Babcia jest źle traktowana przez wnuka, jak jej pomóc?

5 odpowiedzi
Podczas ostatniej rozmowy babcia wyznała mi, że 13-letni wnuk, który mieszka z nią i z jego rodzicami (moim wujkiem, a babci synem), bardzo źle ją traktuje, z pogardą, lubi pokazywać swoją wyższość, gdy babcia prosi go o pomoc i pokazuje kompletny brak szacunku. Jego rodzice gdy to widzą czasami reagują, a czasami nie, lecz nie o wszystkich sytuacjach wiedzą. Moja starsza kuzynka również potrafi pokazać brak szacunku, gdy babcia potrzebuje pomocy. Jestem jedyną wnuczką, która opiekuje się i troszczy o babcię na każdym kroku, kiedy tylko mogę, kocham ją bardzo i zrobiłabym dla niej wszystko! Babcia prosiła mnie, żebym obiecała, że nikomu nie powiem o naszej rozmowie i jej zwierzeniach. Czuję, że mam ręce związane i nie wiem, co w tej sytuacji zrobić, skoro nawet z nikim nie mogę o tym porozmawiać…Zupełnie nie wiem, jak jej pomóc i zmienić tę sytuację :(
Bierność do jakiej została Pani zobowiązana jest trudnym zadaniem w sytuacji, gdy ma Pani wrażenie, że komuś na kim Pani zależy może dziać się krzywda.
Zachęcałabym do szczerej rozmowy z Babcią o tym jakie ona mogłaby podjąć działania by sobie pomóc. Może rozmowa z wnukiem, lub wspólna razem z jego rodzicami, w czasie której nakreśliłaby to co dla niej jest w tej relacji trudne (a o czym rodzina może nie mieć pojęcia).
Brak reakcji może powodować narastanie zaistniałego kryzysu, wzmacniać w nastolatku negatywne wzorce zachowania, a w Babci poczucie krzywdy.

Wydaje mi się, że nie dostrzega Pani bierno-agresywnego aspektu zachowania Babci skupiając się na aktywności jej wnuczka i kompletnie pomijając własne ambiwalentne uczucia wobec niej.
Przykro, kiedy dzieci (wnuczęta) bez szacunku traktują starszą osobę. Dobrze, że Panią to porusza i nie daje spokoju. Postawa braku szacunku nie jest normalną postawą wobec innej osoby. Przyszło mi do głowy kilka porad, z racji braku rozmowy na ten temat mogą być chybione lub trafione. Podzielę się nimi:
1. Pani sama może swoim zachowaniem szczególnie podkreślać szacunek do Babci i taką postawę jako oczekiwaną wobec niej. Modelować zachowania innych osób.
2. Może Pani sama odbyć rozmowę o tych sytuacjach, które Pani widziała, bądź może się domyślić, z wnuczkiem czy kuzynką. Porozmawiać bez oceny, próbować zrozumieć ich postępowanie i wspólnie pomyśleć jak inna osoba może się czuć, jak inaczej mogą się zachować. Ważne by nie pouczać a rozmawiać, pobudzać wyobraźnię, empatię. Dzieci często nie wiedzą jakie emocje u innych wywołuje ich zachowanie. Jeśli nie są uczone empatii i szacunku to mogą nie wiedzieć, nie rozumieć.
3. Poczytać artykuły czy może znaleźć książkę o asertywnych zachowaniach. Będzie przydatna dla Babci jak i dla Pani.
4. Porozmawiać z Babcią o tym, że może reagować na ich zachowania. Książka z przykładami będzie tu przydatna. Można temat potraktować trochę na wesoło by Babcię ośmielić. Wspólnie czytać przykłady asertywnego zachowania i komentować. Szukać swojej wersji zdań asertywnych.

I najważniejsze samej być przy Babci, żeby czuła, że jest WAŻNA I KOCHANA. Wtedy zachowania innych osób wobec niej nie będą zgeneralizowane na innych.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna, może inspirująca.
Pozdrawiam bardzo serdecznie,
Katarzyna Fenzel
Dzień dobry ! Proszę porozmawiać z rodzicami chłopca dlaczego pozwalają na takie zachowania. Jeżeli nie będzie stosownej reakcji, to należy powiadomić opiekę społeczną albo sąd, aby zasądzić nadzór kuratorski (opiekuńczy) nad nieletnim. Postępowanie może wydaje się zasadnicze, ale może okazać się skuteczne, gdy normalna rozmowa nie wystarcza. Babcia czuje się zastraszona, sama nie będzie miała siły i woli, aby poprosić o pomoc. Pozdrawiam
Witam Cię! Jesteś w bardzo trudnej sytuacji! Z jednej strony chęć niesienia pomocy, z drugiej obietnica dana babci. To o czym piszesz w tej krótkiej informacji może wskazywać na doświadczanie przez Twoją babcię przemocy!
Przemoc nad osoba starszą, to bardzo poważny problem. Niestety żadna ta, czy podobna historia, nie znajdzie swojego happy endu bez przerwania zmowy milczenia. To, że przemoc pojawia się, trwa i eskaluje, czyli wzrasta wynika przede wszystkim z milczenia. Gdyby babcia już na samym początku reagowała, mówiła zdecydowanie NIE takim sytuacjom lub odwoływała się do innych (powiem Twoim rodzicom, powiem innym, wezwę policję - w sytuacjach dramatycznych) sprawa nie zaszłaby, aż tak daleko.
Bezpłatną pomoc Ty i babcia uzyskacie w każdym Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Centrum Interwencji Kryzysowej lub Gminnym/Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. W każdym województwie jest min. jeden ośrodek Wsparcia. Najbliższy mi to ten przy Franciszkańskiej 85 w Łodzi (nie wiem skąd jesteście).
Jeśli nie możecie udać się do Ośrodka po pomoc, zacznijcie przeciwstawiać się przemocy. Po pierwsze niech "sprawcy" wiedzą, że Ty wiesz. Niestety w takiej sytuacji trzeba wykazać się dużą odwagą. Kiedy sprawca stanie oko w oko z osobą silną, zdecydowaną bronić ofiary, zaczyna zwykle wycofywać się ze swych działań.
Poczytaj proszę trochę o przemocy wobec starszych. Choćby tu: infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/przemoc-w-rodzinie/267125,Reagujmy-na-przemoc-wobec-starszych-osob.html krótka informacja.
Życzę odwagi w walce o godność i szacunek. Pozdrawiam.