Brak wymawiania podstawowych słów przez 14 miesięczne dziecko.

9 odpowiedzi
Czy powinnam się niepokoić, jeśli moja córka, która 4 maja skończy 14 miesięcy, nie mówi słów typu mama baba? Mówi sporo ale "po swojemu".
Szanowna Pani.
Według norm pod koniec 1 roku życia dziecko powinno wypowiadać około 2- 3 wyrazów.
Warto jednak zaznaczyć, że rozwój każdego dziecka, również rozwój mowy przebiega indywidualnie. W celu określenia, czy obecny stan mowy Pani córeczki mieści się w normie konieczne jest przeprowadzenie pełnego wywiadu logopedycznego oraz obserwacja. Specjalista zauważy czy występują jakieś czynniki blokujące rozwój mowy oraz udzieli wskazówek jak stymulować mowę.

Proszę być czujną:) Około 12-go miesiąca życia dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa. Jednak nie jest to granica bardzo kategoryczna:) Być może Pani córeczka zacznie mówić trochę później. Jeśli jednak w najbliższych tygodniach nic się nie zmieni, proszę się udać na diagnozę logopedyczną w celu zbadania przyczyny braku mowy. Pozdrawiam.
Witam. Czyli aktualnie ma 11 m-cy. ( Podała Pani,że 4 maja kończy 14 m-cy). Każde dziecko ma swój indywidualny rozwój. W tym czasie u dziecka wskazane by było słowo /mama/. Jeżeli to Panią niepokoi to najlepiej umówic się na wizytę u logopedy. Bezpośredni kontakt jest najlepszy i można porozmawiac o nurtujących problemach. Pozdrawiam i życzę zdrowia
Szanowna Pani, najważniejsze aby dziecko w okresie między 13 a 16 miesięcy osiągnęło takie umiejętności: powinno posługiwać się nazwami osób (mama, tata, baba, bobo), przedmiotów (buła, lody, kawa, itp. mogą pojawiać się substytucje w obrębie głosek) i kilku czynności (najczęściej dzwiękonaśladowczo).
powinno używać głównie wyrazów zbudowanych z powtarzanych sylab otwartych,
oraz doskonalić zdolność dzielenia uwagi z dorosłym.
Nie widziałam córki, więc nie jestem w stanie stwierdzić, czy prawidłowo się rozwija.
Najważniejsza w okresie niemowlęcym jest prawidłowa stymulacja.
Pozdrawiam,
Maria Kmiecik- Matrejek
Warto skonsultować się z logopedą, żeby sprawdzić dlaczego takie opóźnienie rozwoju mowy występuje.
Witam!
Proponowałbym zacząć od przeprowadzenia badania słuchu u dziecka.
Witam serdecznie . W tym okresie od 12 do 18 miesiąca życia najważniejszy dla malucha jest rozwój motoryki dużej, chodzenie , więc w tym okresie rozwój mowy zwalnia troszeczkę tempo .Spektakularny postęp powinien nastąpić po 18 miesiącu życia. Dajmy mu więc czas .Czekamy cierpliwie i stymulujemy rozwój mowy poprzez serwowanie różnych dźwięków i rozwój poznawczy. Rozwój emocjonalny z rodzicami. Jeśli natomiast do 19 -20 miesiąca życia nie będzie prezentował znacznej poprawy wówczas konieczna będzie konsultacja ze specjalistą bo mogą to być zaburzenia przetwarzania oraz odbieranie dźwięków należy to więc w tym okresie sprawdzić. Pozdrawiam serdecznie
proszę udać się do logopedy w celu diagnozy logopedycznej. Czy córka była również u neurologa? Na pierwszy rok życia dziecka powinno ono już wypowiadać wyrazy takie jak mama baba tata ,na drugi rok życia dziecko powinno budować pierwsze zdania proste :mama daj, tata pić, daj piciu itp. Radziłabym udać się do specjalisty. Pozdrawiam
Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do prawidłowego rozwoju dziecka wskazana jest konsultacja logopedyczna, gdzie podczas badania będzie można sp
rawdzić jak przebiega rozwój psychomotoryczny Pani dziecka.