Basen a mobilizacja stawów biodrowych

10 odpowiedzi
Witam,
Jakie ćwiczenia na basenie mogę wykonywać przy zwyrodnieniu stawów biodrowych? Bardzo proszę o kilka przykładów (np.bieganie w wodzie?
Pajacyki? Plywanie na plecach zabka?)
Dzień dobry. Nie prowadzę zajęć na plywalni, dlatego trudno będzie mi wskazać tu jakieś ćwiczenia. Natomiast powiem ogólnie, woda powoduje duże odciążenie stawów, dlatego ruchy wykonywane w wodzie są bezpieczne. Myślę, że ćwiczenia jakie zostały wskazane w opisie są jak najbardziej wskazane. Nie muszą to być bardzo dynamiczne ruchy. Raczej spokojne, kontrolowane, ale ważne jest, aby były w pełnym, możliwym zakresie oraz w każdej płaszczyźnie (we wszystkich kierunkach). W wodzie można pozwolić sobie na więcej niż poza nią. Proszę pamiętać, że im bardziej zaawansowana choroba zwyrodnieniowa, tym bardziej trzeba uważać. Pozdrawiam.

Witam
Wszystko zależy jakie ograniczenia są związane ze zwyrodnieniem. Jeśli występuje bolesność podczas ćwiczeń , to takie należy unikać. Jeśli nie to w warunkach odciążenia trzeba ćwiczyć wszystkie płaszczyzny i możliwości ruchu w stawie biodrowym. Zaczyna się od rozgrzewki bez obciążenia nóg, potem z obciążeniem ciężarem ciała. Najlepiej jednak skonsultować swoją aktywność ze specjalistą, który oceni i pomorze dobrać najwłaściwsze ćwiczenia. Przy okazji skoryguje pracę układów biomechanicznych. Proszę się najpierw udać do terapeuty manualnego.
Pozdrawiam
Można wykonywać tysiące ćwiczeń: pajacyki, bieganie, pływanie etc. ale żeby cokolwiek zalecić trzeba znać stan funkcjonalny, określić cel pracy i do tego dobrać odpowiednią formę aktywności. Samo zdefiniowanie problemu jako "zwyrodnienie stawów biodrowych" nie wystarczy do rzetelnego wskazania formy aktywności ruchowej. Proponuję udać się choćby na jedno spotkanie z fizjoterapeutą, który będzie miał możliwość dokonania oceny funkcjonalnej i na pewno zaproponuje zestaw ćwiczeń. Nie dużo to kosztuje a da wiele korzyści.
Pozdrawiam serdecznie.
Najlepiej ćwiczenia w odciążeniu, pływanie ze sprzętem odciążającym ( materacyki, wałki, deski). Myślę, że bardzo fajnym pomysłem byłby uczestnictwo w zajęciach aqua aerobicu. Przyjemne z pożytecznym :)
Witam.
Można stosować każdy rodzaj ćwiczeń.
Wymachy przód, tył i na boki, żabka będzie lepsza bo wymaga większego zakresu ruchu może być bieg w miejscu lub w przód jeżeli nie ma bólu to jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia lub towarzyszące choroby. Jeżeli występuje ból to najpierw trzeba dojść do tego co jest powodem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Wszelkie, krzywdy nie będzie. Proponuję iść w swojej okolicy na terapię manualną np. do Damiana Danielskiego, wyciągnie że stawu ile się da - same ćwiczenia to 20% sukcesu.
Przy zwyrodnieniach ważne jest utrzymanie ruchu w stawach. Ważne żeby każde wykonywanie przez Panią/Pana ćwiczenie nie sprawiało dolegliwości bólowych i proszę o tym pamiętać. Co do ćwiczeń w wodzie to polecałabym zajęcia grupowe aqua aerobic wykonywane przez specjalistów. Pływając kraulem, na plecach, delfinem już będzie Pan/Pani aktywować kończyny dolne i korzystnie na nie wpływać. Co do pływania żabką to ciężko mi się wypowiedzieć - mógłby/mogłaby Pan/Pani się przeforsować i nasilić ból w stawie.
Pozdrawiam z Krakowa
Witam serdecznie,

bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Niestety żaden terapeuta nie powinien deklarować jakie ćwiczenia powinna Pani wykonywać. Zwyrodnienie stawów biodrowych może mieć różny przebieg i nie powinno się standaryzować ćwiczeń do danego schorzenia. Polecałbym, aby Pani się skonsultowała z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą, który poinstruuje o poszczególnych ćwiczeniach po przeprowadzonym wcześniej badaniu klinicznym.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ruchy we wszystkich kierunkach, jedynym warunkiem jest brak bólu w trakcie ich wykonywania. Żabkę odradzam ze względu na kręgosłup i kolana. Jeśli idzie o pływanie, to plecy i kraul.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Woda to świetne odciążenie stawów biodrowych. Bardzo dobre będą ćwiczenia aerobowe, pływanie, pływanie z deską itp. Najlepiej poprosić o pomoc instruktura aerobiku w wodzie, fizjoterapeutę, aby podał zestaw ćwiczeń indywidualnych.