Borelioza czy dalej ją leczyć?

3 odpowiedzi
Witam!
W lipcu ukąsił mnie kleszcz, później miałam rumień i brałam antybiotyk przez 30 dni. Teraz moje wyniki to IgG 5,6 i IgM 29,3 czy powinnam jeszcze brać antybiotyk. Dodaję że nie mam żadnych objawów i pani doktor kazała mi powtórzyć badania dopiero za rok.
Poniższa wypowiedź jest w zamierzeniu tylko edukacyjna i w żaden sposób nie stanowi konsultacji lub zaleceń co do dalszego postępowania z pacjentem.

Rumień wędrujący wymaga leczenia antybiotykiem przez okres 14-21 dni najczęściej doksycykliną, ale też może być amoksycyklina, w przypadku przeciwwskazań do tych antybiotyków wówczas sięga się po kolejne. Na tym etapie nie zaleca się wykonywania badań w kierunku boreliozy. Wytyczne PTEiLChZ są opublikowane w Przeglądzie Epidemiologicznym, wystarczy wyszukać poniższe w Google.

PRZEGLĄD EPIDEMIOLOGICZNY 2015, 69(2): 421 - 428 - Diagnostyka i leczenie chorób przenoszonych przez kleszcze. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych - S. A. Pancewicz, A. M. Garlicki, A. Moniuszko-Malinowska, J. Zajkowska, M. Kondrusik, S. Grygorczuk, J. Duna

Witam, Rozumiem, że przedstawione wyniki są z testu Ellisa. Proponuję zrobić badanie w teście Western block, gdyż tylko dodatnie wyniki w tym teście potwierdzą kontakt z antygenem Borrelia burgdorferi. Borelioza tylko wtedy wymaga leczenia jeśli pacjent ma objawy choroby. Pozdrawiam.
Wystarczy to leczenie, które było zastosowane.