Ból zęba po wypełnieniu

4 odpowiedzi
Witam, klika miesięcy temu( ok 3) miałam wypełnioną górna szóstkę. Od samego początku po wypełnieniu ząb mnie bolał. Zgłaszałam się do stomatologa z problemem, miałam wykonane RTG które pokazało że nie ma tam nic co mogłoby sprawiać że ząb boli. Na kolejnych wizytach słyszałam tylko "że tam nic nie ma" , "że to nie powinno boleć",... No a jednak boli . Bol jest przeróżny i o różnych porach dnia i nocy, czasem boli jak schylam głowę w dół, czasem jak leżę , czasem przy gryzieniu, a czasem tak po prostu boli. Ból roznosi się na skron, oczodół, kość policzkową. Nie ma opuchlizny. Dodam że w styczniu miałam duży obrzęk i krwiak po znieczuleniu stomatologicznym ( miała być leczona właśnie ta szóstka)-obrzęk utrzymywał się ok 4 tygodni.
Szanowna Pani , aby postawić diagnozę, niezbędnym byłoby wykonanie pełnego badania stomatologicznego( oprócz określenia stany zębów-czy mają ubytki próchnicowe),należy zbadać mięśnie twarzy oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Z objawów , które pani podaje, wynika,że ząb jest przeciążony, na zębie tym występuje węzeł urazowy, ząb przyjmuje zbyt duże siły żucia, co objawia się między innymi właśnie w taki sposób jak pani opisała. Incydent związany z krwiakiem i obrzękiem po znieczuleniu raczej nie ma wpływu na obecną sytuację.

Ból o różnym nasileniu bez związku z porą dnia i przy pochylaniu głowy sugeruje problemy z zatoką szczękową. Bardzo często korzenie górnych trzonowców ( 6, 7, 8- ki) tkwią w zatoce i przy przewlekłych zapaleniach zatok ( nie musi być kataru) górne zęby nas bolą. Jeśli stomatolog wykluczył ból związany z zębem radziłabym wykonać RTG zatok i udać się do laryngologa.
Dzień dobry. Dolegliwosci bolowe po wypelnieniu zęba mogą być spowodowane tzw nadwrażliwościa pozabiegową (materialy dzialaja drażniąco na nerw zęba) nadwrazliwosc moze utrzymywac sie okolo 3 tyg. Jesli dolegliwosci utrzymuja sie dluzej moze to oznaczac ze doszll do stanu zapalnego miazgi (nerwu) w takiej sytuacji konieczne jest leczenie kanałowe. Ja w przypadkach wątpliwych usuwam wypełnienie i zakladam na okres okolo 3 tyg wypełnienie tymczasowe ze środkiem łagodzącym. Jesli objawy ustepuja to wykonuje nowe wypełnienie jesli nie to wtedy podejmuje leczenie kanałowe. Dolegliwosci o ktorych Pani pisze przytrafiaja sie rowniez przy stanie zapalnym zatoki szczekowej. Ale uwazam ze najpierw nalezy wykluczyc czynnik zębowy. pozdrawiam
Witam! Ból po zakończeniu leczenia endodotycznego może mieć wiele przyczyn. Może również pochodzić np. z zatoki szczękowej. Proszę wykluczyć ból pochodzenia zębowego u lekarza endodonty.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Ziółkowska