blona bebekowa i jej zwapnienie a niedroznosc trabki sluchowej

6 odpowiedzi
Zwapnienie błony bebekowej. Witam od 6 miesiecy wacze z szumami usznymi , trzaskami w uszach, uczuciem pelnosci w uszach i niedroznoscia nosa raz prawa raz lewa dziurka a zaczelo sie w ciazy 7 miesiac po katarze najpierw bylo zapalenie ucha srodkowego pozniej 2 tyg przed porodem zaczelos ie bez powodu w 2 uchu to samo ( nie bylo w nim zapalenia ) nigdy wczesniej niemialam problemow z uszami rowniez jako dziecko. Odwiedzilam z 7 laryngologow wiekszosc stwierdzila niedroznosc trabki sluchowej bralam kortosteridy troche pomogly ale nie do konca miesiac temu na wizycie pani laryngolog stwoerdzila ze jest ok ucho dzis po wizycie u innego lekarza stwierdzil ze przegroda nosowa jest za bardzo powiekszona wewnatzr cos z nia jest nie tak i ze mam lekkie zwapnienie blony bebekowej i prawa blonna bebekowa lekko wciagnieta . spowodowane tym ze trabki suchowe sa niedrozne ! czy to prawda ze od niedroznosci trabek sluchowych moze dosc do zwapnienia blony bebekowej ? jestem lekko tym przerazona poniewa 7 wczesniejszych laryngologow po badania kamerka i przegrody nowej i ucha nie stwierdzili nic takiego
Zapraszam na badanie. Wymaga Pani całościowego badania laryngologicznego i audiologicznego. Trzeba dokładnie ocenić drożność nosa i stan narządu słuchu. Niedrożność nosa ma wpływ na stan słuchu.Pozdrawiam.

Witam
Najprawdopodobniej główną przyczyną pisków i trzaskow w uszach jest upośledzenie trąbek słuchowych (zwapnienia błony bębenkowej to temat poboczny - chociaż jeśli jest podwyższony poziom wapnia? to może sprawdzić czynność prtzytarczyc - parathormon?)
Proponuję intensywne udrożnienie nosa i trąbek słuchowych (leki plus ćwiczenia Walsalwy i ewentualnie inhalacje AMSA)
Pozdr
Stanisław Nitek
Po zapaleniu ucha może dojśc do zwapnienia w błonie bebenkowej . prawdopodobnie cierpiała Pani w czasie ciąży na nieżyt nosa ciężarnych lub też mogły nasilić sie nie zdiagnozowane do tej pory problemy alergiczne . nasilenie obrzeków błon sluzowych nosa (małżowin nosowych) i nosgardła predysponuje przy skrzywieniu przegrody nosa do utrzymywania sie pogorszonej lub całkowitej niedrożności trąbek słuchowych a to sprzyja zapaleniom uszu .Proponowałbym testy alergicznie , ewentualnie leki przeciwalergiczne oraz rozważenie plastyki przegrody nosa z jednoczesnym zmniejszeniem małzowin nosowych dolnych z i/lub usunieciem ewentualnego nadmiaru tkanki limfoidalnej z okolic trąbek słuchowych
Witam serdecznie.
A jak wygląda badanie audiometrii impedancyjnej (tympanomeitrii) oraz audiometrii tonalnej?
Czy potwierdzają niedrożność trąbki słuchowej?
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Można powiedziec, że do siedmiu razy sztuka. Zdecydowanie tak, krzywa przegroda nosa może zaburzać funkcję trąbki słuchowej. I tego doktora radzę się trzymać.
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski
Niedrożność trąbki słuchowej mogą powodować czynniku utrudniające drożność nosa np.: skrzywiona przegroda nosa, przerosty małżowin nosowych, polipy, także czynniki zapalne: alergia, infekcje.
W leczeniu warto, oprócz leków, wykonać zabiegi katateryzacji, czyli beżpośrednie wprowadzenie leku do ujścia gardłowego trąbki słuchowej. Co do mlecznych plam na błonie bębenkowej, to nie ma to bezpośredniego powiązania z nieruchomą błoną bębenkową.