Byłem na wizycie u urologa i tylko przez dotyk wyczuł mi żylaki powrozka nasiennego , bez żadnego US

5 odpowiedzi
Byłem na wizycie u urologa i tylko przez dotyk wyczuł mi żylaki powrozka nasiennego , bez żadnego USG mówił że możemy umówić się na zabieg metoda laporoskopową aby te żylaki usunąć, powiedziałem że odezwę się i dam znać. Czy to normalne że bez żadnych badań lekarz chcę mnie wysłać na zabieg ? I czy jest to skomplikowaną operacja ? Czy warto ją wykonać u jakiegos renomowanego specjalisty , czy jest to może prosty standardowy zabieg ? Czy warto skontaktować się z innym urologiem ? Bardzo prosiłbym o pomoc.
Dzień dobry, istotne jest potwierdzenie żylaków w USG moszny, zawsze druga opinia jest dobra, o zabiegu opowie lekarz który będzie go wykonywał, pozdrawiam

Dla potwierdzenia rozpoznania warto wykonać USG . Zabieg wykonuje się zwykle laparoskopowo i jest to procedura mało inwazyj
Żylaki moszny rozpoznaje się na podstawie badania lekarskiego. Potwierdza się je w USG oceną fali zwrotnej w próbie Valsalvy. Przed operacją rutynowo oznacza sie poziom testosteronu i wykonuje badanie jakościowe nasienia. Należy pacjentowi wyjaśnić wskania do operacji. Złotym stadardem jest operacja mikrochirurgiczna - ze względu na profil bezpieczeństwa i skuteczność.
O decyzji i kwalifikacji o leczeniu operacyjnym żylaków powrózka nasiennego decydują obniżone parametry nasienia i związane z tym ewentualne trudności z uzyskaniem ciąży oraz występowanie ewentualnych objawów klinicznych w postaci bólów jądra i moszny po stronie występowania żylaków. To są 2 sytuacje, w których myślimy o ewentualnej kwalifikacji do operacji. Pozdrawiam
USG narządów moszny jest wskazane przed ewentualnym zabiegiem żylaków. Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą leczenia jest operacja pod mikroskopem operacyjnym. Są też ścisłe wskazania do operacji- nie wszystkie żylaki powrózka należy/trzeba operować. Decyzja o tym czy operować i jak podejmowana jest na wizycie urologicznej- jest to także czas na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Pozdrawiam.