badanie RF

3 odpowiedzi
witam serdecznie odebralam wyniki syna ma skonczone 18 lat wszystkie byly w normie tylko na jednym zaznaczono *uwaga-zmiana zkresu referencyjnego dla RF,zupelnie nie wiem co to znaczy ?czy to cos powaznego?bardzo prosze o odp.pozdrawiam Maria.
Pani Mario. Z listu nie wynika jasno, jaki był powód badań diagnostycznych.Adnotacja powyższa może się wiązać ze zmianą zakresu referencyjnego danego badania , np. wykonywanego inną metodą niż dotychczasowa. O ile syn uskarża się na dolegliwości ze strony narządu ruchu, powinien zostać oceniony przez lekarza , np. ortopedę lub reumatologa , zależnie od przyczyny dolegliwości.

trudno mi odpowiedzieć nie znając wyniku RF. RF ( czynnik reumatoidalny) bywa podwyższony w niektórych chorobach reumatycznych, znacznie rzadziej w przewlekłych chorobach płuc,wątroby, zakaźnych, nowotworach i w kilku procentach u starszych osób zdrowych. z wyrazami szacunku Czesław Drozd - reumatolog
Witam Panią. Chodzi prawdopodobnie o czynnik reumatoidalny, parametr którym posługujemy się w trakcie diagnostyki chorób reumatologicznych. Ponieważ syn skończył 18 lat należy aktualnie posługiwać się zakresem norm dla dorosłych już, a nie dla dzieci. Zakres referencyjny to nic innego jak zakres normy przypisanej dla danej grupy pacjentów, a tym przypadku dla dorosłych. Krótko mówiąc, inne są normy dla dzieci, a inne dla dorosłych, na co zwrócono uwagę w tym przypadku, ponieważ syn skończył 18 lat. Inną możliwością takiego komentarza może być np. zmiana odczynników i sposobu technicznego oznaczania tego parametru przez dane laboratorium, co automatycznie powoduje inne wartości norm niż dotychczas. no kiedyś zakresem referencyjnym mógł być przedział 0-5, a teraz może okazać się 0-6. Mam nadzieję,że pomogłam Pani. W razie wątpliwości proszę o kontakt. Pozdrawiam. Aneta Dudek