Borelioza prawidłowe leczenie?

3 odpowiedzi
Witam! Mam 21 lat, 14 sierpnia zauważyłam u siebie rumień o średnicy około 5 cm , następnego dnia było to już 12 cm plus uczucie przeziębienia, kolejnego dnia wybrałam się do lekarza rodzinnego spytał mnie o kleszcza odpowiedziałam,że jako takiego go niestety nie zauważyłam , ale całkiem prawdopodobne ze był w moim ciele i sam odpadł niezauważony. Został przepisany antybiotyk doksycyklina 100 mg dziennie ( lekarz powiedzał że profilaktycznie) i do kontroli za 10 dni. W tym czasie zaczęłam sobie czytać o boreliozie ( objawy, diagnostyka , powikłania i leczenie, dowiedziałam sie że przy zbyt małych dawkach bakterie zamiast zginąc sa tylko '' podrażnione '' może dojść do antybiotyko odporności i leczenie w takiej sytuacji stanie się jeszcze trudniejsze - chcac wiedziec co sie dzieje i nie chcac jednocześnie przyjmowac nierozsadnej dawki antybiotyku wykonałam prywatnie badanie przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi IgG i IgM, w klasie IgM - wynik dodatni dowiedziałam się 23 sierpnia zatem następnego dnie zaczęlam od razu przyjmować 200 mg doksycykliny Po kontroli i okazaniu lekarzowi wyników lekarz zalecił mi przyjmowanie 200 mg doksycykliny dziennie wypisał 2 opakowania wystarczające na 10 dni wypisał skierowanie z napisem ''pilne'' do poradnii chorób zakażnych , gdzie zostałam umówiona na najblizszy mozliwy termin czyli DOPIERO 5 października. co mam zrobić do tego czasu? przerwac leczenie i czekać aż choroba dalej będzie się rozwijac w postać przewlekłą by potem dopiero w pazdzierniku znowu zacząc łykac antybiotyk? bo czas płynie na moja niekorzyść, im szybsze leczenie tym lepsze rokowanie na wyzdrowienie
poza tym od momentu przyjmowania antybiotyku mam uczucie OGROMNEGO zmęczenia i bóle głowy jakich nigdy nie doswiadczyłam, uczucie ciężkosci głowy i podczas podjęcia lekkich ćwiczeń niepokojące uczucie kołatania serca( jestem osobą uprawiajacą sport średnio 5 razy w tygodniu więc moja kondycja jest myśle nienajgorsza) , nie jestem chorowita ,jak pytałam mojej mamy to tylko raz chyba w wieku 3 lat przyjmowałam antybiotyk , a tak to w ogóle grypa ostatnio to jakieś 6-8 lat temu
mam jeszcze pytanie odnosnie różnic w leczeniu boreliozy jedni zalecaja leczenie jedynie 14 dni 200 mg , inni lekarze a także sami ''byli chorzy'' na boreliozę optują za tym że to nie pomoże i trzeba przyjmować większe dawki, nawet 400 mg dziennie nawet do 8 tygodni
( cytat z ''BORELIOZA I WSPÓŁINFEKCJE''
FAQ
(Frequently Asked Questions)
czyli
Najczęściej Zadawane Pytania
Praca zbiorowa pod redakcją
lek. med. Artura Klimaszewskiego ,,Przy leczeniu wczesnej boreliozy metodami ILADS szansa nawrotów
i chronicznej choroby zmniejsza się do 1–2%. Osoby zdrowiejące łatwiej to te,
które mają szczególnie sprawny układ odpornościowy i na szczęście nie zostały
zarażone przez kleszcza innymi trudnymi do wyleczenia chorobami jak
bartoneloza czy babeszjoza.
Dr Burrascano, który utworzył podwaliny systemu ILADS uważa, że
skąpoobjawową, wczesną boreliozę trzeba leczyć minimum 4–6 tygodni
doksycykliną w dawce 400 mg dziennie lub amoksycyliną w dawce 6 g
dziennie (lub 3 g jeżeli używa się dodatkowych leków opóźniających wydalanie
amoksycyliny z organizmu np. Probenecid; niestety w Polsce skończyło się
jego dopuszczenie do obrotu). Im krótsze leczenie i im mniejsza dawka
antybiotyku, tym większe prawdopodobieństwo, że choroba przejdzie w groźną
formę przewlekłą. Jak zatem sprawdzić że podjete leczenie jest skuteczne? Co z innymi chorobami odkleszczowymi? Z góry dziękuję za pomoc.
Pytanie zostało dawno zadane więc pewnie już sobie Pani poradziła, niemniej w takim przypadku należy stosować Doksycyklinę przez 28 dni 2xdz po 100mg. Absolutnie nie przez 8 tygodni

Witam. Po pierwsze, jeśli lekarz stwierdził rumień wędrujący, wymaga pani podania antybiotyku, może to być doksycyklina 2x 100mg na dobę przez okres 14 dni. Po drugie, nie wiem w jakim teście (Elisa cy western blot) ma pani stwierdzone przeciwciala w klaie IgM. Jeśli w teście Elisa, to wymagają potwierdzenia w teście western blot. Gdyby były dodatnie, to spesjalista powinien podjąć decyzję o włączeniu lub nie tzw. profilaktyki antybiotykowej indywidualnie w zależności od pani objawów. Po trzecie, jeśli pani ma bóle i zawroty głowy i byłby dodatni wynik w klasie IgM w tescie western blot, wymaga pani pilnie konsultacji specjalistycznej, np. w izbie przyjęć szpitala zakaźnego w kierunku neuroboreliozy. Po czwarte, opisywany przez panią sposób leczenia promowany przez ILADS jest uważany za medycynę eksperymentalną bez dowodów naukowych. Ponieważ ja medycyną eksperymentalną się nie zajmuję, nie jestem w stanie się ustosunkować o opisanych przez panią alternatywnych sposobów leczenia. Pozdrawiam.
Szanowna Pani, standardowe leczenie to doksycyklina 2 x 100mg przez 14-21 dni. Takie leczenie jest zalecane przez Towarzystwa naukowe lek chorób zakaźnych.