Bardzo proszę o poradę. Tata ma 84 lata i wykryto u niego przypadkiem ok 2 miesiące temu tętniaka ao

1 odpowiedzi
Bardzo proszę o poradę. Tata ma 84 lata i wykryto u niego przypadkiem ok 2 miesiące temu tętniaka aorty brzusznej na USG - ok 4,5 cm. Teraz miał badanie TK z kontrastem. Wynik:
„Aorta brzuszna z uwapnionymi i miękotkankowymi blaszkami miażdżycowymi o średnicy 24mm. Na wysokości odejścia tętnicy krezkowej górnej, w aorcie po str. lewej miękka skrzeplina powodująca zwężenie 50%. W odległości 23mm od odejścia lewej tętnicy nerkowej zaczhna się tętniak aorty brzusznej o wymiarach 55x50mm. W tętniaku występuje okrężna przyścienna skrzeplina gr. do 24mm. Światło przepływu 32x22mm.
W górnej części skrzepliny owrzodzenie śr. 18mm. Tętniak kończy się tuż nad rozwidleniem aorty i nie schodzi na tętnice biodrowe. Uwapnione blaszki miażdżycowe w tętnicach biodrowych.
W 2020 tata miał udar ale doszedł do siebie ze stwierdzonym zespołem otępiennym. Ponadto tata bierze leki stałe na cukrzycę, obniżenie ciśnienia i na serce (rimal 5mg+5mg; siofor 1000mg; acard 75mg). Czy można coś z tym zrobić? Proszę o sugestie:(
Witam, wskazanie do zabiegu ewenątrznaczyniowego- oczywiście po dokładnej ocenie badania TK przez chirurga operującego. Pozdrawiam
Tomasz Ciąćka