Będąc w ciąży zaczął mnie boleć ząb siódemka przy nagryzaniu. Zaznaczę ze nie ma kolo niego szóstki

4 odpowiedzi
Będąc w ciąży zaczął mnie boleć ząb siódemka przy nagryzaniu. Zaznaczę ze nie ma kolo niego szóstki została usunięta 4 lata temu a ósemka jest wyrżnięta. Miałam kilka rożnych konsultacji dentystycznych jednak nikt nie chciał się podjąć leczenia bez zdjęcia rtg. Ból nie narastal dlatego wytrzymałam do rozwiązania. Stan ten trwał trzy miesiące. Po rozwiązaniu wykonałam zdjecie rtg i dentysta polecił przeleczyć zęba kanalowo pod mikroskopem ze względu na zmiany okolowierzchołkowe. Dentysta ktòry wykonywał leczenie pod mikroskopem nie widział znacznych zmian w okolicy wierzchołka jedynie zaobserwowal poszerzona szpare ozębnej, stwierdził jednak ze ząb należy przeleczyć kanalowo jeżeli bòl trwa juz tak długo. Leczenie bylo kilkuseansowe i trwało ok 3 kolejnych miesięcy. W czasie leczenia ząb nadal bolal przy nagryzaniu. Jestem już miesiac po zakończeniu leczenia i ząb caly czas boli przy nagryzaniu. Jest też lekko ruchomy jednak dentysta ocenia tą ruchomość jako fizjologiczna. Czuję tego zęba przy pocieraniu zarówno ścianek bocznych jak i gòry. Dentysta twierdzi że wszystkie kanały zostały odnalezione a ząb prawidłowo wyleczony. Jestem już zrezygnowana. Nie chcę stracić tego zęba. Proszę o poradę.
Czasami zdarza się,że ząb wielokorzeniowy po prawidłowym przeleczeniu endodontycznym nadal sprawia dolegliwości bólowe.Dobrze jest zrobić zdjęcie CBCT,aby sprawdzić,czy wszystkie kanały zostały wypełnione i czy nie ma pęknięcia korzenia.Jeśli wszystko jest OK,to można zdecydować się na naświetlanie wierzchołków korzeni laserem biostymulacyjnym (2 kJ ).Laser wycisza podrażnioną ozebną.

Witam zalecałabym wykonanie badanie cbct gdyż pomimo prawidłowego wyleczenia zęba kanałowo mogło dojąc do pęknięcia jednego z korzeni które może być niewidoczne na klasycznym zdjęciu rtg
Tomografia komputerowa , aczkolwiek ból na nagryzanie może utrzymywać się w zębie po leczeniu endo nawet kilka tygodni . Można trochę sprawę przyspieszyć biostymulacją ale jżeli jest to w miarę do wytrzymania proszę troszkę jeszcze poczekać np 1-2 tyg i zaobserwować czy jest poprawa jeżeli takowej nie będzie wtedy powyższe. Pozdrawiam życzę powodzenia.
Zanim zrobi Pani następne kosztowne badania diagnostyczne, w tym cbct, trzeba wykluczyć inne możliwości powodujące ból. Nawet po prawidłowym wypełnieniu korzeni może wystąpić okresowo ból spowodowany naciskiem środka uszczelniającego kanał - on jednak mija w różnym okresie czasu i jak ustąpi raczej nigdy nie powraca. Należy zbadać, czy nie jest zbyt wysokie wypełnienie, należy zbadać - czy nie ma zgryzu urazowego zwłaszcza przy bocznych ruchach żuchwy. Niewielkie rozchwianie zęba może o tym świadczyć, trzeba wtedy nieco zeszlifować guzki zębów przeciwstawnych posługując się kalką. Może też być większa kieszonka dziąsłowa którą trzeba leczyć (wypłukać itd.). Ważną metodą jest opukiwanie zęba - odgłos stłumiony może świadczyć o wierzchołkowym pochodzeniu bólu, odgłos" twardy, metaliczny"jak to nazywam wyklucza pochodzenie wierzchołkowe a więc i jakiś błąd w leczeniu kanałowym. I proszę się nie martwić, zęba raczej Pani nie straci ! Ząb, jego kanały są przecież wyleczone, trzeba dokładniej przyjrzeć się tkankom otaczającym - ozębnej czy samej kości być może zainfekowanej zbyt długim okresem leczenia przed rozwiązaniem.