Bakterie e.coli, faecalis w szyjce macicy a poród sn

3 odpowiedzi
Witam. W ok 8 miesiącu ciąży w posiewie z szyjki macicy wyszły mi bakterie: e.coli - wzrost obfity oraz faecalis - skąpy. Podjełam antybiotykoterapię doustną wg antybiogramu. Infekcja mimo leczenia notorycznie powraca. Obecnie jestem już 10 dni przed terminem porodu i ostatni posiew wykazał e.coli - wzrost obfity oraz faecalis - obfity. Otrzymałam antybiotyk, piąty z kolei, aby podleczyć infekcję przed porodem. Bardzo się boję iż dziecko ulegnie zakażeniu podczas porodu sn (naczytałam się o zapaleniu opon mózgowych, sepsie itp.) Czy taka notoryczna infekcja nie jest wskazaniem do porodu drogą cc? Podczas porodu będę miała podany antybiotyk ze względu na GBS (bakterie były obecne w moczu 2 lata temu, wg ostatnich posiewów nieaktywny), nie wiem jednak czy to cokolwiek pomoże. Czy powinny być podjęte w mojej sytuacji dodatkowe środki zapobiegawcze?
Leczenie antybiotykami okazało się nieskuteczne, zatem nie ma sensu go kontynuować.
Proponuję przy porodzie przedstawić sprawę położnikowi i neonatologowi, a oni podejmą adekwatne działania. BD

Witam,
ciekawi mnie czy antybiotyk był 1.każdy inny 2. doustny czy dopochwowy.
Druga sprawa: nie jest to wskazanie do cc.
Innych środków zapobiegawczych poza ampicyliną podczas porodu nie przewiduje się.

Pozdrawiam.
Witam. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazaniami do CC ze wskazań infekcyjnych jest zakażenie narządów płciowych ciężarnej wirusem opryszczki (HSV2) lub zakażenie wirusem HIV.
W przypadku infekcji bakteryjnych należałoby włączyć antybiotykoterapię okołoporodową najlepiej według antybiogramu. Pozdrawiam.