektywę, uczucia i potrzeby, ale także wysłuchać ich argumentów. Rozmowa stwarza szansę na wzajemne zrozumienie, wyjście z domu i zamknięcie za sobą drzwi już nie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.