Borelioza...???

5 odpowiedzi
Witam Pani Doktor, mam problem od kilku miesięcy. Otóż pojawiły się u mnie takie objawy;
Bół i Zawroty głowy,sztywność w karku, drętwienie dłoni i nóg od kolan w dół. Osłabienie całego organizmu, odrętwienie lewej połowy twarzy. Ból kolan, łokci , bioder.Ogólne zmęczenie. ucisk w lewym uchu i oku. Mam uczucie jak by mnie skóra parzyła najczęściej na rekach na przed ramionach. Mam uczucie ucisku w gardle.
Byłem w szpitalu na oddz. Neurologi. MR głowy , TK szyi badania krwii , RTG i inne,,, W normie
Podejrzewano u mnie candidozę, badanie przeciwciał anty mannanowych - negatywnie, robiłem też test ELISA na Boreliozę - negatywne, Western Blot obie klasy - negatywnie. Lekarz rodzinny stwierdził że powinienem się udać do Psychiatry. Od 3 miesięcy biorę lek Faxolet i nie mam żadnej poprawy.
Czy powinienem poddać się testowej antybiotykoterapii w celu sprawdzenia czy to Borelioza ...? Proszę o poradę
Witam. Bardzo mi przykro, że ma pan tak rozliczne dolegliwości i nie udało się znaleźć przyczyny. Oczywiście niemożliwe jest postawienie rozpoznania z podanych informacji, ale proponowałabym jednak wizytę u specjalisty chorób zakaźnych w celu wykluczenia/potwierdzenia ewentualnych czynników infekcyjnych powodujących pana dolegliwości. Proponowałabym też zrobić badania w kierunku np. yersinizy, chlamydiozy, choroby układowej tkanki łącznej (np ANA,AMA,p/cytrulinowe,ANCA,ASMA). Myślę, że to mogłby być kolejny krok do rozwiązania pana problemów. Pozdrawiam serdecznie.

Witam,
podawane objawy są typowe dla polineuropatii. W pierwszej kolejnosci (wobec wykluczenia zmian w badaniach obrazowych NMR i CT) należałoby oznaczyć poziom witaminy B12 i kwasu foliowego. Wówczas koneczne byłoby leczenie suplementacyjne preparatami wit. B. W następnej kolejności wykluczyć ewentualną infekcję Chlamydią.
Co do włączenia antybiotykoterapii: nie ma wskazań do leczenia jeśli wykonany test Western Blot wykluczył infekcję Borelią.
Sądzę, że na dzień dzisiejszy, powtórzenie części badań krwi (różne p-ciała, nie tylko to co wykonano), ogólnie wymaga to jednak diagnostyki i trochę dokładniejszego wywiadu. Sprawdzać czy to Borelioza jej leczeniem, raczej nie, zbyt duże obciążenie dla organizmu i długa antybiotykoterapia. Ogólnie, jeszcze raz lekarz powinien przejrzeć wykonane badania i uzupełnić wywiad. W razie czego zapraszam, z kompletem wykonanych badań (jeśli u mnie, proszę wybrać jeden z ostatnich terminów z dnia - jest wtedy trochę więcej czasu na przejrzenie dotychczasowej dokumentacji medycznej. Gdyby jednak dolegliwości się nasilały pozostaje kontrola w szpitalu... Pozdrawiam i Spokojnych Świąt, bez myślenia o chorobie, to się da zdiagnozować, przyczyna psychogenna, dopiero do rozważenia po wykluczeniu innych, nawet tych bardziej nieprawdopodobnych przyczyn.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Test ostateczny jakim jest WB wyklucza Boreliozę więc nie ma sensu leczenie antybiotykiem..na coś tam, w nadziei ze będzie poprawa ....Potrzebna elektroforeza w celu
wykluczenia szpiczaka (o ile nie zrobiono) Dolegliwości , wierzę ,uciążliwe dla pana nie mają
podstaw w badaniach. Co pozostaje. Dać spokój ,żyć normalnie, olać psychotropy ponieważ
przyniosą nowe problemy.
Nie leczę przez mailowo i żaden lekarz nie powinien .Nie istnieje testowa antybiotykoterapia bo za wiele wyrządza szkód. Zasada Hipokratesa głosi "Przede wszystkim nie szkodzić"